US Open: Vondroušová, Kar. Plíšková a Kvitová začaly vítězně, Martincová končí

První den US Open 2020 je tady a s ním i bohatá porce tenisové zábavy! Do hry už zasáhly čtyři Češky. Markéta Vondroušová si ve dvou setech poradila s Greet Minnenovou. Dařilo se i Karolíně Plíškové, jež porazila Anhelinu Kalininovou. Petra Kvitová povolila jen pět her Irině Beguové. Tereza Martincová nedotáhla do úspěšného konce nadějně rozehrané utkání proti Petře Martičové.

Martincová byla blízko skalpu Martičové
Tereza Martincová si na svou premiérovou účast ve druhém kole grandslamu musí počkat. Pětadvacetiletá Češka prohrála v úvodním kole US Open s turnajovou osmičkou Petrou Martičovou po dvou hodinách a 28 minutách boje 7:5, 2:6 a 4:6.

Po ztraceném prvním setu si Chorvatka bez potíží vynutila rozhodující dějství. Martincová v něm vedla už 3:1, posléze měla ještě dva brejkboly na 4:2. Jeden z nich Martičová odvrátila vynikajícím lobem a posléze srovnala na 3:3. V následujícím gemu získala klíčový brejk. Utkání následně dotáhla do vítězného konce.

V New Yorku postupuje i Kvitová
Petra Kvitová vstoupila do letošního ročníku US Open na výbornou, když porazila hladce 6:3 a 6:2 Irinu Beguovou. Rumunskou soupeřku zdolala turnajová šestka i v pátém vzájemném utkání, tentokrát na postup potřebovala jen hodinu a pět minut.

Úvodní brejk ze čtvrtého gemu ještě rodačka z Bílovce neproměnila, od stavu 3:3 ale získala tři hry v řadě a tím i úvodní dějství. V tom druhém prohrála Kvitová úvodních šest výměn, pak se ale nadechla k parádnímu výkonu a začala sázet jeden vítězný úder za druhým. Světová dvanáctka těžila v utkání i z fungujícího prvního podání, za celé střetnutí navíc zaznamenala Kvitová jen jedinou dvojchybu, a to až v posledním gemu.

„Soupeřka to dokáže rozhazovat. Když jsem nezatlačila, rozebírala mě. Pořád jsem se musela burcovat. Jak v hledišti nejsou diváci, tak to stojí víc mentálních sil. Nikdo vás úplně nepodpoří nebo nestáhne,“ poznamenala Kvitová.

Ve druhém kole čeká čtvrtfinalistku z let 2015 a 2017 Ukrajinka Kateryna Kozlovová.

Kar. Plíšková potvrdila roli favoritky
Nasazená jednička Karolína Plíšková zahájila svou kampaň na US Open výhrou 6:4 a 6:0 nad Anhelinou Kalininovou. Klíčovým okamžikem utkání byla hra za stavu 4:4, v níž favorizovaná Češka odvrátila dva brejkboly. Zápas trval 63 minut, Plíšková v něm zasázela sedm es a celkem 26 vítězných úderů.

„Začala jsem dobře, dostala jsem se nahoru. Pak jsem předvedla dva blbé gemy, které jsem mohla vyhrát. Zbytečně jsem chybovala, trochu jsem znervózněla, ona se chytila. Gem za stavu 4:4 byl ohromně důležitý. Jsem ráda, že jsem tam zahrála skvěle. A pak už jsem se cítila o hodně líp, ona byla naopak psychicky dole, což bylo vidět,“ zhodnotila Plíšková.

Bouzková přišla o vedení
Těžký los pro první kolo US Open vyfasovala Marie Bouzková, která narazila na rozjetou Američanku Jessicu Pegulaovou. Česká tenistka sice vyhrála první set a dostala se do vedení, ae druhé dějství hladce prohrála a v dramatickém třetím setu nedokázala využít svých šancí, aby se dostala do výhody brejku.

Naopak sama musela dohánět ztrátu podání, což se jí sice povedlo, ale nakonec padla v rozhodujícím tiebreaku a utkání prohrála 6:3, 2:6, 6:7(3).

Vondroušová je ve 2. kole US Open
Turnajová dvanáctka Markéta Vondroušová přehrála v prvním kole US Open Greet Minnenovou za 63 minut 6:1 a 6:4. Po jednoznačném prvním setu se Belgičanka ve druhé sadě chytila, v osmé hře měla dokonce dva brejkboly na 5:3. Česká tenistka ale závěr utkání zvládla, když proměnila hned první mečbol. Díky rychlému průběhu zápasu se Vondroušová stala premiérovou vítězkou na letošním ročníku turnaje.

„Hlavně jsem ráda, že jsem vyhrála. Na minulém turnaji jsem skončila v prvním kole, mám málo nahraných zápasů. Celkově to bylo takové divné. Nicméně dnes už jsem se cítila líp. Soupeřka se sice ve druhém setu zlepšila, ale já jsem v důležitých chvílích zahrála dobře. Takže mám fajn pocit,“ uvedla Vondroušová.

VYBRANÉ ZÁPASY PONDĚLNÍHO PROGRAMU

MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (19.) – Greetje Minnenová (BEL, 107.) 6:1, 6:4
Angelique Kerberová (GER, 23.) – Ajla Tomljanovicová (AUS, 59.) 6:4, 6:4
KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (3.) – Anhelina Kalininová (UKR, 145.) 6:4, 6:0
Irina Beguová (ROU, 73.) – PETRA KVITOVÁ (12.) 3:6, 2:6
Denis Shapovalov (CAN, 17.) – Sebastian Korda (USA, 205.) 6:4, 4:6, 6:3, 6:2
Jack Sock (USA, 389.) – Pablo Cuevas (URU, 61.) 3:6, 6:4, 6:2, 4:6, 7:6(2)
Kevin Anderson (RSA, 117.) – Alexander Zverev (GER, 7.) 6:7(2), 7:5, 3:6, 5:7
Stefanos Tsitsipas (GRE, 6.) – Albert Ramos-Vinolas (ESP, 41.) 6:2, 6:1, 6:1
Marta Kosťuková (UKR, 137.) – Darja Kasatkinová (RUS, 70.) 6:1, 6:2
Coco Gauffová (USA, 51.) – Anastasija Sevastovová (LAT, 45.) 3:6, 7:5, 4:6
TEREZA MARTINCOVÁ (136.) – Petra Martičová (CRO, 15.) 7:5, 2:6, 4:6
Steve Johnson (USA, 64.) – John Isner (USA, 22.) 6:7(5), 6:3, 6:7(5), 6:3, 7:6(3)
Reilly Opelka (USA, 35.) – David Goffin (BEL, 10.) 6:7(2), 6:3, 1:6, 4:6
Novak Djokovič (SRB, 1.) – Damir Džumhur (BIH, 109.) 6:1, 6:4, 6:1
Tatjana Mariaová (GER, 95.) – Alison Riskeová (USA, 20.) 3:6, 2:6
MARIE BOUZKOVÁ (46.) – Jessica Pegulaová (USA, 63.) 6:3, 2:6, 6:7(3)
Naomi Ósakaová (JPN, 9.) – Misaki Dojová (JPN, 81.) 6:2, 5:7, 6:2