I.ČLTK Prague Open 2020: Tři čeští tenisté míří do osmifinále! Wawrinka uspěl ve třech setech

Český tenis bude mít v osmifinále pražského challengeru tři zástupce. Jiří Lehečka vyřadil nasazeného Slovince Rolu a Zdeněk Kolář zvládl vyrovnaný duel proti Rakušanu Ofnerovi. Z postupu se raduje také Tomáš Macháč, který vyřadil Běloruse Ivašku. V singlu je ze hry venku Jonáš Forejtek, který vyhrál nad favorizovaným Francouzem Herbertem první set, ale duel do vítězného konce nedotáhl. Stan Wawrinka má za sebou vítěznou premiéru na kurtech na pražské Štvanici. Trojnásobný grandslamový šampion musel v duelu s Rusem Safiullinem do tří setů, ale postup do osmifinále nakonec vybojoval.

Wawrinka vstoupil do pražského challengeru vítězně
Stan Wawrinka (17.) má za sebou vítězný vstup do challengeru v Praze. Světová sedmnáctka si na úvod poradila s Rusem Romanem Safiullinem, kterého porazila za necelé dvě hodiny po setech 6:1, 4:6 a 6:1.

Trojnásobný grandslamový vítěz odehrál první soutěžní utkání od konce února a do zápasu na pražské Štvanici měl vynikající vstup. Wawrinka vyhrál nad Rusem Safiullinem první set za 27 minut. Druhá sada již patřila hráči z konce druhé stovky světového žebříčku, který si vynutil rozhodující sadu. Švýcar Wawrinka ale překvapení nedopustil, když vyhrál ve třech setech a zajistil si místo v osmifinále, ve kterém vyzve Němce Otte.

Macháč je v osmifinále
Tomáš Macháč (255.) je třetím českým tenistou v osmifinále pražského challengeru. Devatenáctiletý tenista zvládl vítězně na Štvanici i druhý zápas, když si poradil s Bělorusem Iljou Ivaškou (138.). Macháč přehrál hráče z druhé světové stovky za 80 minut po setech 6:0 a 7:5.

Český reprezentant měl výborný vstup do zápasu, když 138. hráči světa nadělil za 25 minut kanára. Druhý set byl o poznání vyrovnanější a Ivaška byl blízko srovnání stavu, když vedl již 5:3. Od té chvíle ale získával gemy jen Macháč, který si zajistil postup do osmifinále. Český tenista narazí v boji o čtvrtfinále na lepšího z dvojice Kližan/E.Ymer.

Kolář postoupil přes Ofnera do osmifinále
Zdeněk Kolář (228.) je druhým českým zástupcem v osmifinále pražského challengeru. Český daviscupový reprezentant uspěl v pondělním odpoledním duelu s Rakušanem Sebastianem Ofnerem (163.), které porazil za dvě hodiny hry po setech 7:6(7) a 7:5.

Kolář čelil v prvním setu hned pěti brejkbolům, ale všechny hrozby zažehnal a první sadu urval v tiebreaku, ve kterém proměnil v pořadí třetí setbol. Druhá sada byla na proměněné brejkboly podstatně bohatší. Český tenista přišel o servis dvakrát, rakouský soupeř třikrát, což rozhodlo. Kolář vyzve v boji o čtvrtfinále Francouze Herberta, přemožitele Jonáše Forejtka z druhého kola.

Forejtek nedotáhl zápas proti Herbertovi
Jonáš Forejtek (432.) se do osmifinále pražského challengeru nepodívá. Devatenáctiletý tenista měl zápas proti Francouzi Pierru-Huguesovi Herbertovi (71.) velmi dobře rozehraný, když vyhrál první set, ale zápas do vítězného konce nedotáhl. Forejtek podlehl favorizovanému soupeři za dvě hodiny hry po setech 6:2, 4:6 a 3:6.

Lehečka vyřadil nasazeného Rolu
Jiří Lehečka (612.) prokázal na Štvanici formu z posledních týdnů a po Španělu Kuhnovi zdolal ve druhém kole pražského challengeru i Blaže Rolu (141.) ze Slovinska. Turnajovou devítku porazil osmnáctiletý český talent 6:4 a 7:6(4).

O osudu prvního setu rozhodl jediný brejk ze třetího gemu. Rola v něm dokázal stáhnout manko 0:40, nakonec ale ztratil podání skrze shodu. Ve druhém dějství vedl Slovinec už 5:2, Lehečka ale dvěma brejky a čtyřmi gemy v řadě otočil na 6:5 a servis. Duel poté Čech sice podáním neukončil, protivníka nicméně pokořil o pár minut později ve zkrácené hře.

Jozef Kovalík (SVK, 122.) – Adrian Menendez-Maceiras (ESP, 262.) 4:6, 6:1, 6:2
Oscar Otte (GER, 216.) – Arthur Rinderknech (FRA, 161.) 6:2, 6:3
Blaž Rola (SLO, 141.) – JIŘÍ LEHEČKA (612.) 4:6, 6:7(4)
Jay Clarke (GBR, 166.) – Sumit Nagal (IND, 127.) 3:6, 7:5, 1:4* skreč Clarke
JONÁŠ FOREJTEK (432.) – Pierre-Hugues Herbert (FRA, 71.) 6:2, 4:6, 3:6
Sebastian Ofner (AUT, 163.) – ZDENĚK KOLÁŘ (228.) 6:7(7), 5:7
Tallon Griekspoor (NED, 199.) – Kimmer Coppejans (BEL, 154.) 5:7, 6:4, 6:3
TOMÁŠ MACHÁČ (255.) – Ilja Ivaška (BLR, 138.) 6:0, 7:5