Australian Open: Ka. Plíšková, Muchová, Krejčíková a Macháč postupují. Další tři Češky končí

Během druhého hracího dne zasáhlo do úvodního kola dvouhry na Australian Open celkem sedm českých zástupců. Karolína Plíšková, Karolína Muchová, Barbora Krejčíková a Tomáš Macháč si zajistili postup do další fáze turnaje, naopak Barbora Strýcová, Marie Bouzková a Kristýna Plíšková neuspěly.

Macháč je po skreči soupeře ve druhém kole
Tomáš Macháč (199.) vedl v prvním kole Australian Open 6:7(5), 7:5, 6:0 a 3:0, když jeho soupeř Mario Vilella Martínez (181.) duel skrečoval. Český tenista tak slaví premiérové vítězství v hlavní soutěž grandslamu! V dalším kole ho čeká italský favorit Matteo Berrettini (10.).

„Bylo to zajímavé utkání, oba jsme byli v těžké karanténě. Jsem moc rád, že jsem to dal. Zatím ale neprožívám žádné emoce, bylo to opravdu náročné psychicky i fyzicky,“ hodnotil Macháč.

Ka. Plíšková rychle postupuje
Karolína Plíšková (6.) vstoupila do Australian Open vítězstvím 6:0 a 6:2 nad italskou tenistkou Jasmine Paoliniovou (95.), na kurtu se zdržela pouze 47 minut. Česká favoritka si k postupu pomohla 15 vítěznými údery, trápící se Italka zaznamenala pouze tři.

„Hrála jsem rychle a agresivně, všechno se mi dařilo. Cítila jsem se dobře, byla jsem uvolněná. Se svým výkonem jsem spokojená,“ uvedla Plíšková, která si ve druhém kole zahraje proti Danielle Collinsové (40.).

Ve druhém kole je po výhře nad grandslamovou vítězkou i Muchová
Karolína Muchová (27.) slaví na Australian Open postup do druhého kola. Češka v duelu plném nepřesností zdolala za hodinu a 38 minut 7:5 a 6:2 Jelenu Ostapenkovou (47.) z Lotyšska, vítězku Roland Garros z roku 2017.

Obě hráčky stačily za dva sety nasbírat shodně 37 nevynucených chyb. Muchová k nim zejména v koncovce utkání dokázala čím dál častěji přidávat i vítězné údery, a zahraje si tak ve čtvrtek o vylepšení svého turnajového maxima. Soupeřkou jí bude Němka Mona Barthelová (212.).

„První zápas je vždy těžký. Snažila jsem se hlavně celou dobu povzbuzovat. Jsem ráda za koncovku prvního setu, v tom druhém už mi vyšly nějaké returny a potom jsem si to pohlídala. Podmínky byly složité, foukalo, na kurtech byly stíny,“ nechala se slyšet Muchová.

Krejčíková přehrála Čeng
Barbora Krejčíková (59.) si stejně jako loni zahraje na Australian Open ve druhém kole dvouhry. Pětadvacetiletá Češka si na úvod poradila se Saj-saj Čeng (44.) za dvě hodiny a 27 po setech 6:3, 2:6 a 6:2. Krejčíková získala rozhodující náskok brejkem na 3:1 ve třetím setu. Na konci proměnila v pořadí pátý mečbol.

Bouzková vzdorovala světové pětce, padla po dvou hodinách
Srdnatý výkon, který na postup nestačil. Marie Bouzková (50.) dokázala i ve třetím vzájemném souboji favorizované Elině Svitolinové (5.) pořádně zatopit, po dvouhodinové přetahované se ale nakonec radovala z výhry 6:3 a 7:6(5) ukrajinská soupeřka.

V prvním setu se zrodil jediný brejk – to když si Bouzková prohrála ve čtvrtém gemu servis čistou hrou. Druhá sada byla vyrovnanější. Svitolinová do ní sice vstoupila okamžitým brejkem, Češka ale oplácela stejnou mincí. V dalším průběhu nevyužila pražská rodačka na příjmu tři brejkové šance (z toho jedna byla za stavu 5:4 zároveň setbolem) a dramatické dějství vygradovalo závěrečným tiebreakem. V koncovce zápasu si Bouzková kuriózně pomohla hned několika prasátky a nutila hrát Svitolinovou čím dál delší výměny, ani to ale světové padesátce k obratu nepomohlo. Po skvělém výkonu Bouzková v tiebreaku padla nejtěsnějším rozdílem 5:7.

„Byl to těžký zápas, velká bitva. Ve druhém setu jsem měla dost šancí, tam rozhodly jeden dva míčky. Se svým výkonem jsem docela spokojená,“ řekla Bouzková, která se po boku Španělky Sorribesové Tormové představí ještě ve čtyřhře.

Kr. Plíšková padla ve dvou tiebreacích
Kristýna Plíšková (73.) končí v singlové části Australian Open již v prvním kole. Zápas s Heather Watsonovou (60.) dospěl do dvou zkrácených her, v nichž si vedla lépe britská protivnice.

V úvodním dějství se obě tenistky předháněly s úspěšností na servisu. Bez jediného brejkbolu dospěl set až do tiebreaku, ve kterém uhrála Češka čtyři výměny. To druhou sadu odstartovala mnohem lépe Plíšková, své vedení 3:0 ale záhy ztratila. Watsonová se naopak vrátila do zajetých kolejí z prvního setu. V jedenácté hře odvrátila rodačka z Loun hned čtyři brejkboly a zdálo se, že má nejhorší za sebou. V tiebreaku však v klíčovou chvíli vyrobila dvojchybu a prohrála 6:7(4), 6:7(3).

Pokračovat tak bude už jen v deblu, v němž startuje v páru s krajankou Lucií Hradeckou.

Strýcová nenašla recept na Kuzněcovovou
Barbora Strýcová (38.) prohrála se Světlanou Kuzněcovovou (37.) za hodinu a 25 minut dvakrát 2:6, na Australian Open tak končí potřetí v řadě v prvním kole. Česká tenistka v utkání proti někdejší světové dvojce ztratila čtyřikrát podání, sama nevyužila ani jeden ze šesti brejkbolů. Kuzněcovová přestřílela Češku na vítězné míče v poměru 20 ku 8. Strýcovou čeká v Melbourne ještě čtyřhra po boku Su-wej Sie.

Azarenková končí v prvním kole!
Viktoria Azarenková (13.) dohrála na Australian Open už v prvním kole, kde nestačila na Jessicu Pegulaovou (61.) po setech 5:7 a 4:6. Duel trval hodinu a 39 minut. Azarenková, jež v Melbourne dvakrát slavila titul (2012, 2013), skončila v úvodním kole také při své poslední dosavadní účasti v roce 2019.

Popyrin přežil mečboly proti Goffinovi
Domácí divoká karta Alexei Popyrin (113.) se postaral v prvním kole Australian Open o velké překvapení, když udolal turnajovou třináctku Davida Goffina (15.) 3:6, 6:4, 6:7(4), 7:6(6) a 6:3. Jednadvacetiletý Australan, jenž triumfoval po dlouhých třech hodinách a 43 minutách, odvrátil ve čtvrtém setu čtyři mečboly.

Na turnaji končí kromě Goffina také dvanáctý nasazený Roberto Bautista Agut (13.), který prohrál ve čtyřech setech s Radu Albotem (85.).

Vybrané zápasy 1. kola dvouhry žen

Sofia Keninová (USA, 4.) – Maddison Inglisová (AUS, 133.) 7:5, 6:4
Garbiňe Muguruzaová (ESP, 14.) – Margarita Gasparjanová (RUS, 127.) 6:4, 6:0
Viktoria Azarenková (BLR, 13.) – Jessica Pegulaová (USA, 61.) 5:7, 4:6
MARIE BOUZKOVÁ (50.) – Elina Svitolinová (UKR, 5.) 3:6, 6:7(5)
Světlana Kuzněcovová (RUS, 37.) – BARBORA STRÝCOVÁ (38.) 6:2, 6:2
KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (73.) – Heather Watsonová (GBR, 60.) 6:7(4), 6:7(3)

Radu Albot (MDA, 85.) – Roberto Bautista (ESP, 13.) 6:7(1), 6:0, 6:4, 7:5
David Goffin (BEL, 15.) – Alexei Popyrin (AUS, 113.) 6:3, 4:6, 7:6(4), 6:7(6), 3:6
Laslo Djere (SRB, 56.) – Rafael Nadal (ESP, 2.) 3:6, 4:6, 1:6
Vasek Pospisil (CAN, 63.) – Daniil Medveděv (RUS, 4.) 2:6, 2:6, 4:6
Tennys Sandgren (USA, 51.) – Alex de Minaur (AUS, 23.) 5:7, 1:6, 1:6
TOMÁŠ MACHÁČ (199.) – Mario Vilella Martínez (ESP, 181.) 6:7(5), 7:5, 6:0, 3:0 skreč Vilella Martínez
Kevin Anderson (RSA, 81.) – Matteo Berrettini (ITA, 10.) 6:7(9), 5:7, 3:6
Stefanos Tsitsipas (GRE, 6.) – Gilles Simon (FRA, 66.) 6:1, 6:2, 6:1

Kompletní přehled výsledků z Australian Open naleznete na webu turnaje.