30. 11. 2020
Zpravodajství Grandslam ATP CUP

Druhý ročník ATP Cupu byl zrušen! Proběhne kvalifikace Australian Open v jiné zemi?

Situace kolem začátku příští sezony se nadále komplikuje. Tradiční australské turnaje už s jistotou nezačnou v původním termínu a z místních médií dokonce přišla zpráva, že druhý ročník ATP Cupu se vůbec konat nebude. Zároveň se začíná spekulovat nad tím, že by se kvalifikace Australian Open mohla konat mimo Austrálii.

Týmový ATP Cup, kterým letos premiérově začala sezona na mužském okruhu, si na svůj druhý ročník bude muset rok počkat. Podle nejnovějších informací z Austrálie se totiž tento turnaj, který se konal napříč několika místními státy, konat nebude.

Důvodem není jen pandemie koronaviru, ale také problémy s termíny. Stále totiž není jasné, kdy budou moci tenisté do Austrálie přicestovat. Původní termíny v polovině i na konci prosince totiž byly zamítnuty.

Jako velmi problémové se ukazuje i to, že by tenisté mohli do Austrálie přicestovat první lednový týden. Byť je tento scénář stále ve hře, začíná se spekulovat i o příjezdu v polovině ledna či dokonce později. Jedinou jistotou je, že grandslam v Melbourne nezačne dříve než v únoru.

To bude mít samozřejmě dopady na kalendáře ATP a WTA. Oba okruhy se snaží vytvořit kalendář pro nadcházející sezonu a stále více se zdá, že sezona by mohla začít ve zcela jiných destinacích, než na co jsou tenisté zvyklí. Dokonce se zvažuje, že by únorové turnaje byly pořádány v prvních dvou lednových týdnech. Jednalo by se asi o dobrý kompromis, který by ale znovu dost zkomplikoval počítání světových žebříčků.

Dobrou zprávou je, že se stále počítá s variantou, při níž by hráči mohli během australské čtrnáctidenní karantény trénovat. Nad dodržováním karantény a toho, že hráči budou cestovat pouze mezi hotelem a kurty, by měli ve státu Victoria (kde by se hrálo Australian Open i přípravné turnaje) dohlížet policisté.

Spekuluje se rovněž nad tím, jak vyřešit situaci kolem grandslamové kvalifikace. Tu byli pořadatelé dokonce ochotni obětovat, ale zdá se, že by mohlo dojít k zajímavému řešení. Kvalifikace pro Australian Open by se totiž mohla odehrát v jiné zemi ještě před příjezdem tenistů do Austrálie.

Mezi zvažovanými místy jsou Dubaj, Dauhá či Singapur. Tenisté, kteří by se kvalifikovali, by následně mohli odcestovat do Melbourne, kde by se podrobili karanténě a rovnou nastoupili do hlavní soutěže grandslamu. Netýkaly by se jich tedy přípravné turnaje, na které by se však s největší pravděpodobností vůbec nedostali. Pokud by tedy Australský tenisový svaz nevytvořil pro tyto níže postavené tenisty na žebříčcích challengery (pro muže) a turnaje ITF (pro ženy).

Ze všech těchto informací a spekulací je však zřejmé, že příští sezona bude výrazně ovlivněna situací kolem pandemie koronaviru. Pro ATP i WTA se může jednat o výrazné komplikace s ohledem na skládání kalendářů a nelze dělat nic jiného, než doufat, že bude co nejméně turnajů zrušeno.

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 17.1.2021: Fruhvirtová bojuje o premiérový titul

Patnáctiletá Linda Fruhvirtová se na turnaji v Hamburku představí ve svém druhém finále v kariéře. O svůj premiérový titul mezi dospělými bude usilovat v souboji proti Číňance…

VIDEO: Dejte mi jiný pokoj! Putincevová bojuje s australskou faunou

Karanténa před nadcházejícím Australian Open není žádnou procházkou růžovým sadem. Své o tom ví i Julia Putincevová. Kazašská tenistka objevila ve svém pokoji myš a okamžitě…

Denní menu, 16.1.2021: Linda Fruhvirtová si zahraje v Hamburku o titul, Malečková bitvu nezvládla

Linda Fruhvirtová a Jesika Malečková mohly v německém Hamburku vybojovat české derby. První jmenovaná svůj kus práce zvládla, když ve dvou setech porazila domácí Akugueovou.…

Komplikace pro hvězdy. Nadal a Thiem museli do Austrálie bez trenérů

Dva spolufavorité Australian Open se budou muset připravovat na úvodní grandslam sezony bez svých trenérů. Nepříjemná situace potkala jak světovou dvojku Rafaela Nadala, tak…

V Říčanech se koná soustředění tenistů. Chceme kluky stmelit, říká šéftrenér ČTS Stočes

Český tenisový svaz se o své hráče v době, kdy je na programu pouze omezený počet turnajů, umí postarat. Na reprezentačním soustředění v Oáze Říčany se pod vedením zkušených…

Katastrofální scénář! V letadlech do Melbourne byli pozitivně testovaní, 47 hráčů nesmí vyjít z hotelu

To, čemu se Austrálie chtěla ze všech sil vyhnout, se nejspíš stalo. Země, která úspěšně bojuje s covidem-19 a má denní přírůstky v řádu jednotek nemocných, si nejspíš do…

Další články