Roland Garros: Kvitová opět neztratila set a prolétla do čtvrtfinále!

- Marek Bartošík

Petra Kvitová na letošním Roland Garros nadále válí! Zkraje pondělního programu přejela třicetiletá Češka na centrálním kurtu Philippa Chatriera 6:2 a 6:4 o rok starší Šuaj Čang z Číny a zahraje si v Paříži podruhé v kariéře čtvrtfinále! Do čtvrtfinále čtyřhry postoupily předloňské turnajové vítězky Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou, které přehrály krajanku Kristýnu Plíškovou a Slovenku Kužmovou. Turnaj skončil pro Květu Peschkeovou. V Paříži se kvůli dešti, s výjimkou zastřešeného centrálního dvorce, přibližně pět hodin nehrálo (15:00 až 20:00), některé duely proto byly odloženy na další hrací den.

Kvitová znovu neztratila set
Petra Kvitová (11.) neztratila set ani se Šuaj Čang (40.) a zahraje si podruhé v kariéře čtvrtfinále Roland Garros! Třicetiletá Češka porazila o rok starší protivnici za hodinu a 25 minut 6:2 a 6:4.

Do utkání vstoupila turnajová sedmička čtyřmi vyhranými gemy v řadě. Za stavu 5:1 pak měla rodačka z Bílovce na příjmu dva setboly, Číňanka ale ještě zvládla gem otočit. Následovala více než pětiminutová prodleva – Šuaj Čang si pro zdravotní problémy vyžádala pauzu na ošetření, kterou musela absolvovat v útrobách stadionu.

Kvitovou to ale nerozhodilo. Následně sadu zakončila na podání a dobře vstoupila i do druhého setu, v němž se blýskla dalšími dvěma brejky.

Skvěle hrající Kvitová ztratila za celý zápas jedinkrát servis – to když za stavu 5:2 ve druhém dějství podávala na vítězství. O dvě hry později už ale zdárně složila reparát a klání ukončila.

„Byla to dobrá bitva, naštěstí tady máme střechu, díky za ni. Ona velmi dobře servírovala, hrála agresivně. Jsem šťastná, že jsem to zvládla, i když jsem na první pokus nedopodávala,“ uvedla Kvitová.

O vyrovnání svého maxima z roku 2012 si jedenáctá tenistka žebříčku WTA zahraje s Němkou Siegemundovou, kterou v dosud jediném vzájemném měření sil před pěti lety porazila dvakrát 6:1.

Peschkeová končí v osmifinále
Deblistky Květa Peschkeová s Nizozemkou Demi Schuursovou na Roland Garros třetí výhru nepřidaly. Členky šestého nasazeného páru nestačily na úvod pondělního programu na americko-polskou dvojici Nicole Melicharová, Iga Šwiateková, s níž prohrály 3:6 a 4:6.

První set rozhodl jediný brejk ze čtvrté hry. V tom druhém se pak Peschkeová se Schuursovou docvakly ze stavu 2:4 na 4:4, následoval ale prohraný servis čistou hrou. Posléze už soupeřky utkání na podání ukončily.

Deblové derby pro Krejčíkovou se Siniakovou
Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou postoupily na Roland Garros do deblového čtvrtfinále. Předloňské turnajové šampionky zdolaly v pondělí po poledni krajanku Kristýnu Plíškovou a Viktórii Kužmovou ze Slovenska 6:4 a 6:2.

Utkání bylo vyrovnané jen v jeho počátku. Favoritky do něj sice vstoupily rychlým brejkem, který vzápětí potvrdily, Plíšková s Kužmovou ale třemi gemy v řadě set otočily. Od stavu 3:4 to poté byly pro změnu Krejčíková se Siniakovou, kdo třemi hrami po sobě ukončil dějství. V tom druhém už se česko-slovenský pár zmohl jen na dva gemy.

V dalším kole narazí nasazené čtyřky na Američanky Keninovou a Mattekovou-Sandsovou.

Viďmanová porazila nasazenou pětku
Cenným skalpem se hned na úvod pařížské juniorky blýskla sedmnáctiletá Darja Viďmanová (1224.). Ta v utkání prvního kola otočila střetnutí s pátou nasazenou Polkou Weronikou Baszakovou (-). O rok starší finalistku juniorky letošního Australian Open porazila Viďmanová 5:7, 6:2 a 6:3.

Turnaj naopak v prvním kole skončil po porážce 1:6 a 6:7(3) pro třináctiletou Brendu Fruhvirtovou (-), která potrápila o čtyři roky starší Ukrajinku Lopateckou (354.). Ve druhém setu podávala česká divoká karta dvakrát na zisk sady, nakonec ale padla skrze tiebreak. Dohrála rovněž Barbora Palicová (1018.), která na svém prvním juniorském grandslamu podlehla dvakrát 2:6 Slovence Čisovské (1204.).

L. Fruhvirtová končí ve druhém kole
Linda Fruhvirtová (783.) ve druhém kole pařížské juniorky roli favoritky nepotvrdila. Patnáctiletá Češka, jež byla na Roland Garros jedenáctou nejvýše nasazenou účastnicí, prohrála s o rok starší Ruskou Julií Avdějevovou (-) 4:6, 6:1 a 3:6. Pokračovat tak bude už jen ve čtyřhře.

Nosková v Paříži postupuje
Patnáctiletá Linda Nosková (1025.) porazila ve druhém kole juniorky na Roland Garros Lucii Nguyenovou Tanovou (-) za rovnou hodinu hry 6:3, 6:0 a postupuje do osmifinále. Česká juniorka si v prvním setu vypracovala vedení 5:1, sadu poté navzdory dílčímu zaváhání získala. Ve druhém dějství pustila sedmnáctiletou soupeřku ke dvěma brejkbolům, které odvrátila.

Krumich ve dvouhře končí
Sedmnáctiletý Martin Krumich (1093.) dohrál v juniorce na Roland Garros ve druhém kole, v němž nestačil na Dominica Stephana Strickera (1148.) za 62 minut po setech 5:7 a 3:6. Utkání bylo po prvním setu kvůli dešti na přibližně pět hodin přerušeno. Krumicha v úterý čeká ještě čtyřhra po boku Dalibora Svrčiny.

Djokovič je opět ve čtvrtfinále
Novak Djokovič (1.) porazil v osmifinále Roland Garros Karena Chačanova (16.) za dvě hodiny a 23 minut 6:4, 6:3 a 6:3. Srbský favorit v žádném setu neprohrával o brejk, v utkání zahrál 44 vítězných úderů a 28 nevynucených chyb.

Djokovič postoupil do čtvrtfinále antukového grandslamu už po jedenácté v řadě, celkově dokonce po čtrnácté. O místo v semifinále si zahraje proti Pablu Carrenovi Bustovi (18.), nebo Danielu Altmaierovi (186.).

Vybrané zápasy pondělního programu

Osmifinále mužské dvouhry
Márton Fucsovics (HUN, 63.) – Andrej Rubljov (RUS, 12.) 7:6(4), 5:7, 4:6, 6:7(3)
Grigor Dimitrov (BUL, 20.) – Stefanos Tsitsipas (GRE, 6.) 3:6, 6:7(9), 2:6
Novak Djokovič (SRB, 1.) – Karen Chačanov (RUS, 16.) 6:4, 6:3, 6:3
Pablo Carreňo-Busta (ESP, 18.) – Daniel Altmaier (GER, 186.) 6:2, 7:5, 6:2