15. 10. 2020
Zpravodajství Grandslam

Dvoutýdenní karanténa a měsíc tenisu. Australský plán má ale velký háček

Australskou tenisovou federaci, v jejímž čele stojí Craig Tiley, mimo jiné turnajový ředitel Australian Open, čekají krušné časy. Zástupci Tennis Australia, jak se tato federace oficiálně nazývá, se snaží prosadit ambiciózní plán, jak uskutečnit sérii mužských a ženských turnajů, které mají vyvrcholit v Melbourne. Pro tenisty však potřebuje od vládních činitelů získat určitou výjimku, bez níž by se v Austrálii hrát nemohlo.

Pandemie koronaviru těžce dopadla na probíhající tenisovou sezonu. A výrazně může narušit i tu příští, která se kvapem blíží. Aby alespoň začátek proběhl podle tradičních zvyklostí, o to se nyní snaží zástupci australského tenisu v čele s Craigem Tileyem, který představil ambiciózní plán pro sedmitýdenní australskou misi.

Tiley počítá s povinnou dvoutýdenní karanténou, kterou by sezona v daleké Austrálii započala. Po ní by se hráči a hráčky měli vydat do zavedených destinací ke generálkám na Australian Open, jež se má konat od 18. do 31. ledna.

„Plně přijímáme nařízení, že každý, kdo přichází do země ze zámoří, musí být dva týdny v karanténě,“ uvedl Tiley. S čím už ovšem nesouhlasí, a pro co se snaží vyjednat výjimku, je nutnost tvrdé izolace. „Nemůžete po hráči požadovat, aby byl v karanténě dva týdny a pak hned šel hrát grandslam,“ podotkl.

Tiley by rád vyjednal s vládními činiteli možnost, aby během karantény mohli tenisté z hotelu odjíždět alespoň na kurty, kde by trénovali. V případě, že by to nebylo umožněno, připouští i možnost, že by sezona v Austrálii nemusela příští rok začít.

„Pokud by hráč musel do karantény a uvízl v hotelu na dva týdny před začátkem sezony, tak by se to nedalo,“ uvedl s tím, že by se jednalo o tak výrazné narušení přípravy, které by bylo neslučitelné s možností pořádat Australian Open.

„To, o čem jednáme, nebo čeho se snažíme dosáhnout, je vytvoření karanténní bubliny, během níž by tenisté mohli cestovat mezi hotelem a kurty a po ty dva týdny měli možnost tréninku,“ podotkl ředitel Australian Open. Podobnou výjimku má například Australská fotbalová liga.

„Rozdíl oproti AFL je, že my bychom přivezli hráče ze zámoří, čímž se sázky zvyšují,“ připustil hrozbu, která může jeho plány překazit.

Problémy může mít i ATP Cup
V Austrálii, která se skládá z šesti států, jsou zavedena přísná bezpečnostní opatření. Uzavřené hranice má kvůli nárůstu nakažených také Melbourne, kde se pořádá Australian Open. Zavedená opatření ovšem mohou narušit také plány pro pořádání ATP Cupu, který se hraje ve více městech.

„Dostáváme se do krizového období. Potřebujeme závazky od vlád jednotlivých států a od úředníků ze zdravotnictví,“ podotkl Tiley. „Potřebujeme mít nějaké povědomí o tom, že se třeba do dvou týdnů, nebo měsíce, otevřou hranice a budeme moci uspořádat akci ve více městech,“ uvedl s tím, že v opačném případě by mohl být ATP Cup v ohrožení.

„Pokud nebudeme moci pořádat meziměstskou akci, musíme vše přehodnotit,“ dodal.

Zatímco nad ATP Cupem visí tedy dokonce dva otazníky (kromě možnosti trénovat během karantény ještě hrozba nemožnosti bez omezení cestovat mezi australskými státy), pro celou australskou část sezony je důležité, aby tenisté neuvízli na dva týdny pouze v hotelových pokojích. Pokud se podaří vyjednat výjimku, počítá se celkem s pěti týdny tenisových akcí.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Kyrgios ukončil bez ztráty podání tříleté čekání na titul. Ženám kralovaly Rusky

Nick Kyrgios si skvělou formu z Wimbledonu zjevně uchoval i pro turnaje na severoamerických betonech. Ve Washingtonu neztratil za celý týden ani jednou servis a ukončil své…

Žebříčky ATP/WTA: Lehečka opět na novém maximu, vzhůru stoupá i Siniaková

Jiří Lehečka triumfem v Liberci znovu vylepšil své žebříčkové maximum. Ziskem třetího challengerového titulu v kariéře a posunem o šest míst na 59. příčku světového pořadí upevnil…

Denní menu, 7.8.2022: Bouzková a Martincová se kvalifikovaly v Torontu. Čtyři Češi získali titul

Čeští tenisoví zástupci prožili mimořádně úspěšný den! Kateřina Siniaková slaví svůj první singlový titul od roku 2017, když ve finále turnaje kategorie ITF 100 v polském…

Bez ztráty setu! Kučmová vybojovala nejcennější titul kariéry

Už potřetí v této sezóně nenašla Aneta Kučmová (446.) přemožitelku na turnaji ITF! Dvaadvacetiletá Češka se tentokrát raduje z trofeje v belgickém Eupenu, když ve finále akce s…

Konec půstu! Siniaková slaví první singlovou trofej po pěti letech

Po čtyřech deblových trofejích se Kateřina Siniaková (80.) může radovat také z prvního letošního triumfu ve dvouhře. Šestadvacetiletá česká tenistka opanovala turnaj ITF s dotací…

Svijany Open: Paráda! Lehečka má třetí titul, podmanil si liberecký challenger

Lehečka ovládl v Liberci challenger Svijany Open Jiří Lehečka (65.) splnil na domácím antukovém challengeru v Liberci roli favorita a jakožto nasazená jednička se raduje z titulu!…

Další články