Češi ovládli Pohár přátelství! Vyhráli 8:2 na body

Megazápas mezi Českou a Slovenskou republikou jednoznačně skončil ve prospěch českých barev, které dominovaly v poměru 8:2. O body se mimo jiné postaraly fedcupové a daviscupové výběry, chlapci do čtrnácti let neztratili jedinou sadu. Body za slovenskou část si připsaly dívky do 23 let, které zvítězily 3:2 na zápasy, a chlapci do 18 let, kterým byl za nerozhodnutého stavu 6:6 na zápasy připočítaný bod za lepší poměr setů.

Kolodziejová s Vondroušovou na obrat nedosáhly
Miriam Kolodziejová při svém debutu ve fedcupovém týmu neuspěla. Třiadvacetiletá tenistka společně s Markétou Vondroušovou padly ve vyrovnané čtyřhře proti slovenské dvojici Viktória Kužmová, Katarína Kužmová 4:6, 7:5, 9:11. S Češkami to v úvodu druhého setu nevypadalo dobře, stav se z jejich pohledu vyvíjel 4:6, 1:3. Zásluhou dvou brejků v šesté a dvanácté hře si vynutily super tiebreak. V něm dokonce vedly 6:4, soupeřky nakonec zvítězily po druhém využitém mečbolu.

Vondroušová poslala Češky do vedení, Martincová slavila první výhru
Markéta Vondroušová (18.) ani ve druhém zápase dvouhry proti slovenskému fedcupovému týmu neztratila set. Jednadvacetiletá hráčka porazila jedničku soupeřek Viktórii Kužmovou (82.) po sadách 6:3, 6:4.

Vondroušová přitom do zápasu vstoupila ztraceným podáním, ve třetí hře si ale servis vzala zpátky. Do konce setu uspěla při dalších dvou podáních protihráčky. Druhá sada nabídla drama až v závěru, když Češka nejprve v osmé hře zvýšila na 5:3. Vzápětí duel sice nedopodávala, o hru později ale podruhé v setu získala brejk.

„Určitě to byl těžší zápas, soupeřka hraje rychleji, povrch jí víc sedí. Jsem ráda, že jsem to zvládla ve dvou setech. Dobře jsem podávala, věděla jsem, že to s ní jinak nepůjde a že to bude hodně právě o podání a o returnu,“ řekla po dalším bratislavském vítězství Vondroušová.

Tereza Martincová (133.) posléze přidala třetí potřebný bod. Pětadvacetiletá hráčka ve svém druhém utkání dokázala potvrdit roli favoritky proti Anně Karolíně Schmiedlovou (181.), se kterou si poradila 6:0, 6:4. Martincová v úvodním setu vybojovala tři brejkboly, přičemž v proměňování byla stoprocentní. Ve druhém setu musela otáčet ze stavu 2:4, závěrečné čtyři hry duelu však ukořistila ve svůj prospěch.

Rosol s Veselým prohráli čtyřhru
Lukáš Rosol s Jiřím Veselým nezvládli závěrečnou čtyřhru daviscupových týmů České republiky a Slovenska. Ve vyrovnaném střetnutí prohráli s dvojicí Lukáš Klein, Igor Zelenay 6:2, 2:6, 9:11.

V úvodních dvou sadách byly shodně k vidění dva brejky. V závěrečném super tiebreaku Rosol s Veselým vedli 4:0, o pár minut později prohrávali 6:9. Ačkoliv odvrátili tři mečboly za sebou, poslední dva míčky patřily slovenským protihráčům. Tým Jaroslava Navrátila tak nakonec své soupeře přehrál 3:2 na zápasy.

Kolář ztratil jen dva gemy, o celkové výhře daviscupového týmu rozhodl Forejtek
Zdeněk Kolář (228.) získal pro český daviscupový tým druhý bod! Třiadvacetiletý tenista předvedl v nedělním dopoledním duelu proti Andreji Martinovi (96.) výborný výkon a zvítězil za 65 minut po setech 6:0, 6:2.

Člen českého daviscupového týmu potvrdil, že v zápase po koronavirové pauze má velmi dobrou formu. Kolář vstoupil do souboje s Martinem výborně a v prvním setu dominoval. Soupeři nadělil za pouhých osmnáct minut kanára. Úvod druhého setu byl již vyrovnanější. Kolář udělal klíčový krok ve čtvrtém gemu, ve kterém soupeře počtvrté v zápase brejkl a duel dovedl do vítězného konce.

Jonáš Forejtek se poté postaral o klíčový třetí bod a zařídil vítězství českého daviscupového týmu nad Slovenskem. Devatenáctiletý tenista zvítězil nad Filipem Horanským (171.) za 71 minut po setech dvakrát 6:4.

Svrčina našel recept na Lišku, Lehečka s Macháčem dokonali obrat
Dalibor Svrčina (858.) pro český výběr do 23 let srovnal na 2:2 na zápasy. Sedmnáctiletý talent si poradil s o čtyři roky zkušenějším Tomášem Liškou, kterého přehrál 6:3, 6:4.

Jiří Lehečka se s Tomášem Macháčem vzápětí postarali o třetí bod proti slovenskému daviscupovému týmu do 23 let. Čeští tenisté ve čtyřhře porazili dvojici Molčan, Puškár 6:4, 6:3, zásluhou čehož i společně s Daliborem Svrčinou přehráli své protivníky 3:2 na zápasy. Po úvodní nedělní dvouhře přitom otáčeli stav z 1:2.

„Byl to úspěšný víkend plný vyrovnaných duelů. Je škoda, že Jiří Lehečka a Tomáš Macháč nezvládli závěry svých zápasů. Sice dominovali, ale dělali chyby,“ ohlédl se za počínáním svých svěřenců trenér Michal Navrátil.

V kritické chvíli pomohl českému reprezentačnímu výběru do 23 let jeho nejmladší člen – sedmnáctiletý Dalibor Svrčina. „Mám radost z toho, že nás za stavu 1:2 na zápasy podržel. Byl zdravě nervózní. Už od mladších žáků má zkušenosti s otáčením utkání a dnes opět nezklamal. V deblu už byli kluci lepším párem,“ pokračoval Navrátil, jenž si atmosféru akce pochvaloval. „Chtěl bych poděkovat oběma svazům za zprostředkování pěkné tenisové akce,“ uzavřel.

Macháč podlehl Molčanovi
Tomáš Macháč (255.) svedl tuhou bitvu s Alexem Molčanem (291.), se kterým se rval o důležitý bod ve třech setech. Český reprezentant nakonec slovenskému soupeři podlehl po více než dvou hodinách po setech 2:6, 6:2 a 4:6. O srovnání stavu bude usilovat Dalibor Svrčina, který se utká s Tomášem Liškou.

„Zápas to byl dobrý, povedl se mi hlavně druhý set. Přišlo mi, že soupeř přes karanténu hodně makal, byl na tom fyzicky velmi dobře. Já jsem na tom byl o něco hůř, vedro mi nesedlo,“ sdělil Tenisovému světu Macháč, který je za bratislavské měření sil vděčný.

„I když tam byly chyby, za zápas jsem určitě rád. Svou úrovní připomínal challenger. Atmosféra akce je super. I když se nehraje o body do žebříčku, má to grády. Chovají se tady k nám dobře, kurty jsou kvalitní,“ pochválil pořadatele 256. tenista žebříčku.

Dívky do 23 let padly po čtyřhře
Linda Fruhvirtová s Annou Siskovou neuspěly v závěrečné čtyřhře fedcupových výběru České republiky a Slovenska do 23 let. Fruhvirtová se Siskovou nastoupily do zápasu proti deblu Mihaliková, Čisovská, se kterým prohrály 3:6, 2:6.

Sisková ztratila třísetovou bitvu, druhý bod poté získala Fruhvirtová
Anna Sisková (559.) nezvládla dopolední vyrovnaný duel duel proti Romaně Čisovské, když prohrála v třísetové bitvě 6:2, 2:6 a 4:6. Český výběr do 23 let prohrává před čtvrtým singlovým duelem poměrem 1:2. O uchování naděje na vítězství bude bojovat Linda Fruhvirtová v souboji s Viktorií Morvayovou.

Linda Fruhvirtová (809.) srovnala stav zápasu mezi Českem a Slovenskem v kategorii žen do 23 let na 2:2! Patnáctiletá tenistka si snadno poradila s Viktorií Morvayovou (568.), kterou porazila za pouhých 59 minut po setech dvakrát 6:1. O vítězi tohoto duelu tak rozhodne až závěrečná čtyřhra.

Fedcupové týmy (Bratislava): Slovensko – Česko 2:3