Denní menu, 9.2.2021: V Melbourne postoupili čtyři ze sedmi českých zástupců

Během druhého hracího dne zasáhlo do úvodního kola dvouhry na Australian Open celkem sedm českých zástupců. Karolína Plíšková, Karolína Muchová, Barbora Krejčíková a Tomáš Macháč si zajistili postup do další fáze turnaje, naopak Barbora Strýcová, Marie Bouzková a Kristýna Plíšková neuspěly. Další Češi hrají na challengerech a podnicích ITF.

Macháč je po skreči soupeře ve druhém kole
Tomáš Macháč (199.) vedl v prvním kole Australian Open 6:7(5), 7:5, 6:0 a 3:0, když jeho soupeř Mario Vilella Martínez (181.) duel skrečoval. Český tenista tak slaví premiérové vítězství v hlavní soutěž grandslamu! V dalším kole ho čeká italský favorit Matteo Berrettini (10.).

Ohlasy Tomáše Macháče si můžete přečíst zde.

Ka. Plíšková rychle postupuje
Karolína Plíšková (6.) vstoupila do Australian Open vítězstvím 6:0 a 6:2 nad italskou tenistkou Jasmine Paoliniovou (95.), na kurtu se zdržela pouze 47 minut. Česká favoritka si k postupu pomohla 15 vítěznými údery, trápící se Italka zaznamenala pouze tři. Plíšková si ve druhém kole zahraje proti Danielle Collinsové (40.).

Ohlasy Karolíny Plíškové si můžete přečíst zde.

Ve druhém kole je po výhře nad grandslamovou vítězkou i Muchová
Karolína Muchová (27.) slaví na Australian Open postup do druhého kola. Češka v duelu plném nepřesností zdolala za hodinu a 38 minut 7:5 a 6:2 Jelenu Ostapenkovou (47.) z Lotyšska, vítězku Roland Garros z roku 2017.

Obě hráčky stačily za dva sety nasbírat shodně 37 nevynucených chyb. Muchová k nim zejména v koncovce utkání dokázala čím dál častěji přidávat i vítězné údery, a zahraje si tak ve čtvrtek o vylepšení svého turnajového maxima. Soupeřkou jí bude Němka Mona Barthelová (212.).

Ohlasy Karolíny Muchové si můžete přečíst zde.

Krejčíková přehrála Čeng
Barbora Krejčíková (59.) si stejně jako loni zahraje na Australian Open ve druhém kole dvouhry. Pětadvacetiletá Češka si na úvod poradila se Saj-saj Čeng (44.) za dvě hodiny a 27 po setech 6:3, 2:6 a 6:2. Krejčíková získala rozhodující náskok brejkem na 3:1 ve třetím setu. Na konci proměnila v pořadí pátý mečbol.

Bouzková vzdorovala světové pětce, padla po dvou hodinách
Srdnatý výkon, který na postup nestačil. Marie Bouzková (50.) dokázala i ve třetím vzájemném souboji favorizované Elině Svitolinové (5.) pořádně zatopit, po dvouhodinové přetahované se ale nakonec radovala z výhry 6:3 a 7:6(5) ukrajinská soupeřka.

V prvním setu se zrodil jediný brejk – to když si Bouzková prohrála ve čtvrtém gemu servis čistou hrou. Druhá sada byla vyrovnanější. Svitolinová do ní sice vstoupila okamžitým brejkem, Češka ale oplácela stejnou mincí. V dalším průběhu nevyužila pražská rodačka na příjmu tři brejkové šance (z toho jedna byla za stavu 5:4 zároveň setbolem) a dramatické dějství vygradovalo závěrečným tiebreakem. V koncovce zápasu si Bouzková kuriózně pomohla hned několika prasátky a nutila hrát Svitolinovou čím dál delší výměny, ani to ale světové padesátce k obratu nepomohlo. Po skvělém výkonu Bouzková v tiebreaku padla nejtěsnějším rozdílem 5:7.

Tím pro ni ale Australian Open nekončí, po boku Španělky Sorribesové Tormové se představí ještě ve čtyřhře.

Ohlasy Marie Bouzkové si můžete přečíst zde.

Kr. Plíšková padla ve dvou tiebreacích
Kristýna Plíšková (73.) končí v singlové části Australian Open již v prvním kole. Zápas s Heather Watsonovou (60.) dospěl do dvou zkrácených her, v nichž si vedla lépe britská protivnice.

V úvodním dějství se obě tenistky předháněly s úspěšností na servisu. Bez jediného brejkbolu dospěl set až do tiebreaku, ve kterém uhrála Češka čtyři výměny. To druhou sadu odstartovala mnohem lépe Plíšková, své vedení 3:0 ale záhy ztratila. Watsonová se naopak vrátila do zajetých kolejí z prvního setu. V jedenácté hře odvrátila rodačka z Loun hned čtyři brejkboly a zdálo se, že má nejhorší za sebou. V tiebreaku však v klíčovou chvíli vyrobila dvojchybu a prohrála 6:7(4), 6:7(3).

Pokračovat tak bude už jen v deblu, v němž startuje v páru s krajankou Lucií Hradeckou.

Strýcová nenašla recept na Kuzněcovovou
Barbora Strýcová (38.) prohrála se Světlanou Kuzněcovovou (37.) za hodinu a 25 minut dvakrát 2:6, na Australian Open tak končí potřetí v řadě v prvním kole. Česká tenistka v utkání proti někdejší světové dvojce ztratila čtyřikrát podání, sama nevyužila ani jeden ze šesti brejkbolů. Kuzněcovová přestřílela Češku na vítězné míče v poměru 20 ku 8. Strýcovou čeká v Melbourne ještě čtyřhra po boku Su-wej Sie.

Forejtek v Cherbourgu na úspěšnou kvalifikaci nenavázal, Rosol postupuje
Halový challenger ve francouzském Cherbourgu skončil pro Jonáše Forejtka (367.) v úvodním kole hlavní soutěže. Do toho se devatenáctiletý Čech dostal skrze dvě výhry v kvalifikaci a totéž platilo i o jeho úterním protivníkovi. Tím byl o sedm let starší Michael Geerts (392.), jenž po prohraném úvodním setu otočil duel ve svůj prospěch. Zápas, který trval 2 hodiny a 28 minut, skončil triumfem Belgičana v poměru 6:7(2), 6:4 a 6:2. Forejtek nezužitkoval v rozhodujícím dějství vedení 2:0, naopak pustil soupeře k sérii šesti vyhraných gemů v řadě.

Na stejné akci naopak postupuje Lukáš Rosol (198.), jenž na čtvrtý pokus zaznamenal premiérové letošní vítězství v hlavní soutěži. Do zápasu se Slovákem Alexem Molčanem (304.) nevstoupil Čech dobře, když v prvním setu uhrál jediný gem, následně ale zápas i skrze dva odvrácené mečboly otočil na konečných 1:6, 6:3 a 7:6(6).

Grandslam

Australian Open (AUS, 80 000 000 AUD, tvrdý povrch)
1. kolo ženské dvouhry
MARIE BOUZKOVÁ (50.) – Elina Svitolinová (UKR, 5.) [5] 3:6, 6:7(5)
Světlana Kuzněcovová (RUS, 37.) – BARBORA STRÝCOVÁ (38.) 6:2, 6:2
KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (73.) – Heather Watsonová (GBR, 60.) 6:7(4), 6:7(3)
Saj-saj Čeng (CHN, 44.) – BARBORA KREJČÍKOVÁ (59.) 3:6, 6:2, 2:6
KAROLÍNA MUCHOVÁ (27.) [25] – Jelena Ostapenková (LAT, 47.) 7:5, 6:2
Jasmine Paoliniová (ITA, 95.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (6.) [6] 0:6, 2:6

1. kolo mužské dvouhry
TOMÁŠ MACHÁČ (199.) [Q] – Mario Vilella Martínez (ESP, 181.) [Q] 6:7(5), 7:5, 6:0, 3:0 skreč Vilella Martínez

Turnaji se podrobněji věnujeme v samostatném článku.

Challengery

Challenger Cherbourg – La Manche (muži, FRA, 88 520 EUR, hala – tvrdý povrch)
LUKÁŠ ROSOL (198.) – Alex Molčan (SVK, 304.) 1:6, 6:3, 7:6(6)
Michael Geerts (BEL, 392.) [Q] – JONÁŠ FOREJTEK (367.) [Q] 6:7(2), 6:4, 6:2

JEBAVÝ, Drzewiecki (POL) [3] – Sijsling, Smits (oba NED) [WC] 6:1, 6:7(4), 7:10

PotchOpen I, Potchefstroom (muži, RSA, 52 080 USD, tvrdý povrch)
Mirza Bašič (BIH, 329.) [Q] – ZDENĚK KOLÁŘ (231.) 7:6(4), 7:5

Krstin (SRB), Tseng (TPE) – Hüsler (SUI), KOLÁŘ [2] odloženo na 10.2.

Nur-Sultan ITF International Tournament 1 (muži, KAZ, 15 000 USD, tvrdý povrch – hala)
DOMINIK PALÁN (915.) – Oscar Moraing (GER, 1410.) 7:6(4), 4:6, 7:10

Bondarevskij (RUS), PALÁN – Dembek, (POL), Niklas-Salminen (FIN) [2] 1:6, 4:6

Soho Square, Šarm aš-Šajch (muži, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
MAREK GENGEL (473.) – Lukas Krainer (AUT, 1148.) 6:2, 6:3

Matuszewski (POL), POLJAK [1] – Rawat, Sureshkumar (oba IND) 6:2, 6:4
Imai, Uesugi (oba JPN) – Chrysochos (CYP), GENGEL [3] 6:0, 4:6, 10:8
PECÁK, ŠÁTRAL [WC] – Miladinovič, Tepavač (oba SRB) 6:4, 6:3

Grand Palace Cup, Petrohrad (muži, RUS, 15 000 USD, tvrdý povrch – hala)
PATRIK RIKL (670.) – Michail Gorochov (RUS, -) 6:2, 6:2
Luigi Sorrentino (ITA, 1038.) [Q] – MARTIN KRUMICH (1120.) 2:6, 6:7(2)

PAULSON, RIKL – Cozbinov (MDA), Devjatjarov (UKR) [4] 6:4, 6:4

Ilana Kloss International, Potchefstroom (ženy, RSA, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Lesley Pattinamaová Kerkhoveová (NED, 177.) [1] – MIRIAM KOLODZIEJOVÁ (453.) 7:6(2), 6:2
Irina Fetecauová (ROU, 308.) – JESIKA MALEČKOVÁ (297.) 6:7(2), 2:6

Artengo Open Series 5, Antalya (ženy, TUR, 15 000 USD, antuka)
Caijsa Wilda Hennemannová (SWE, 769.) – DENISA HINDOVÁ (971.) 6:1, 6:1

Magic Tours, Monastir (ženy, TUN, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Angelica Moratelliová (ITA, 481.) [1] – ZDENA ŠAFÁŘOVÁ (-) [WC] 7:5, 7:5