Roland Garros: Strýcová a Krejčíková zvládly úvodní překážku. Macháč a Bouzková končí

V neděli začala hlavní soutěž antukového Roland Garros. Úspěšný kvalifikant Tomáš Macháč při své premiéře v hlavní soutěži grandslamu prohrál po pětisetové bitvě s Američanem Taylorem Fritzem. Marie Bouzková neudržela vedení proti Estonce Kaie Kanepiové. První českou postupující do druhé fáze turnaje se stala Barbora Strýcová, která si ve dvou setech poradila s Američankou Varvarou Lepchenkovou. Na zkušenější krajanku navázala Barbora Krejčíková, jež vyřadila Ninu Stojanovičovou. Do druhého kola dále postoupili mimo jiné Stan Wawrinka, Jannik Sinner, Simona Halepová a Victoria Azarenková.

Strýcová a Krejčíková si zajistily derby
Barbora Strýcová (37.) přehrála v úvodním kole Roland Garros Varvaru Lepchenkovou (183.) za dvě hodiny a čtyři minuty 7:5 a 6:2. Zkušená Češka, která je nasazena jako dvaatřicátá, se v prvním setu dokázala dostat z nepříznivého stavu 4:5 a 0:30 na returnu. Ve druhém dějství si zajistila úspěch brejky z šesté a osmé hry. Strýcová v utkání odvrátila hned sedm z devíti brejkbolů.

„Podmínky nebyly jednoduché, tak to bohužel bude v Paříži asi každý den. Na pohled to není moc hezký tenis. Dnes jsem ale zahrála velmi dobře. Navíc proti hráčce, která tady odehrála tři zápasy v kvalifikaci. Moc si mého výkonu vážím, v Paříži se mi historicky nikdy moc nedařilo,“ sdělila Strýcová, jež svou bilanci v úvodním kole Roland Garros vylepšila na pět vítězství a devět porážek.

Ve druhém kole narazí na Barboru Krejčíkovou (117.), která porazila Ninu Stojanovičovou (91.) za hodinu a 33 minut 6:3 a 7:5. Ačkoliv ve druhém setu nejprve nevyužila vedení 3:0 a 40:0 na returnu, závěr utkání si pohlídala.

„Podmínky jsou v Paříži těžké. Čekala jsem navíc celý den na zápas. Byl to takový typický duel nahoru dolů, Nina hrála hodně rychle a aktivně. Střídaly jsme se ve vlnách, v dobrých a špatných výkonech. Proti Báře ve 2. kole očekávám náročný zápas. Je to výborná deblistka i singlistka. Obdivuji ji za to, čeho všeho dosáhla,“ komentovala Krejčíková.

Čtyřiadvacetiletá Češka se účastní hlavní soutěže pařížského grandslamu podruhé v kariéře, na rozdíl od ročníku 2018 úvodní zápas zvládla.

Macháč v pěti setech podlehl Fritzovi
Kvalifikant Tomáš Macháč (252.) má za sebou premiéru v hlavní soutěži grandslamového turnaje. Devatenáctiletý Čech v 1. kole Roland Garros dlouho trápil favorizovaného Taylora Fritze (29.), nakonec však prohrál po třech hodinách a 39 minutách 5:7, 6:7(2), 6:1, 6:2 a 3:6.

Američan si více pomáhal podáním, českého mladíka přestřílel na esa v poměru 14 ku 2. Turnajová sedmadvacítka Fritz narazí ve druhém kole na Jordana Thompsona (53.), nebo Radu Albota (79.).

„I když jsem prohrál, hodnotím svou účast v Paříži jen pozitivně. Byl to super turnaj, hodně mi ukázal. Proti Fritzovi to byl vyrovnaný zápas. V prvních dvou setech rozhodlo pár míčků. Potom jsem začal hrát výborně, snad nejlepší tenis v kariéře. V pátém setu si Fritz zkušeně pohlídal začátek. Nekazil jsem, on si to prostě uhrál. A hlavně na konci zlepšil servis,“ poznamenal debutant Macháč.

Bouzková neudržela vedení, končí v 1. kole
Marie Bouzková vstupovala do úvodního kola Roland Garros v rolí mírné papírové favoritky, ale na nebezpečnou Kaiu Kanepiovou nakonec nevyzrála a s estonskou veteránkou prohrála 6:4, 4:6, 2:6.

Už před utkáním bylo jasné, že si česká hráčka bude muset na zkušenou soupeřku dát pozor, ostatně Kanepiová obhajuje na Roland Garros osmifinále.

Do zápasu vstoupila přitom skvěle, v prvním setu si vypracovala vedení 5:2, a byť nedokázala doservírovat, na returnu v desáté hře dotáhla úvodní dějství do vítězného konce. Od druhé sady převzala Kanepiová kontrolu nad děním na dvorci a povedlo se jí čtyřmi hrami v řadě vybojovat klíčové vedení.

Proměněním druhého setbolu v pořadí si vynutila rozhodující sadu, ve které od stavu 0:1 vyhrála pět her v řadě a duel následně dopodávala.

„Na začátku zápasu hodně pršelo a dost foukalo. V tomto počasí mi to šlo na kurtu paradoxně nejlépe. Soupeřka se v tak extrémních podmínkách asi necítila moc dobře. Postupem času se ale počasí lepšilo a Kaia začala hrát mnohem lépe. Hrála agresivně, nedělala chyby. V takovém vlhku jsou míče těžké, takže ukončovat výměny bylo často o dost náročnější,“ shrnula Bouzková.

Wawrinka v duelu hvězd proti Murraymu dominoval
Stan Wawrinka (17.) si v 1. kole Roland Garros poradil s Andym Murraym (111.) po setech 6:1, 6:3 a 6:2, duel trval pouze hodinu a 37 minut. Švýcar, jenž na pařížské antuce triumfoval před pěti lety, odvrátil všechny tři brejkboly soupeře. Sám využil šest z osmi příležitostí. K postupu si pomohl devíti esy. Jeho dalším soupeřem bude Němec Dominik Köpfer (61.).

Gauffová porazila loňskou semifinalistku Kontaovou
Šestnáctiletá Cori Gauffová (51.) si připsala další cenný skalp, když v úvodním kole pařížského grandslamu porazila dvakrát 6:3 Johannu Kontaovou (13.). Britka, která loni na Roland Garros vypadla až v semifinále s Markétou Vondroušovou, zaznamenala 41 nevynucených chyb.

Bývalá šampionka Halepová komplikace nepřipustila
Právě dnes devětadvacetiletá Simona Halepová (2.) přehrála v úvodním kole Roland Garros Saru Sorribesovou Tormovou (70.) za hodinu a 22 minut 6:4 a 6:0. Rumunka, která v Paříži předloni získala titul, neprohrála od stavu 2:4 ani jeden gem. Její vítězná série nyní čítá už patnáct zápasů.