Češi v akci: Kvitová si poradila s obhájkyní titulu, Plíšková otočila bitvu s Kasatkinovou

- Daniel Kubelka

Tomáš Berdych nezvládl své úvodní vystoupení na turnaji v Tokiu a po prohře s Lucemburčanem Mullerem končí již ve druhém kole. Namále měla také česká jednička Karolína Plíšková, ta však nakonec otočila těžký duel s Ruskou Kasatkinovou. Povedenou tečku za dnešním dnem ale udělala Petra Kvitová, která přehrála druhou nasazenou Garbiñe Muguruzaovou.

Kvitová dál válí, vyhrála již poosmé v řadě

Petra Kvitová po titulu z Wu-chanu pokračuje na vítězné vlně a zastavit ji nyní v Pekingu nedokázala ani druhá nasazená Garbiñe Muguruzaová, která zde navíc obhajovala loňský titul. Španělka s rodačkou z Bílovce v úvodní sadě držela krok pouze dva gemy, jelikož poté, co čistou hrou na servisu srovnala na 1:1, prohrála pět her v řadě.

Ve druhé sadě Muguruzaová již působila jistějším dojmem a do stavu 3:3 si dokázala držet své podání. Kvitová ale pokračovala ve výborném výkonu z úvodu zápasu a zejména agresivní hrou a vynikající úspěšností na síti dokázala v sedmé hře prorazit servis soupeřky a výhodu brejku již udržela až do konce utkání. V Pekingu tak postupuje do čtvrtfinále, v němž se utká s Madison Keysovou, která dnes ve dvou setech přehrála Světlanu Kuzněcovovou. Petra Kvitová se navíc dnešním vítězstvím velmi výrazně přiblížila návratu do elitní světové desítky žebříčku WTA.

Plíšková po tuhém boji postupuje

Jak Karolína Plíšková, tak i její soupeřka ve druhém kole, měly v úvodním setu velké problémy na podání. Kasatkinová o servis přišla hned třikrát, česká jednička však zaváhala dokonce čtyřikrát a právě poslední ztráta podání v deváté hře ji stála první set.

Druhá sada přinesla zcela jiný průběh. Obě hráčky byly v jejím průběhu na podání stoprocentní a tak skúore bylo až do samotné koncovky vyrovnané. Rozhodla dvanáctá hra, kdy Plíšková jediným brejkem v setu sebrala soupeřce podání a zároveň i druhé dějství.

Za stavu 1:1 tak musel rozhodnout třetí set. Plíšková v něm nejprve smazala ztrátu 1:3, následně však po brejku v deváté hře nedokázala utkání doservírovat do vítězného konce a o postupující hráčce tak rozhodl až tiebreak. V něm se české tenistce podařilo odvrátit jeden mečbol a naopak sama na druhý pokus utkání ukončila.

Strýcová vzdorovala světové jedničce

Barbora Strýcová po přetěžké bitvě v úvodním kole se Siegemundovou v Pekingu poměřila síly s úřadující světovou jedničkou Angelique Kerberovou. Utkání bylo zpočátku vyrovnané, ale zajímavé momenty se začaly na kurtu odehrávat od šestého gemu první sady, kdy byly k vidění tři ztracená podání v řadě. Za stavu 5:3 ale Kerberová již dokázala svůj servis udržet a získala tak úvodní set na svou stranu.

Ve druhém dějství pak česká tenistka naplno potvrzovala svou pověst nezdolné bojovnice. Hned čtyřikrát pustila svým prohraným servisem soupeřku do vedení, ale pokaždé dokázala odpovědět stejnou mincí a stav srovnala! O vítězce druhé sady se tak rozhodovalo až ve zkrácené hře, v níž Strýcová brzy prohrávala 0:4, ale i přes nadějné snížení na 3:4 nakonec tiebreak prohrála poměrem 4:7. Plzeňská rodačka se tak s turnajem v Pekingu loučí ve druhém kole, ale může odjíždět s pocitem, že soupeřkám nedarovala ani jediný míček bez boje.

Berdych končí v Tokiu již ve druhém kole

Tomáš Berdych na turnaji v Tokiu nezopakuje svou triumfální jízdu z minulého týdne. Vítěz ze Šen-čenu totiž skončil na japonském podniku hned po svém prvním zápase, když nestačila na Lucemburčana Gillese Mullera, kterému podlehl po setech 6:7(7) a 1:6.

Vůbec první vzájemný duel obou tenistů ještě ani pořádně nezačal a už byl po necelých třech gemech kvůli dešti přerušen. Po krátké pauze a zatažení střechy vyrovnaný úvodní set pokračoval a nakonec vyvrcholil až tiebreakem, ačkoliv v šesté hře musel Muller otáčet stav 0:40 při vlastním podání. Zkrácená hra nabídla dramatický průběh. Lucemburčan získal rychlé vedení o tři body, za stavu 6:4 ale nevyužil dva setboly a nechal Berdycha otočit. Ani český tenista ale nedokázal úvodní sadu uzavřít a tak po dalším obratu nakonec mohl slavit vedení v zápase Muller.

Start druhé sady nalezl v lepším rozpoložení tenistu z Lucemburska. Muller vyhrál úvodní tři hry, načež si Berdych za stavu 0:3 vyžádal přestávku na ošetření. Ani zdravotní pauza ale českému tenistovi nepomohla, Muller dál navyšoval svůj náskok a nakonec se mohl radovat z překvapivého vítězství nad světovou devítkou.

Veselý nestačil na Goffina

Jiří Veselý v úterním úvodním kole turnaje v Tokiu přehrál nebezpečného Kevina Andersona, když zápas dokázal otočit z nepříznivého stavu 0:1 na sety a ve druhém dějství soupeři dokonce nadělil kanára. Ve druhém kole dnes vyzval pátého nasazeného Davida Goffina. Pro oba hráče šlo o první vzájemné měření sil a v prvním setu měl poměrně výrazně navrch belgický tenista, který svému soupeři dokázal dvakrát sebrat servis a sám obě nabídnuté brejkbolové příležitosti odvrátil.

Ve druhém dějství se Veselý prezentoval zlepšenou hrou, což vyústilo v nadějné vedení 4:2. Poté ale rodák z Příbrami nedokázal dotáhnout gem, v němž vedl již 30:0, do vítězného konce, o výhodu brejku přišel a nakonec sadu ani nedovedl do tiebreaku, neboť Goffin za stavu 6:5 využil svůj pátý mečbol. Český tenista se tak s turnajem v Tokiu loučí ve druhém kole a příští týden se rozhodl vyrazit na štědře dotovaný challenger do Taškentu namísto Masters v Šanghaji.

RAKUTEN JAPAN OPEN TENNIS CHAMPIONSHIPS 2016 TOKIO (muži, tvrdý povrch, 1 506 835 USD)

2. kolo dvouhry

Gilles Muller (LUX, 36.) - TOMÁŠ BERDYCH (9.)[3]  7:6(7), 6:1
JIŘÍ VESELÝ (52.) - David Goffin (BEL, 14.)[5] 3:6, 5:7

CHINA OPEN PEKING (ženy, tvrdý povrch, 5 424 394 USD)

KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (6.)[5] - Darja Kasatkinová (RUS, 24.)  3:6, 7:5, 7:6(7)
Angelique Kerberová (GER, 1.)[1] - BARBORA STRÝCOVÁ (21.) 6:3, 7:6(4)

PETRA KVITOVÁ (11.)[14] - Garbine Muguruzaová (ESP, 4.)[2] 6:1, 6:4

2. kolo čtyřhry

Dabrowská, Martinezová Sanchezová (CAN/ESP) - Mirzaová (IND), STRÝCOVÁ [4] 4:6, 6:1, 10:4
Garciová, Mladenovicová (FRA)[1] - Krunićová (SRB), SINIAKOVÁ 6:0, 2:6, 10:7
Hingisová, Vandewegheová (SUI/USA)[7] - Goergesová (GER), KA. PLÍŠKOVÁ 4:6, 6:3, 8:10
Matteková-Sandsová (USA), ŠAFÁŘOVÁ - Bondarenková, Čchuang (UKR/TCH) 6:1, 6:4