Denní menu, 27.10.2020: Veselý vyřadil v Nur-Sultanu nasazeného favorita, Kopřiva si vyšlápl na člena TOP 100

Jiří Veselý vstoupil do nového halového podniku kategorie ATP 250 v kazašském Nur-Sultanu vítězně, když si v úvodním kole poradil s favorizovaným Američanem Tennysem Sandgrenem. Turnajovou pětku porazil Čech bez ztráty podání 6:4 a 7:6(7). Po úspěšné kvalifikaci čekalo Víta Kopřivu na challengeru v Marbelle úvodní kolo hlavní soutěže a povedlo se mu v něm zaskočit člena elitní světové stovky Roberta Carballese Baenu. Pro Kopřivu to bylo premiérové vítězství nad hráčem z TOP 100.

Veselý vyřadil v Nur-Sultanu nasazeného Sandgrena
Jiří Veselý (66.) vstoupil do halového podniku v kazašském Nur-Sultanu parádně, když si v úvodním kole připsal skalp nasazené pětky Tennyse Sandgrena (48.). O dva roky staršího Američana porazil sedmadvacetiletý Čech za hodinu a 40 minut 6:4 a 7:6(7).

O osudu prvního setu rozhodl jediný brejk, kterého příbramský rodák docílil v sedmém gemu. Následně sice Veselý prohrával na servisu 0:40, pěti míči v řadě ale důležitou hru otočil ve svůj prospěch. Ve druhém dějství si oba aktéři podání střežili, rozhodnout tak musel až tiebreak. V tom vedl před první změnou stran favorizovaný Sandgren 4:2, Veselý ale třetí sadu nepřipustil. Za stavu 8:7 naopak parádně doběhl soupeřův kraťas a vrátil ho lobem k základní čáře tak šikovně, že Američanovi nezbývalo nic jiného, než hrát těžký úder mezi nohami.

Ten skončil v síti, a tak se může Veselý těšit na osmifinále. V tom narazí na Jegora Gerasimova (83.) z Běloruska, jenž v úterý přehrál ve třech setech Jihoafričana Lloyda Harrise (80.).

Kopřiva si vyšlápl na člena elitní stovky
Premiérové vítězství proti hráči z první stovky světa zapsal na své konto český tenista Vít Kopřiva (323.). Třiadvacetiletý hráč si ve španělské Marbelle vyšlápl na domácí nasazenou čtyřku Roberta Carballese Baenu (100.), kterého porazil ve dvou setech 7:6(3), 6:2.

Kopřiva, jenž do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace, v prvním setu neudržel vedení 3:1, ale poté, co odvrátil dva brejkboly v 11. gemu, dokázal urvat vítězství v tiebreaku. Druhý set už byl plně v režii českého tenisty, který se prokousal do vedení 4:0 a duel doservíroval.

„Jsem za výhru hrozně rád. Šel jsem si to užít, ale zároveň jsem věděl, do čeho jdu a že můžu být vyrovnaným soupeřem. Byl to boj o každý balón a jsem šťastný, že se to dneska přiklonilo na mou stranu,“ hodnotil zápas Kopřiva.

Čech si v Marbelle připsal největší vítězství v kariéře a navázal na své loňské solidní výsledky, kdy porazil mimo jiné bývalého 38. hráče světa Stevea Darcise, či současného člena elitní stovky Federica Coria, který byl v době vzájemného střetnutí na 152. místě žebříčku.

ATP

Astana Open, Nur-Sultan (muži, KAZ, 337 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Tennys Sandgren (USA, 48.) – JIŘÍ VESELÝ (66.) 4:6, 6:7(7)

Challenger Tour

AnyTech365 Marbella Tennis Open (muži, ESP, 44 820 EUR, antuka)
Roberto Carballes Baena (ESP, 100.) – VÍT KOPŘIVA (323.) 6:7(3), 2:6

Vale Do Lobo Tennis Open (muži, POR, 25 000 USD, tvrdý povrch)
Jesper De Jong (NED, 349.) – JONÁŠ FOREJTEK (398.) 6:3, 6:2

Soho Square, Šarm aš-Šajch (muži, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
POLJAK, Setkič (BIH) – Miladinovič, Zekič (oba SRB) 6:7(2), 2:6

17th Lyttos Beach ITF World Tour, Iraklio (muži, GRE, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Sebastian Gima (ROU, 1393.) – ROBIN STANĚK (630.) 2:6, 1:6

Jacopo Berrettini (ITA, 486.) – VÁCLAV ŠAFRÁNEK (337.) 7:6(6), 6:2

ŠAFRÁNEK, STANĚK – Ferrari (ITA), Pervolarakis (GRE) 5:2 skreč F/P

TED – Republican Girls, Istanbul (ženy, TUR, 25 000 USD, tvrdý povrch – hala)
Šalimar Talbiová (BLR, 357.) – LUCIE HAVLÍČKOVÁ (863.) 4:6, 1:6

Schoofsová, Van der Hoeková (obě NED) – L. FRUHVIRTOVÁ, Tichonovová (RUS) 6:3, 6:1
Talbiová (BLR), Zacharovová (RUS) – Gumussoyová (TUR), HAVLÍČKOVÁ 6:0, 6:0

W15 Šarm aš-Šajch (ženy, EGY, 15 000 USD, tvrdý povrch)
Hoedtová (NED), A. SISKOVÁ – Ainitdinovová, Kulambajevová (obě KAZ) 6:4, 6:1

17th Lyttos Beach ITF World Tour, Iraklio (ženy, GRE, 15 000 USD, antuka)
ŠEVČÍKOVÁ, Wildgruberová (GER) – Delaiová, Spiteriová (obě ITA) 2:6, 1:6