Australian Open: Kvitová proletěla do osmifinále, Strýcová vyhrála české derby. Serena končí!

Páteční program na Australian Open přinese zápasy třetího kola dvouhry mužů a žen. V ženské části si postup do osmifinále zajistila Petra Kvitová, když si poradila s Ruskou Jekatěrinou Alexandrovovou ve dvou setech. Ve čtyřhře přes úvodní kolo přešla Barbora Strýcová společně se Su-wej Sie, dařilo se i Květě Peschkeové. Velkými událostmi dnešního hracího dne jsou porážky hvězdné Sereny Williamsové a loučící se Caroline Wozniacké.

Kvitová za hodinu prolétla do osmifinále
Petra Kvitová (8.) neztratila set ani ve třetím kole Australian Open. Loňská finalistka v cestě do osmifinále smetla Jekatěrinu Alexandrovovou (28.) 6:1, 6:2. Češka zažila největší problémy v sedmiminutové první hře, během vlastního podání měla problémy se skvěle returnující soupeřkou, dokonce musela odvracet brejkbol. Po brejku ve druhé hře se ale síly přelily na stranu Kvitové, která první gem zápasu dovolila Alexandrovové až za stavu 5:0. Ve druhé sadě si sedmá nasazená držela standard při vlastním servisu, za stavu 2:2 vzala také zásluhou dvou skvělých returnů soupeřce potřetí v zápase podání, posléze přidala ještě jeden brejk.

„Klíčem k vítězství byly první dvě hry, kdy jsem si udržela servis přibližně po sedmi minutách, poté jsem ji brejkla. Byl to pro mě hezký začátek. Od té doby jsem se cítila dobře, dařilo se mi hrát velmi agresivně. Ona má podobný styl jako já, proto jsem musela být první, kdo zaútočí,“ spokojené konstatovala loňská finalistka. V osmifinále se Kvitová utká s Marií Sakkariovou (23.), s níž prohrála dva ze tří vzájemných soubojů.

Celý rozhovor s Petrou Kvitovou si můžete přečíst zde.

Serena v Melbourne končí, postupe však patnáctiletá krajanka
Serena Williamsová (9.) vypadla na Australian Open už ve třetím kole, když nestačila na Čchiang Wang (29.) po setech 4:6, 7:6(2) a 5:7. Číňanka mohla ukončit zápas už ve druhém dějství, kde vedla 5:3. Rozhodující set byl až do závěrečné hry bez ztraceného podání. Pro Williamsovou se jedná o nejhorší výsledek z turnaje od roku 2006, kdy taktéž dohrála ve třetím kole.

Američtí tenisoví příznivci ale dlouho smutnit nemuseli. Do osmifinále totiž proklouzla po dalším parádním výkonu Cori Gauffová. Teprve patnáctiletá dívka na sebe po loňském Wimbledonu opět strhává pozornost, když postupem do osmifinále vyrovnala své grandslamové maximum.

Po vydřeném třísetovém vítězství nad Rumunkou Cirsteaovou, přemožitelkou Barbory Strýcové z úvodního kola, si tentokrát Gauffová poradila nečekaně ve dvou setech se světovou čtyřkou Naomi Ósakaovou, jež v Melbourne obhajovala loňský triumf!

Více se zápasům Williamsové a Gauffové věnujeme v samostatných článcích.

Wozniacká odehrála poslední zápas
Caroline Wozniacká (36.) ve třetím kole Australian Open podlehla Ons Džabúrové (78.) 5:7, 6:3 a 5:7. Dánská tenistka srdnatě bojovala o udržení se v turnaji, když v rozhodujícím setu srovnala z 0:3 na 3:3. Pro předloňskou šampionku melbournského grandslamu to byl poslední profesionální duel kariéry. Džabúrová je poprvé v osmifinále grandslamu.

Strýcová zvládla české derby
Barbora Strýcová a Su-wej Sie vstoupily do Australian Open triumfem 6:3 a 7:5 nad česko-slovinským párem Bouzková, Zidanšeková. Zápas se protáhl na hodinu a 35 minut, favoritky proměnily až čtvrtý mečbol.

„Vůbec nevím, jak se mi to při mečbolu podařilo vrátit přes síť. Byl to hodně těžký zápas, první kolo je takové vždy, obzvlášť na grandslamu. Samozřejmě se od nás jako od nasazených jedniček hodně očekává, nesmíme si to připouštět. Každý soupeř se proti nám chce vytáhnout. My v tomhle musíme vědět to, že se hraje míč po míči a že nikam nemusíme spěchat,“ sdělila Tenisovému světu Strýcová.

Celý rozhovor s Barborou Strýcovou si můžete přečíst zde.

Peschkeová se Schuursovou uspěly
Květa Peschkeová a její nová parťačka Demi Schuursová zahájily Australian open vítězstvím 6:4 a 6:2 nad maďarsko-ukrajinským párem Stollarová, Jastremská. Česko-nizozemská dvojice od začátku utkání nominovala, jedinou drobnou komplikací byla dočasná ztráta jednoho ze dvou brejků ve druhém setu.

„Určitě jsem spokojená, první zápas na grandslamovém turnaji může být nervóznější, navíc teprve začíná sezóna. Myslím, že jsme to zvládly velice dobře, můžeme na tom stavět,“ sdělila Tenisovému světu čtyřiačtyřicetiletá Češka.

Peschkeová a Schuursová narazí ve druhém kole na mladé americké duo Gauffová, McNallyová.

Hradecká schytala hned dvě porážky
Lucie Hradecká a Andreja Klepačová prohrály v prvním kole Australian Open s japonským párem Hibinová, Ninomijaová 4:6 a 0:6. Česko-slovinská dvojice nezískala od stavu 4:4 v prvním setu jediný gem.

Jen pár hodin po porážce v prvním kole ženské čtyřhry neuspěla Lucie Hradecká ani ve smíšené disciplíně. Zde po boku Němce Kevina Krawietze podlehla kanadsko-finskému duu Gabriela Dabrowská, Henri Kontinen. Třetí nejvýše nasazený pár zvítězil za pouhých 53 minut bez ztráty servisu 6:2 a 6:4.

„Bohužel se na dnešních zápasech podepsalo to, že jsem měla od turnaje v Brisbane zablokovaný krk. Odehrála jsem tam dva zápasy, v nichž jsem se nemohla hýbat. Pak se to trochu zlepšilo, ale v Adelaide se to vrátilo. Teď je to asi pět dní dobré, ale prakticky jsem netrénovala. Dnes se nám ve čtyřhře moc nedařilo, soupeřky navíc hrály dobře. Vždy jsme pouze dotahovaly,“ řekla Tenisovému světu posmutnělá Hradecká.

Rod Laver Arena (1:00)
Ashleigh Bartyová (AUS) – Elena Rybakinová (KAZ) 6:3, 6:2
Čchiang Wang (CHN) – Serena Williamsová (USA) 6:4, 6:7(2), 7:5
Jošihito Nišioka (JPN) – Novak Djokovič (SRB) 3:6, 2:6, 2:6

Večerní program (7:00)
Naomi Ósakaová (JPN) – Cori Gauffová (USA) 3:6, 4:6
John Millman (AUS) – Roger Federer (SUI) 6:4, 6:7(2), 4:6, 6:4, 6:7(8)

Margaret Court Arena (1:00)
Diego Schwartzman (ARG) – Dušan Lajovič (SRB) 6:2, 6:3, 7:6(7)
Jekatěrina Alexandrovová (RUS) – PETRA KVITOVÁ 1:6, 2:6
Madison Keysová (USA) – Maria Sakkariová (GRE) 4:6, 4:6

Stefanos Tsitsipas (GRE) – Milos Raonic (CAN) 5:7, 4:6, 6:7(2)
Šuaj Čang (CHN) – Sofia Keninová (USA) 5:7, 6:7(7)

Melbourne Arena (1:00)
Hewitt, Thompson (AUS) – Nam, Song (KOR) 2:6, 3:6
Ons Jabeurová (TUN) – Caroline Wozniacká (DEN) 7:5, 3:6, 7:5
Marin Čilič (CRO) – Roberto Bautista Agut (ESP) 6:7(3), 6:4, 6:0, 5:7, 6:3
Guido Pella (ARG) – Fabio Fognini (ITA) 6:4, 6:7(2), 4:6, 6:4, 6:6*

1573 Arena (1:00)
Jakupovičová (SLO), Olaruová (ROU) – Babosová (HUN), Mladenovicová (FRA) 5:7, 3:6

Kurt č.7 (1:00)
Juraková (CRO), Stojanovičová (SRB) – K. Bondarenková (UKR), Kruničová (SRB) 6:1, 6:4
Hibinová, Ninomijaová (JPN) – HRADECKÁ, Klepačová (SLO) 6:4, 6:0
Arevalo (ESA), O'Mara (GBR) – Melzer (AUT), Roger-Vasselin (FRA) 5:7, 7:5, 7:6(13:11)
Herbert, Mahut (FRA) – Bolelli (ITA), Paire (FRA) 4:6, 6:7(3)
Fritz, Paul (USA) – Cabal (COL), Munar (ESP) 6:3, 5:7, 3:6

Kurt č.8 (1:00)
Guccione, Reid (AUS) – Dodig (CRO), Polášek (SVK) 3:6, 4:6
Hurkacz (POL), Pospisil (CAN) – J. Murray, N. Skupski (GBR) 4:6, 4:6
Flipkensová (BEL), Townsendová (USA) – Mariaová (GER), Sevastovová (LAT) 6:4, 6:4
Fourlisová, Rodionovová (AUS) – Mertensová (BEL), Sabalenková (BLR) 2:6, 5:7
Krawczyková (USA), J. Salisbury (GBR) – S. Sie (TPE), N. Skupski (GBR) 6:7(5), 7:5, 5:10

Kurt č.13 (1:00)
PESCHKEOVÁ, Schuursová (NED) – Stollarová (HUN), Jastremská (UKR) 6:4, 6:2
S. Sie (TPE), STRÝCOVÁ – BOUZKOVÁ, Zidanšeková (SLO) 6:3, 7:5
Blinkovová (RUS), J. Wang (CHN) – Kontaveitová (EST), Minellaová (LUX) 5:7, 0:6
Čačič, Lajovič (SRB) – M. Gonzalez (ARG), Martin (FRA) 6:7(3), 3:6
Peers (AUS), Venus (NZL) – Delbonis, Mayer (ARG) 6:3, 1:6, 7:6(7)

Rojer (NED), Tecau (ROU) – Purcell, Saville (AUS) 6:7(2), 6:4, 4:6
Garcia Perezová, Sorribes Tormová (ESP) – Adamczaková (AUS), Srebotniková (SLO) 6:2, 6:4
Cornetová, Ferrová (FRA) – Dijasová, Rybakinová (KAZ) 4:6, 7:6(1), 6:7(5)
Krajicek (USA), Škugor (CRO) – Barrere, Mannarino (FRA) 7:6(5), 6:4
HRADECKÁ, Krawietz (GER) – Dabrowská (CAN), Kontinen (FIN) 2:6, 4:6