Pohár přátelství: Daviscupové a fedcupové týmy hrají smírně, Vondroušová úřadovala

Souboj mezi českými a slovenskými tenisty napříč kategoriemi konečně začal! Hlavními taháky sobotního programu byly bitvy mezi daviscupovými a fedcupovými týmy. Oba zápasy, jak ten mužský v Praze, tak ten ženský v Bratislavě, je po prvním hracím dni vyrovnaný 1:1.

Vondroušová deklasovala soupeřku, Martincová druhý bod nepřidala
Pouhých 63 minut trval první zápas mezi fedcupovými týmy Česka a Slovenska. V Bratislavě se Markéta Vondroušová (18.) prezentovala ve výtečné formě a Annu Karolínu Schmiedlovou (179.) deklasovala 6:1, 6:2. Kromě toho, že soupeřku pětkrát obrala o servis, tak sama na podání zůstala bezchybná a odvrátila všechny tři brejkboly.

„Jsem ráda, že tu můžeme být, a že toto utkání vůbec probíhá,“ měla radost Vondroušová. „Čekala jsem těžký zápas, ale asi podle mě soupeřka ještě nehrála dost zápasů, já už mám přeci jen nějaké za sebou. A i to je určitě znát,“ řekla ke svému suverénnímu výkonu.

Na vítězství Vondroušové se ovšem ve druhém utkání nepovedlo navázat Tereze Martincové (133.). Ta ve vyrovnaném duelu s Viktorií Kužmovou (82.) prohrála 6:7(6), 6:4, 3:6.

V prvním setu česká hráčka odvrátila hned tři setboly, sama si ale příležitost k zakončení sady nevypracovala a koncovku nakonec lépe zvládla Kužmová. Druhou sadu rozhodl brejk Martincové hned z první hry, který byl zároveň vůbec prvním brejkem celého duelu. Obě hráčky si posléze dlouho držely podání, a to až do osmé hry rozhodujícího dějství, kdy se poprvé na returnu prosadila Kužmová, jež zápas následně doservírovala.

Bitva daviscupových týmů vyrovnaná
Po prvním hracím dni je duel daviscupových týmů Česka a Slovenska vyrovnaný 1:1. Výběr Jaroslava Navrátila vstoupil do federálního derby se Slovenskem lépe a získal úvodní bod. Nebyla to ovšem výhra nijak jednoduchá.

Jiří Veselý (65.) se v duelu s Lukášem Kleinem (309.) na první bod pořádně natrápil, když svého soka udolal až po setech 7:5, 3:6, 7:5. V rozhodujícím dějství přitom vedl 4:0 a posléze 5:2, ale doservírovat se mu nepovedlo. Klein se ještě dokázal zvednout a koncovku utkání zdramatizovat, ale klíčový servis ve 12. gemu neudržel.

„Zápas byl vyrovnaný. Lukáš hrál velice dobře a agresivně,“ hodnotil Veselý. „Hodně to létalo a neměl jsem míč tak pod kontrolou, jak bych si přál. Byla tam ode mě spousta chyb. Nějakým způsobem jsem ale vždy v koncovce našel správnou cestu,“ měl radost.

O slovenské vyrovnání se postaral Norbert Gombos (109.), který hladce porazil Lukáše Rosola (179.) 6:3, 6:2. Utkání, jež trvalo jen 61 minut, ovládl slovenský reprezentant bez ztráty podání.

„Tahal jsem za kratší konec. Nebyl jsem úplně ve formě, pět šest dní jsem netrénoval,“ přiznal Rosol. „Z místa to šlo, ale v běhu je to něco úplně jiného. Dnes jsem předvedl podprůměrný výkon,“ kritizoval se.

Tréninkový výpadek byl způsoben zdravotními problémy, jež ho v posledních dnech sužovaly. „Mám zánět na plosce nohy. Dnes mě to nebolí, ale ten trénink mi chyběl,“ dodal.

L. Fruhvirtová na úvod nezaváhala, Slovensko záhy srovnalo
Kategorie žen do 23 let začala pro české tenistky výborně. Jako první se totiž na kurt vydala Linda Fruhvirtová (809.), která si poradila s Romanou Čisovskou (1260.) ve dvou setech 6:4, 7:6(2). V obou sadách se ovšem česká hráčka musela vypořádat s menšími nepříjemnostmi. Utekly jí totiž začátky. Jak se stavem 0:3 v prvním setu, tak se skóre 1:3 v sadě druhé si ovšem poradila.

Duel mezi Českem a Slovenskem v kategorii do 23 let je ale po prvním dni rovněž vyrovnaný 1:1. O vyrovnávací bod se postarala Viktoria Morvayová (568.), jež porazila českou tenistku Darju Viďmanovou (-) po setech 7:5, 7:6(1).

Lehečka padl, Macháč vybojoval vyrovnání
Souboj mezi Českem a Slovenskem v kategorii mužů do 23 let odstartoval Jiří Lehečka (612.) zápasem s Alexem Molčanem (291.), který se nakonec radoval ze zisku prvního bodu pro Slováky. Talentovaný Lehečka sice bitvu pořádně zdramatizoval a vyhrál prostřední set, ale nakonec se zkušenějším soupeřem prohrál po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:1, 4:6.

„Byl to těžký zápas s kvalitním soupeřem, což se počítá. Na začátku jsem pochopil, že ho dnes svojí hrou nepřehraju. Je horko, míče jsou hodně rychlé. Změnil jsem proto taktiku a čekal na chybu soupeře. To se vyplatilo ve druhém setu, kdy moc nevěděl, co s tím dělat,“ hodnotil vyrovnanou bitvu Lehečka, jemuž dělaly problémy především dokonalé loby Molčana.

„Nedaly se chytnout. Byl jsem z toho překvapený. Nezbylo mi než zatleskat soupeři, protože tento úder vždy použil ve správný čas,“ pochválil svého přemožitele osmnáctiletý Čech.

Po porážce Lehečky se povedlo Tomáši Macháčovi (255.) ve druhém utkání této kategorie vybojovat vyrovnávací bod. V utkání s Tomášem Liškou (1169.) vyhrál hladce 6:4, 6:2. V prvním setu se velmi rychle vypořádal s nepříznivým vývojem skóre a za stavu 1:2 získal zpět ztracený servis, přičemž ve druhé sadě byl po většinu dějství už o krok napřed před svým soupeřem.

„Bylo velké vedro. V prvním setu jsem ještě hledal rytmus, přibližně od stavu 3:3 už to bylo dobrý,“ sdělil Macháč, jenž se už zbavil zdravotních problémů. Právě kvůli nim skrečoval před týdnem zápas ve Starých Splavech. „Měl jsem bolavá záda, už je to stoprocentně v pořádku,“ ujistil devatenáctiletý český tenista.

Fedcupové týmy (Bratislava): Slovensko – Česko 1:1
Anna Karolína Schmiedlová – Markéta Vondroušová 1:6, 2:6
Viktória Kužmová – Tereza Martincová 7:6(6), 4:6, 6:3

Daviscupové týmy (Praha): Česko – Slovensko 1:1
Jiří Veselý – Lukáš Klein 7:5, 3:6, 7:5
Lukáš Rosol – Norbert Gombos 3:6, 2:6

Ženy do 23 let (Praha): Česko – Slovensko 1:1
Linda Fruhvirtová – Romana Čisovská 6:4, 7:6(2)
Darja Viďmanová – Viktoria Morvayová 5:7, 6:7(1)