Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta: Tým modrých udržel čtvrteční náskok. Bílý tým suverénně vykročil za výhrou

- redakce

Ve čtvrtek se rozjelo druhé kolo týmové soutěže Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta. Ve druhé polovině června se na pražských Spojích proti sobě postavili žlutý a modrý tým, přičemž modří zásluhou dvou bodů Jana Šátrala a Amélie Šmejkalové před pátečním dnem získali náskok 9:6. Prostějovský program narušoval déšť, začalo se až po čtrnácté hodině. S podmínkami se lépe vypořádal bílý tým, kterému mimo jiné pomohla Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková a Jiří Veselý.

Krejčíková se Siniakovou uspěly
Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou zajistily bílému týmu devátý bod. Dvojnásobné grandslamové vítězky ve čtyřhře si v závěrečném utkání čtvrtečního večera týmové soutěže Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta poradily s deblem Nikola Tomanová, Barbora Palicová 6:2, 6:4. Bílý tým tak po prvním dni druhého kola vede nad červeným týmem 9:2.

Krejčíková neztratila jedinou hru
Barbora Krejčíková (115.) posílila vedení bílého týmu na soutěži Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta, když Barboru Miklovou (603.) porazila dvakrát 6:0. Krejčíkovou během čtvrtečního večera bude ještě čekat čtyřhra s Kateřinou Siniakovou, někdejší světové jedničky ve čtyřhře vyzvou debl Nikola Tomanová, Barbora Palicová.

„Ani nevím, kdy se mi něco podobného naposledy stalo. Jsem ráda, že v takových nepříznivých podmínkách byl zápas rychlý," svěřila se po konci duelu Krejčíková.

Veselý vrátil Vrbenskému porážku
Jiří Veselý (65.) si na druhý pokus dokázal poradit s Michaelem Vrbenský (405.). Nejlepší český singlista současnosti s mladším protihráčem otočil duel, ve kterém zvítězil 4:6, 6:0, 10:3.

Veselý do zápasu vstoupil brejkem v úvodním gemu, vzápětí o náskok přišel. Favorit sice v sedmé hře dokázal soupeře rebrejknout, za stavu 4:5 při vlastním podání ale neodvrátil první setbol Vrbenského. Druhý set začal dlouhým gemem, Veselý v něm využil sedmý brejkbol. Ve zbytku sady se dočkal dalších dvou úspěchů na returnu. Během závěrečného super tiebreaku vyhrál čtyři výměny při servisu protihráče, sám na servisu nezaváhal. Veselý tak Vrbenskému oplatil prohru z turnaje O pohár prezidenta ČTS.

Kolář si vyšlápl na Rosola
Bílý tým do svých řad vybojoval další bod. Zdeněk Kolář (229.) během čtvrtečního dne dokázal otočit duel se zkušenějším kolegou z Davis Cupu Lukášem Rosolem (180.), kterého udolal 6:3, 5:7, 10:7.

Kolář v úvodní sadě získal jeden brejk, za stavu 5:4 při vlastním podání odvrátil tři brejkboly v řadě. Druhá sada nabídla jediný úspěch na returnu, Rosol si pro něj dokráčel ve dvanácté hře. Závěrečný super tiebreak lépe nastartoval Kolář, jenž i díky vedení 4:0 nakonec dokázal urvat zápas ve svůj prospěch.

Siniaková přišla o pouhé dva gemy
Kateřina Siniaková (54.) na týmové soutěži Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta potvrdila roli favoritky. Během čtvrtečního odpoledne nedala šanci Nikole Tomanové (716.), kterou za pětapadesát minut hry smetla 6:0, 6:2.

Siniaková v úvodním setu využila všechny tři brejkboly, na podání nemusela čelit jediné hrozbě. O úvodní gem přišla za stavu 2:0 ve druhé sadě, soupeřka vzápětí srovnala na 2:2. Zbývající hry již patřily fedcupové reprezentantce, která ze sedmi šanci na returnu zužitkovala hned šest.

„S utkáním jsem spokojená. Jelikož počasí nebylo přívětivé, tak jsem se trochu obávala kurtu. Moc výměn jsme neměly. Jsem ráda, že za stavu 2:2 jsem se začala zase soustředit a ve zbytku zápasu už nepolevila," hodnotila klání Siniaková.

Svrčina a Lehečka poslali bílý tým do vedení
Týmová soutěž Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta zná první výsledky z Prostějova, přičemž do vedení se dostal tým bílých.

Sedmnáctiletý Dalibor Svrčina (858.) nejprve porazil o rok mladšího Filipa Apltauera 7:6(4), 6:0, na jeho vítězství navázal další favorit Jiří Lehečka (617.), který si poradil s Tomášem Jirouškem (816.) 7:6(4), 6:3. Lehečka přitom v úvodním setu prohrával 2:4, v tiebreaku z úvodních pěti fiftýnů získal jediný míček. Druhý set nabídl jediný brejk, ten Lehečka využil v šestém gemu.

„První set byl z mé strany hodně průměrný, hrál jsem krátké výměny, spěchal jsem. Naštěstí jsem to vyhrál. Ve druhém setu jsem už hrál bez chyb, bylo to lepší," řekl po vítězství Svrčina.

Pavlásek překvapení nepřipustil
Adam Pavlásek (382.) se podruhé v řadě raduje z vítězství, když na týmové soutěži Barvy pro budoucnost ČTS by Moneta přehrál Filipa Dudu (1113.) 5:7, 7:6(4), 6:1.

Pavlásek v úvodním setu nevyužil dva setboly, ten druhý nezužitkoval za stavu 5:4 při vlastním podání. Hráč se zkušenostmi z Davis Cupu byl ve druhé sadě dvakrát o brejk pozadu, dokázal však srovnat na 3:3, zásluhou rychlého vstupu do tiebreaku si nakonec vynutil třetí set. Závěrečné dějství nabídlo dva brejky, po kterých Pavlásek zajistil bod žlutému týmu.

V Prostějově se začne se zpožděním
Zahájení čtvrtečního programu týmové soutěže Barvy pro budoucnost ČTS v Prostějově se posune. Úvodní zápasy měly být rozehraný od 10:00, vinou špatného počasí se však utkání mezi bílým a červeným týmem nejdříve rozjede v 11:30.

Žlutý tým – Modrý tým (Spoje) 6:9*
Filip Duda (1113.) – Adam Pavlásek (382.) 7:5, 6:7(4), 1:6
Toby Alex Kodat (USA, 1216.) – Ondřej Štyler (1926.) 2:6, 3:6
Dominik Rys (-) – Vítek Horák (-) 3:6, 1:6
Matěj Vocel (1134.) – Martin Damm (USA, 911.) 3:6, 3:6
Nicole Gadientová (SUI, 1197.) – Agáta Černá 6:2, 6:2
Andrea Nová (-) – Amélie Šmejkalová (-) 3:6, 3:6
Pavel Nejedlý (464.) – Václav Šafránek (321.) 0:6, 1:6