Prague Open 2020: Palicová v kvalifikaci zaskočila favoritku, postupují i Martincová s Malečkovou

Turnaj WTA Prague Open 2020 v sobotu odstartoval úvodním kolem kvalifikačních bojů. V něm se představilo i šest tuzemských hráček, které rozehrály boje o hlavní soutěž. Hned v první várce zápasů došlo k velkému překvapení, o které se postarala Barbora Palicová. Do dalšího kola prošla z domácího derby proti Nikole Bartůňkové Tereza Martincová. Do dalšího kola prošla po téměř tříhodinové bitvě také Jesika Malečková.

Malečková po téměř třech hodinách slaví postup
Jesika Malečková (324.) v úvodním kvalifikačním kole vyfasovala hodně náročný los, se kterým si ale dokázala poradit znamenitě. V souboji se Španělkou Larou Arruabarrenovou (154.) zvítězila po téměř třech hodinách 6:4, 2:6, 6:4. V utkání měla hned 21 brejkbolů, ze kterých šest využila.

V prvním setu přitom ztratila vedení 3:0 s výhodou dvou brejků, ale dokázala v klíčovém okamžiku zabrat. I ve třetí sadě si vypracovala náskok dvou brejků. Arruabarrenová však dokázala snížit ztrátu pouze o jeden servis a Malečková duel úspěšně dopodávala.

„Byl to těžký zápas a jsem ráda, že jsem ho dotáhla do vítězného konce,“ ulevilo se Malečkové. „Tento turnaj se odehrává na domácím prostředí v Praze, takže o to víc mě to těší.“

„Zápas byl opravdu náročný, bylo velké vedro a tahaly jsme se o každý balon,“ pokračovala v hodnocení souboje s Arruabarrenovou. „Turnaj za těchto podmínek je opravdu těžký, ale myslím, že se to tu zvládá skvěle. Organizace je skvělá,“ dodala směrem k pořadatelům.

Martincová si poradila s talentovanou Bartůňkovou
Potvrdit roli favoritky se povedlo Tereze Martincové (133.), která vstoupila do pražské kvalifikace rychlým vítězstvím 6:2, 6:2 nad Nikolou Bartůňkovou.

Zápas, který trval 66 minut, sice Martincová nezačala ideálně a ve třetí hře přišla o servis, ale následně získala sedm gemů v řadě a ujala se vedení 6:2, 2:0. Bartůňková sice posléze srovnala na 2:2, ale zbytek zápasu si už podmanila favoritka střetnutí.

„Bohužel jsme na sebe šly dvě Češky, což není nic příjemného,“ mrzelo Martincovou. „Jsem o trochu starší, takže jsem měla předvést své zkušenosti, což se mi povedlo. Celkově jsem ale nevěděla, co od sebe čekat, protože se trošku trápím s nohou z minulého turnaje,“ připomněla zranění z Palerma.

„Kdyby to nebyl turnaj doma v Praze, tak si nejsem jistá, jestli bych vůbec nastupovala. Ale prostě jsem to zkusila a hrála, co mi to dovolilo, takže jsem ráda za to, jak to dopadlo,“ dodala Martincová.

„Terka mě strašně tlačila, moc jsem nestíhala. Nedostala jsem se ke své hře, dělala jsem dost chyb a moc se mi to nepovedlo. Ale alespoň dobrá zkušenost,“ hodnotila Bartůňková.

Palicová zaskočila favoritku
Šestnáctiletá Barbora Palicová, jež nefiguruje na žebříčku WTA, zaskočila v úvodním utkání kvalifikace favorizovanou Australanku Ellen Perezovou (244.), kterou porazila ve dvou setech 6:3, 6:4. V prvním setu se obě hráčky přetahovaly o servisy soupeřek a k vidění bylo hned pět brejků.

Ve druhém setu se Palicová dostala do problémů a prohrávala 1:4, šňůrou pěti gemů v řadě však svou sokyni zaskočila, odvrátila navíc v klíčových chvílích pět brejkbolů a dokráčela si pro největší skalp kariéry.

„Než jsem nastoupila na kurt, tak jsem byla hrozně nervózní. Je to můj první WTA turnaj,“ uvedla Palicová po výhře. „Myslím, že jsem to první kolo zahrála velmi dobře. Hrála jsem to, co umím. Druhý set jsem si nechala trochu utéct, ale dotáhla jsem to, zvrátila a zvítězila jsem. Jsem za to ráda, první zápas mám hotový,“ usmívala se.

Havlíčková favoritku nepřekvapila
Na kurt se v areálu pražské Sparty vydala také patnáctiletá Lucie Havlíčková, která v utkání s favorizovanou Aljaksandrou Sasnovičovou (119.) neprodala svou kůži lacino, ale nakonec prohrála 2:6, 3:6.

V první sadě měla česká tenistka i trochu smůly, když nevyužila ve čtvrtém gemu tři brejkboly a naopak v následné maratonské hře přes pět shod poprvé prohrála vlastní servis. Druhou sadu zahájila mladičká Češka výborně a dostala se do vedení 2:0 a posléze i 3:1. Dalších pět her však opanovala favorizovaná Běloruska.

Nosková na zkušenou soupeřku nevyzrála
Patnáctiletá Linda Nosková (1094.) se v pražské kvalifikaci neprosadila, když nestačila na mnohem zkušenější dvaatřicetiletou Rumunku Lauru-Ioanu Paarovou (203.) a prohrála 2:6, 0:6. Proti ní ztratila poprvé servis ve třetím gemu a poté od stavu 2:3 už nedokázala rozjetou soupeřku zastavit.