Staré Splavy: Krejčíková odvrátila překvapení. Siniaková si poradila s Fruhvirtovou

- Jan Kousal

Turnaj O pohár solidarity a naděje ČTS by Moneta poznal své semifinalisty. Po čtvrtečních postupech Lukáše Rosola a Jonáše Forejtka budou o finále usilovat také David Poljak a Pavel Nejedlý, mezi ženami se mezi čtyřmi nejlepšími představí Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková, Jesika Malečková a Linda Nosková.

Už ve čtvrtek bylo rozhodnuto o postupujících ze skupin A a D. Z áčka se do semifinále dostal Lukáš Rosol, z déčka pak Jonáš Forejtek. Ti měli po dvou kolech dvě výhry a jejich soupeři pro páteční program se museli odhlásit z turnaje kvůli zraněním.

Kolář nezvládl souboj se Šátralem, postupuje Nejedlý
Skupina B se v pátek pořádně zamotala. Zdeněk Kolář (228.), který si v prvních dvou kolech připsal dvě výhry, totiž nezvládl závěrečný duel s Janem Šátralem (374.) a místo postupu do semifinále na turnaji skončil. Prohrál 6:7(4), 3:6.

Z postupu se ovšem neraduje ani Šátral. Projít do semifinále se totiž podařilo Pavlu Nejedlému (464.), který uštědřil lekci Martinu Krumichovi (1080.), jehož deklasoval 6:2, 6:0 a v mini-tabulce přeskočil oba své konkurenty.

Semifinálový kvartet doplnil Poljak
Kvartet postupujících do semifinále doplnil ze skupiny C David Poljak (458.), který ani ve svém třetím utkání nezaváhal. Po dvou třísetových výhrách navíc tentokrát zvítězil už ve dvou sadách, když porazil Adama Pavláska (382.) 7:6 (1), 6:2.

Svrčina se dočkal výhry
Závěrečný zápas na turnaji oslavil Dalibor Svrčina (869.) výhrou nad Ondřejem Štylerem (1926.). Toho porazil za 62 minut ve svižném střetnutí ve třech setech 2:6, 6:0, 10:7. Ve skupině A se z postupu do semifinále radoval už ve čtvrtek Lukáš Rosol.

Macháč skrečoval duel s Dammem
Martin Damm se dočkal v závěrečném utkání ve skupině první výhry na turnaji ve Starých Splavech. Dopomohla mu k ní skreč Tomáše Macháče (255.), jenž v prvním setu za stavu 3:4 byl přinucen ze zdravotních důvodů utkání vzdát.

Drama v supertiebreaku zvládl lépe Jiroušek
Utkání skupiny D mezi Andrew Paulsonem (810.) a Tomášem Jirouškem (805.), ve kterém už nešlo o postup do semifinále, přinesl pořádné drama. Druhý jmenovaný čelil v supertiebreaku hned třem mečbolům, ale všechny dokázal odvrátit a nakonec vybojoval vítězství 6:3, 3:6, 14:12.

Malečková připsala třetí výhru
Přímý souboj o postup do semifinále spolu svedly ve skupině C Jesika Malečková (324.) a Darja Vidmanová. Jejich vzájemný duel rozehrála favorizovaná Malečková parádně a soupeřce udělila kanára. Nakonec ale musela o třetí výhru bojovat až do supertiebreaku, ve kterém zvládla soupeřku udolat a po setech 6:0, 3:6, 10:8 postoupila do vyřazovacích bojů.

Nosková vybojovala postup do semifinále
Skupina D má po první rundě pátečních zápasů jasno. Linda Nosková (1094.) si poradila v závěrečném utkání s Veronikou Vlkovskou (1003.) po setech 6:2, 2:6, 10:8 a postoupila do semifinále.

Klíčové, z hlediska jejího postupu, bylo vítězství Terezy Smitkové (378.) nad Anastasií Detiuc (363.) v souběžně hraném utkání. Smitková jej vyhrála hladce po setech 6:1, 6:3, ale vzhledem k tomu, že s Noskovou vzájemný zápas prohrála, skončila ve skupině D na druhém místě.

Mladičká Bartůňková si vyšlápla na Hradeckou
Teprve čtrnáctiletá Nikola Bartůňková si ve svém posledním utkání ve Starých Splavech vyšlápla na velezkušenou Lucii Hradeckou (470.) a získala velmi cenný skalp. Mladičká hráčka si v utkání, které trvalo 79 minut, připsala první vítězství na turnaji, když vyhrála po setech 6:3, 2:6, 10:4.

Kolodziejová lehce zdolala Miklovou
Hladkým vítězstvím 6:2, 6:2 zakončila turnaj ve Starých Splavech Miriam Kolodziejová (940.). Ta si poradila ve svém závěrečném střetnutí s Barborou Miklovou (595.).

Krejčíková vybojovala semifinále
Barbora Krejčíková (115. ) se nadřela na postup do semifinále. V přímém souboji o sobotní místenku zdolala Johanu Markovou (403.), se kterou si poradila 1:6, 6:1, 10:8.

Siniaková je poslední semifinalistkou
Největší favoritka turnaje ve Starých Splavech Kateřina Siniaková bez ztráty setu postoupila do semifinále. Fedcupová reprezentantka v závěrečném utkání základní skupiny přehrála Lindu Fruhvirtovou 6:3, 6:2.

Souboj nadějí vyzněl pro Brendu Fruhvirtovou
Z prvního vítězství se v posledním zápase skupiny B radovala Brenda Fruhvirtová. Třináctiletá Češka si poradila s o rok zkušenější hráčkou z kvalifikace Sárou Bejlek 6:4, 7:6. Bejlek tak ve skupině nakonec nezískala jediný set.

Jesika Malečková – Barbora Krejčíková

Macha Lake Open by Crystalex a O pohár solidarity a naděje ČTS by Moneta den po dni:

25.6.
Staré Splavy: Siniaková, Krejčíková a Marková slaví výhry. Rosol ustál divoký duel s mladíkem

24.6.
Staré Splavy: Siniaková i Kolář si připsali úvodní výhru, program zastavil déšť

23.6.
Staré Splavy: Čtrnáctiletá Bejlek postupuje do hlavní soutěže! Uspěl také Jiroušek

22.6.
Staré Splavy: Hindová vyřadila nasazenou jedničku, postupuje také čtrnáctiletá Bartůňková