Australian Open: Muchová s Plíškovou si zajistily vzájemný souboj. Krejčíková a Macháč dohráli

V australském Melbourne se rozhořely boje o postup do třetího kola úvodního grandslamu sezóny. Karolína Muchová porazila Monu Barthelovou, a vylepšila si tak turnajové maximum. Její další soupeřkou bude Karolína Plíšková, jež po týdnu složila úspěšný reparát proti Danielle Collinsové. Barbora Krejčíková stejně jako loni nestačila na Jekatěrinu Alexandrovovou. Tomáš Macháč prohrál ve čtyřech setech s favorizovaným Matteem Berrettinim. Na turnaji končí obhájkyně titulu Sofia Keninová, která prohrála ve dvou setech s Kaiou Kanepiovou.

Ka. Plíšková si poradila s Collinsovou
Karolína Plíšková (6.) složila úspěšný reparát, když ve druhém kole Australian Open porazila Danielle Collinsovou (40.) za hodinu a 25 minut 7:5 a 6:2. Česká tenistka si k vítězství pomohla 23 vítěznými údery, na síti získala šest z osmi výměn. Američance tak oplatila porážku z přípravného turnaje Yarra Valley Classic, který se konal minulý týden.

„Hrály jsme proti sobě minulý týden, takže jsem trochu věděla, co čekat. Nemyslím, že to dneska byl extra kvalitní zápas, ale v některých chvílích jsem hrála lépe než posledně, což stačilo. Druhý set už byl výrazně lepší. Snad je to dobré znamení pro další kolo,“ nechala se slyšet Plíšková, kterou po utkání americká soupeřka rozesmála pohotovým vtipem u sítě.

„Už před zápasem jsme se potkaly v šatně. Bavily jsme se, že teď pojede na dovolenou. A u sítě pak prohodila, že teda už na dovolenou může jet a že doufá, že mě tam neuvidí,“ poznamenala v dobré náladě česká tenistka.

Plíšková si o místo v osmifinále zahraje proti další české tenistce Karolíně Muchové (27.).

Muchová s Barthelovou nezaváhala a je poprvé ve 3. kole
Karolína Muchová (27.) porazila ve druhém kole Australian Open Monu Barthelovou (212.) 6:4, 6:1 a zahraje si v Melbourne po dominantním výkonu poprvé v kariéře třetí kolo.

Čtyřiadvacetiletá Češka oproti předešlému zápasu s Ostapenkovou minimalizovala počet nevynucených chyb, bývalou 23. tenistku žebříčku naopak zasypala 24 vítěznými údery. Pro ty si s postupem času chodila čím dál častěji i na síť. Duel byl vyrovnaný jen do půlky prvního setu, od stavu 3:3 už ztratila Muchová ve zbylém průběhu jen dva gemy.

„Hrála jsem o něco lépe než v prvním kole, také jsem se líp cítila. První set byl trochu nestabilní, ve druhém už bylo všechno v pořádku. Se svým výkonem jsem spokojená,“ hodnotila Muchová, kterou v Melbourne stále částečně limituje břišní sval.

„Bohužel stále není stoprocentní, ale nezhoršuje se to. Určitě se dá najít cesta, jak se s tím poprat a vyhrát trošku jinak,“ doplnila.

Macháč dostal světovou desítku do čtyř setů
Premiérové Australian Open skončilo pro Tomáše Macháče (199.) ve druhém kole. V tom předvedl dvacetiletý kvalifikant statečný výkon a dostal turnajovou devítku Mattea Berrettiniho (10.) do čtyř setů. Macháč si proti italskému favoritovi vypracoval celkem třináct brejkbolů, využít se mu však podařilo až ten poslední. Ten byl na konci třetího dějství zároveň setbolem, ve čtvrté sadě už ale Berrettini českému protivníkovi žádnou možnost na brejk nenabídl a zvítězil za 2 hodiny a 39 minut 6:3, 6:2, 4:6 a 6:3.

„Byl to dobrý a těžký zápas. Ze začátku jsem byl nervózní, hráli jsme na fakt velkém kurtu. První set mě hodně mrzí, mohl jsem ho dotáhnout aspoň do tiebreaku. Ve druhém jsem byl bez šance. A potom jsem začal hrát dobrý tenis. Utkání jsem si užil, jsem za něj hrozně rád,“ sdělil Macháč, jenž by se měl od 22. února představit na dvojici challengerů v kazašském Nur-Sultanu.

Krejčíková znovu podlehla Alexandrovové
Barbora Krejčíková (59.) končí na Australian Open opět ve druhém kole. Stejně jako před rokem v něm prohrála s favorizovanou Jekatěrinou Alexandrovovou (32.), na kterou nenalezla recept ani ve třetím vzájemném utkání. Ruska vyhrála za hodinu a 50 minut 6:3, 7:6(4) a zahraje si o premiérové grandslamové osmifinále proti světové jedničce Australance Bartyové.

Pro Krejčíkovou dění v Melbourne rovněž nekončí, pokračovat bude ještě ve čtyřhře – v ženské po boku krajanky Siniakové, ve smíšené v páru s Američanem Ramem.

Kanepiová vyřadila obhájkyni titulu Keninovou!
Kaia Kanepiová (65.) si na Australian Open připsala velký úspěch, když ve druhém kole porazila loňskou šampionku Sofii Keninovou (4.) za pouhých 64 minut 6:3 a 6:2! Pro zkušenou estonskou tenistku se jedná o třinácté vítězství v kariéře nad hráčkou z top 10. Kanepiová se v dalším kole utká s Donnou Vekičovou (33.).

Strýcová a Sie zvládly těžký úvodní duel
Nasazené jedničky Barbora Strýcová a Su-wej Sie vstoupily do Australian Open vítězstvím 6:4, 5:7 a 6:4 nad domácím párem Aiavaová, Sharmaová. Duel trval dvě hodiny a tři minuty, favoritky o svém triumfu rozhodly brejkem v poslední hře.

Voráčová v deblové bitvě neuspěla
Renata Voráčová a Ja-fan Wang prohrály v úvodním kole Australian Open s domácím párem Cabreraová, Inglisová po třech hodinách a čtyřech minutách 6:7(3), 6:4 a 6:7(10). Česko-čínská dvojice v rozhodující zkrácené hře nevyužila vedení 7:3.

Veselý končí také ve čtyřhře
Jiří Veselý a Slovinec Aljaž Bedene podlehli v úvodním kole Australian Open britské dvojici Bambridge, Inglot po dvou hodinách a 42 minutách 7:6(2), 6:7(5) a 6:7(7:10). Utkání bylo mimořádně vyrovnané, ani jedna dvojice v něm nepřišla o podání.

Daniil Medveděv potvrdil roli favorita
Rus Daniil Medveděv (4.) porazil ve druhém kole Australian Open Španěla Roberta Carballése Baenu (99.) po setech 6:2, 7:5 a 6:1. Vítěz loňského Turnaje mistrů k tomu potřeboval pouhou hodinu a čtyřiačtyřicet minut, přičemž během této doby nasázel soupeři třináct es. Svůj servis ztratil pětadvacetiletý tenista dvakrát, španělský hráč pak hned v sedmi případech. V dalším kole čeká na Medveděva Srb Filip Krajinovič (33.).

Nadal postupuje bez ztráty servisu
Podle papírových předpokladů porazil Rafael Nadal (2.) ve druhém kole Australian Open Američana Michaela Mmoha (177.). Za hodinu a sedmačtyřicet minut ani jednou neztratil servis, díky čemuž si dokráčel pro jednoznačné vítězství 6:1, 6:4 a 6:2. V dalším kole narazí držitel dvaceti grandslamových trofejí na Brita Camerona Norrieho (69.).

Vybrané zápasy 2. kola žen

Danielle Collinsová (USA, 40.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (6.) 5:7, 2:6
KAROLÍNA MUCHOVÁ (27.) – Mona Barthelová (GER, 212.) 6:4, 6:1
BARBORA KREJČÍKOVÁ (59.) – Jekatěrina Alexandrovová (RUS, 32.) 3:6, 6:7(4)
Belinda Bencicová (SUI, 12.) – Světlana Kuzněcovová (RUS, 37.) 7:5, 2:6, 6:4
Lin Ču (CHN, 94.) – Elise Mertensová (BEL, 16.) 6:7(8), 1:6
Ashleigh Bartyová (AUS, 1.) – Darja Gavrilovová (AUS, 387.) 6:1, 7:6(7)
Julia Putincevová (KAZ, 28.) – Alison van Uytvancková (BEL, 67.) 6:4, 1:6, 6:2
Sofia Keninová (USA, 4.) – Kaia Kanepiová (EST, 65.) 3:6, 2:6
Cori Gauffová (USA, 48.) – Elina Svitolinová (UKR, 5.) 4:6, 3:6

Vybrané zápasy 2. kola mužů

TOMÁŠ MACHÁČ (199.) – Matteo Berrettini (ITA, 10.) 3:6, 2:6, 6:4, 3:6
Andrej Rubljov (RUS, 8.) – Thiago Monteiro (BRA, 74.) 6:4, 6:4, 7:6(8)
Karen Chačanov (RUS, 20.) – Ricardas Berankis (LTU, 73.) 6:2, 6:4, 6:4
Casper Ruud (NOR, 28.) – Tommy Paul (USA, 53.) 3:6, 6:2, 6:4, 7:5
Stefanos Tsitsipas (GRE, 6.) – Thanasi Kokkinakis (AUS, 267.) 6:7(5), 6:4, 6:1, 6:7(5), 6:4
Mackenzie McDonald (USA, 192.) – Borna Čorič (CRO, 25.) 6:4, 6:2, 4:6, 6:4
Fabio Fognini (ITA, 17.) – Salvatore Caruso (ITA, 78.) 4:6, 6:2, 2:6, 6:3, 7:6(12)
Pablo Cuevas (URU, 72.) – Alex De Minaur (AUS, 23.) 3:6, 3:6, 5:7
Roberto Carballes Baena (ESP, 99.) – Daniil Medveděv (RUS, 4.) 2:6, 5:7, 1:6
Michael Mmoh (USA, 177.) – Rafael Nadal (ESP, 2.) 1:6, 4:6, 2:6