15. 10. 2020
Zpravodajství Grandslam

Dvoutýdenní karanténa a měsíc tenisu. Australský plán má ale velký háček

Australskou tenisovou federaci, v jejímž čele stojí Craig Tiley, mimo jiné turnajový ředitel Australian Open, čekají krušné časy. Zástupci Tennis Australia, jak se tato federace oficiálně nazývá, se snaží prosadit ambiciózní plán, jak uskutečnit sérii mužských a ženských turnajů, které mají vyvrcholit v Melbourne. Pro tenisty však potřebuje od vládních činitelů získat určitou výjimku, bez níž by se v Austrálii hrát nemohlo.

Pandemie koronaviru těžce dopadla na probíhající tenisovou sezonu. A výrazně může narušit i tu příští, která se kvapem blíží. Aby alespoň začátek proběhl podle tradičních zvyklostí, o to se nyní snaží zástupci australského tenisu v čele s Craigem Tileyem, který představil ambiciózní plán pro sedmitýdenní australskou misi.

Tiley počítá s povinnou dvoutýdenní karanténou, kterou by sezona v daleké Austrálii započala. Po ní by se hráči a hráčky měli vydat do zavedených destinací ke generálkám na Australian Open, jež se má konat od 18. do 31. ledna.

„Plně přijímáme nařízení, že každý, kdo přichází do země ze zámoří, musí být dva týdny v karanténě,“ uvedl Tiley. S čím už ovšem nesouhlasí, a pro co se snaží vyjednat výjimku, je nutnost tvrdé izolace. „Nemůžete po hráči požadovat, aby byl v karanténě dva týdny a pak hned šel hrát grandslam,“ podotkl.

Tiley by rád vyjednal s vládními činiteli možnost, aby během karantény mohli tenisté z hotelu odjíždět alespoň na kurty, kde by trénovali. V případě, že by to nebylo umožněno, připouští i možnost, že by sezona v Austrálii nemusela příští rok začít.

„Pokud by hráč musel do karantény a uvízl v hotelu na dva týdny před začátkem sezony, tak by se to nedalo,“ uvedl s tím, že by se jednalo o tak výrazné narušení přípravy, které by bylo neslučitelné s možností pořádat Australian Open.

„To, o čem jednáme, nebo čeho se snažíme dosáhnout, je vytvoření karanténní bubliny, během níž by tenisté mohli cestovat mezi hotelem a kurty a po ty dva týdny měli možnost tréninku,“ podotkl ředitel Australian Open. Podobnou výjimku má například Australská fotbalová liga.

„Rozdíl oproti AFL je, že my bychom přivezli hráče ze zámoří, čímž se sázky zvyšují,“ připustil hrozbu, která může jeho plány překazit.

Problémy může mít i ATP Cup
V Austrálii, která se skládá z šesti států, jsou zavedena přísná bezpečnostní opatření. Uzavřené hranice má kvůli nárůstu nakažených také Melbourne, kde se pořádá Australian Open. Zavedená opatření ovšem mohou narušit také plány pro pořádání ATP Cupu, který se hraje ve více městech.

„Dostáváme se do krizového období. Potřebujeme závazky od vlád jednotlivých států a od úředníků ze zdravotnictví,“ podotkl Tiley. „Potřebujeme mít nějaké povědomí o tom, že se třeba do dvou týdnů, nebo měsíce, otevřou hranice a budeme moci uspořádat akci ve více městech,“ uvedl s tím, že v opačném případě by mohl být ATP Cup v ohrožení.

„Pokud nebudeme moci pořádat meziměstskou akci, musíme vše přehodnotit,“ dodal.

Zatímco nad ATP Cupem visí tedy dokonce dva otazníky (kromě možnosti trénovat během karantény ještě hrozba nemožnosti bez omezení cestovat mezi australskými státy), pro celou australskou část sezony je důležité, aby tenisté neuvízli na dva týdny pouze v hotelových pokojích. Pokud se podaří vyjednat výjimku, počítá se celkem s pěti týdny tenisových akcí.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Byla by škoda v Česku nehrát, uvedla Plíšková. V Ostravě ji čeká newyorská odveta

Jednou z hlavních hvězd J&T Banka Ostrava Open bude druhá nasazená Karolína Plíšková, jež se chystá na svou letošní turnajovou derniéru. „Byla by škoda v Česku nehrát,“ uvedla…

Volá Londýn! Kdo obsadí dvě zbývající místa na Turnaji mistrů?

Letošní Turnaj mistrů, který se podvanácté v řadě a naposledy koná v Londýně, zná zatím šest z osmi účastníků. K Novaku Djokovičovi, Rafaelu Nadalovi, Dominicu Thiemovi, Stefanosi…

Denní menu, 20.10.2020: V Ostravě se představí pět Češek. Kolář hraje v Německu

Na halovém turnaji kategorie WTA Premier v Ostravě v úterý pokračuje první kolo dvouhry a čtyřhry. V singlu předvedla drtivé vítězství Karolína Muchová. V akci budou také Kateřina…

Azarenková? Mám obrovskou radost, že s takovými holkami můžu hrát, říká Krejčíková

Barbora Krejčíková má na ostravském turnaji kategorie WTA Premier na kontě už tři vítězství. Po suverénní cestě kvalifikací, v níž ztratila pouze osm gemů, ji v prvním kole hlavní…

Na výsledky testů jsem čekala skoro dva dny, stěžuje si Kristýna Plíšková. Jak hodnotí uplynulou sezonu?

Sakkariová zvítězila v prvním kole ostravského turnaje kategorie Premier nad Kristýnou Plíškovou po setech 6:3 a 6:3. Česká divoká karta vzdorovala, řecká osmifinalistka letošního…

J&T Banka Ostrava Open: České derby ovládla Krejčíková. Strýcová v deblu postupuje

Na východě republiky dnes začala hlavní soutěž halového turnaje kategorie WTA Premier. J&T Banka Ostrava Open je v ženském kalendáři náhradou za zrušený podnik v čínském Čeng-čou.…

Další články