Češi v akci: Patnáctá výhra v řadě! Šafářová si potřetí za sebou zahraje o titul

- Daniel Kubelka

Česká tenistka Lucie Šafářová si potřetí za sebou a počtvrté v této sezoně zahraje o titul ve čtyřhře. Společně se svojí parťačkou Bethanií Mattekovou-Sandsovou totiž dokázaly otočit semifinále v Pekingu proti páru Dabrowská, Martínezová Sánchezová a mohly se radovat z postupu do finále!

Úvod zápasu ale další finálové účasti příliš nenapovídal. Česko-americký pár ztratil hned ve třetím gemu servis,  v sedmé hře přišel o podání znovu a ačkoliv jeho soupeřky nedokázaly za stavu 5:2 set dopodávat do vítězného konce, na třetí pokus v desátém gemu úvodní sadu po výsledku 6:4 získaly.

Druhá sada přinesla diametrálně rozdílný průběh. Šafářová s Mattekovou-Sandsovou po brejku ve druhém gemu rychle vedly 3:0 a získaný náskok poté až do koncovky jen navyšovaly. Úvodní dva setboly sice při podání soupeřek neuvyžily, nicméně napotřetí už dokázaly druhý set uzavřít a po výsledku 6:1 srovnat stav utkání.

Duel tak musel rozhodnout až dramatický supertiebreak, v něm se česko-americké dvojici podařilo odvrátit tři mečboly soupeřek a po výsledku 14:12 se nakonec mohla radovat z postupu do finále.

O titul si to Šafářová se svou americkou spoluhráčkou rozdají s nasazenými jedničkami turnaje, Francouzkami Garciovou a Mladenovicovou, které v dnešním druhém semifinále přehrály tchajwanské sestry Čanovy. Nedělní souboj tak bude reprízou finále letošního US Open, kde se oba páry střetly naposledy a z vítězství a grandslamové trofeje se radovala česko-americká dvojice.

Česká tenistka sobotním vítězstvím zapsala již patnáctou deblovou výhru v řadě. Po titulech v Miami, newyorském US Open a Miami navíc bude bojovat o čtvrtý letošní titul ve čtyřhře a třetí v řadě.

Hlaváčková s Hradeckou krok od hlavní soutěže v Tchien-ťinu

Andrea Hlaváčková poprvé od letošního Wimbledonu vyhrála utkání ve dvouhře. V semifinále kvalifikace v čínském Tchien-ťinu přehrála Ipek Soyluovou z Turecka dvakrát 6:4, v souboji o postup do hlavní soutěže se utká s Varatchayaou Wongteanchaiovou z Thajska.

Hlaváčková začala utkání dobře a vedla 2:0, nicméně úvodní set plný brejků nakonec rozhodla až devátá hra. Česká tenistka v ní potřetí připravila soupeřku o servis a následně čistou hrou úvodní sadu po výsledku 6:4 uzavřela.

Rozhodující okamžik druhého setu přišel v sedmém gemu, kdy Češka prorazila podání své turecké soupeřky. V devátém gemu sice nevyužila hned šest mečbolů a následně při svém servisu ani sedmý, na osmý pokud se však již dočkala a mohla slavit postup do finále kvalifikace.

Také Lucii Hradecké chybí jediný zápas od účasti mezi elitou čínského turnaje. V semifinále kvalifikace přehrála česká tenistka Olgu Savčukovou z Ukrajiny po setech 6:3 a 6:2.

Češka vládla druhém vzájemnemu zápasu hned od jeho úvodu. Ukrajinka se v první sadě držela jen do stavu 2:2, Hradecká poté úvodním brejkem získala rozhodující náskok a na závěr sady připravila soupeřku o podání znovu. Druhý set začal znovu lépe pro českou hráčku, ta sice po rebrejku Savčukové přišla o získanou výhodu, jenže vzápětí udeřila znovu. V dramatické osmé hře pak Hradecká proměnila šestý mečbol a mohla slavit postup.

Rosol otočil bitvu s Basilašvilim

Lukáš Rosol je krok od účast v hlavní soutěži v Šanghaji. Český tenista přehrál Gruzínce Basilašviliho ve třech setech 7:6(3), 4:6 a 7:6(5) a ve finále kvalifikace se utká s Brazilcem Belluccim.

Jedenatřicetiletý Rosol vstoupil do zápasu skvěle a po dvou brejcích vedl 4:1. Basilašvili, který českého tenistu letos již dokázal porazit na turnaji v Kitzbühelu ve dvou setech, se ale nevzdal a dokázal úvodní sadu dotáhnout až do tiebreaku. V něm se však držel jen do stavu 2:2, kdy si Rosol čtyřmi body v řadě vytvořil rozhodující náskok.

Začátek druhé sady vyšel lépe Gruzínci. Ten vedl rychle 3:0 a získaný náskok dokázal udržet až do konce dějství a po výsledku 6:4 srovnal stav zápasu na 1:1 na sety.

Třetí set začal opět lépe pro soupeře českého tenisty. Rosol totiž hned v prvním gemu přišel o servis a Basilašvili dlouho držel získaný náskok. Za stavu 5:4 při svém podání však nevyužil mečbol a Rosol za pět minut dvanáct získal ztracené podání zpět. O osudu setu tak znovu rozhodl až tiebreak, ve kterém si český tenista od začátku držel náskok dvou míčků a ten se mu podařilo udržet až do konce.

CHINA OPEN PEKING (ženy, tvrdý povrch, 5 424 394 USD)

Dabrowská, Martinezová Sanchezová (CAN/ESP) - Matteková-Sandsová (USA), ŠAFÁŘOVÁ  6:4, 1:6, 12:14

SHANGHAI ROLEX MASTERS (muži, tvrdý povrch, 7 655 640 USD, 1. kolo kvalifikace)

Nikoloz Basilašvili (GEO, 103.) - LUKÁŠ ROSOL (86.)  6:7(3), 6:4, 6:7(5)

GENERALI LADIES LINZ (ženy, tvrdý povrch, 5 424 994 USD, 1. kolo kvalifikace)

KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (66.) - Julia Grabherová (AUT, 306.)  4:6, 6:4, 6:3

TIANJIN OPEN (ženy, tvrdý povrch, 426 750 USD, 1. kolo kvalifikace)

Ipek Soyluová (TUR, 156.) - ANDREA HLAVÁČKOVÁ (297.)  4:6, 4:6
Olga Savčuková (UKR, 273.) - LUCIE HRADECKÁ (196.)  3:6, 2:6

CHALLENGER TOUR

MOROCCO TENNIS TOUR CASABLANCA (muži, antuka, 42 500 EUR, 1. kolo kvalifikace)

ROMAN JEBAVÝ (937.) - Mehdi Jdi (MAR, 1242.) 6:7 (8), 3:6
Ricardo Rodriguez-Pace (VEN, 688.) - IVO MINÁŘ (1479.)  5:7, 6:4, 6:2

ITF/FUTURES

DITTELBRUNN OPEN 2016 HAMBACH (muži, hala, 10 000 USD)

Martin Podzus (LAT, 799.) - MAREK JALOVIEC (473.)[2] 5:7, 1:2, skreč Podzus

Oakley, Pauffley (GBR) - JALOVIEC, KONEČNÝ 7:5, 4:6, 6:10

22E INTERNATIONAUX DE TENNIS DE SAINT-DIZER (muži, tvrdý povrch - hala, 10 000 USD, 1. kolo kvalifikace)

Nathan Seataun (FRA, 1560.)[4] - ALESSANDRO RICCI (-) 7:6 (3), 6:1

EGYPT F27 MEN'S FUTURES ŠARM AŠ-ŠAJCH (muži, tvrdý povrch, 10 000 USD, semifinále dvouhry)

Andrea Vavassori (ITA, 614.)[5] - PETR HÁJEK (1253.) 6:1, 3:6, 6:3

CROCIRCUIT POWER BY LUKAS SPORT BOL (ženy, antuka, 10 000 USD)

GABRIELA PANTŮČKOVÁ (305.)[1] - Sara Cakarevicová (FRA, 509.)[5] 6:1, 6:3