Australian Open: Kvitová je po obratech ve 3. kole, Krejčíková i Kr. Plíšková končí. Nechybělo velké překvapení

Během třetího hracího dne Australian Open bylo v akci celkem pět českých zástupců. Jako první nastoupila ke svému zápasu Petra Kvitová, která po skvělých obratech setů porazila v aréně Roda Lavera Španělku Badosaovou dvakrát 7:5. O místenku ve třetím kole neúspěšně bojovala Barbora Krejčíková, která podlehla rozjeté Rusce Alexandrovové. Kristýnu Plíškovou čekalo odložené první kolo, v němž ztratila vedení s Britkou Watsonovou. V deblu postupuje po obratu Renata Voráčová, končí naopak Roman Jebavý.

Kvitová otočila sety a vydřela postup do třetího kola
Měla to pro ni být snadná práce, opak byl ale pravdou. Petra Kvitová (8.) se na postup do třetího kola Australian Open nadřela, po skvělých obratech v obou setech ale nakonec porazila houževnatě hrající Paulu Badosaovou (97.) dvakrát 7:5.

V úvodním setu prohrávala turnajová sedmička 2:4, přesto dovedla sadu do zdárného konce. V koncovce druhého dějství visel třetí set doslova na vlásku. Badosaová vedla za stavu 5:4 při podání Kvitové 40:0 a po jednom z prohozů už hlasitě slavila zisk sady, Češka si ale vzala jestřábí oko, které ukázalo doslova milimetrový aut. To se Španělkou pořádně otřáslo, viditelně rozladěná Badosaová totiž posléze uhrála už jen dva míče, a ztratila tak i ve druhém setu třemi hrami v řadě nadějné vedení.

„V prvním zápase jsem se určitě cítila líp. Dnes jsem nehrála to, co jsem chtěla, prala jsem se se servisem. Bylo to nahoru dolů. Je důležité si takovým mačem projít,“ uvědomuje si Kvitová, jež ve třetím kole narazí na Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou. Nasazená pětadvacítka ve druhém kole hladce porazila Barboru Krejčíkovou.

Celý rozhovor s Petrou Kvitovou si můžete přečíst zde.

Kr. Plíšková končí v prvním kole
Kristýna Plíšková (64.) svůj odložený zápas prvního kola Australian Open nezvládla, když prohrála s Heather Watsonovou (75.) za dvě hodiny 6:4, 3:6 a 1:6. Plíšková držela velké naděje na postup až do stavu 6:4 a 3:3, od té doby však uhrála jedinou hru. Zatímco v prvním setu nastřílela šest es, ve dvou zbylých sadách dohromady pouze čtyři.

„Podmínky byly hodně těžké, opravdu silně foukalo. Servis byl i kvůli tomu katastrofální, údery nejisté. Od začátku jsem se necítila dobře, proto pro mě byl zisk prvního setu překvapivý. Soupeřka se ale postupně neustále zlepšovala,“ přiblížila Kristýna Plíšková.

Celý rozhovor s Kristýnou Plíškovou si můžete přečíst zde.

Krejčíková si třetí kolo nezahraje
Barbora Krejčíková (128.) na svou premiérovou výhru v hlavní soutěži grandslamu nenavázala. Česká kvalifikantka ve druhém kole Australian Open podlehla favorizované Jekatěrině Alexandrovové (28.) za hodinu hry 1:6 a 3:6. V duelu čtyřikrát ztratila servis, sama nevyužila ani jeden ze čtyř brejkbolů.

„Byl poznat rozdíl v žebříčku i zkušenostech. Pro mě to bylo podruhé, co jsem se dostala do hlavní soutěže grandslamu, zato soupeřka už tam byla víckrát. Viděla jsem ji v Šen-čenu, kde vyhrála turnaj, takže jsem očekávala, že to bude těžké. Dnes jsem moc šancí nedostala, umím ale hrát samozřejmě líp,“ shrnula Krejčíková.

Celý rozhovor s Barborou Krejčíkovou si můžete přečíst zde.

Voráčová po obratu postupuje
Renata Voráčová a Bernarda Peraová udolaly americký pár Kingová, McHaleová 1:6, 6:3, 7:6 (10:1) a zahrají si druhé kolo Australian Open. Česko-americká dvojice přitom v rozhodující sadě prohrávala už 2:5 na gemy. Voráčová si vyrovnala svůj nejlepší výsledek na melbournském grandslamu, přes první kolo přešla potřetí v kariéře a poprvé od roku 2014.

„Za obrat jsme rády, je to určitě super. Od stavu 2:5 ani nevím, jak se skóre vyvíjelo. Asi to bylo právě tím. Až po zápase mi došlo, že jsme klidně mohly být dávno v šatně. Dobře jsme se popasovaly i s těžkými podmínkami,“ libovala si Voráčová.

Celý rozhovor s Renatou Voráčovou si můžete přečíst zde.

Jebavý v Melbourne znovu neuspěl
Roman Jebavý a jeho slovenský parťák Igor Zelenay podlehli v prvním kole Australian Open po velké bitvě šestnáctému nasazenému páru Krajicek, Škugor 4:6, 7:6(4) a 3:6. Česko-slovenský pár v rozhodujícím setu nevyužil hned čtyři brejkboly. Jebavý tak ani na třetí pokus nevyhrál v Melbourne Parku zápas.

Největší favoriti opět nezaváhali
Ve třetím kole Australian Open už jsou třeba světová dvojka Novak Djokovič, jenž nepovolil ani set Japonci Itovi, či Řek Stefanos Tsitsipas. Tomu do utkání Němec Kohlschreiber vůbec nenastoupil. Na závěr programu pokořil Srba Krajinoviče 3:0 na sety Roger Federer.

V ženské části se z vítězství radovala světová jednička Ashleigh Bartyová, která přemohla po setech 6:1 a 6:4 Slovinku Hercogovou. Její krajanka Zidanšeková uhrála jen pět her v souboji se Serenou Williamsovou, která i nadále živí šance na 24. grandslamový titul ve dvouhře. V turnaji pokračuje i světová čtyřka Naomi Ósakaová či teprve patnáctiletá Cori Gauffová, jež otočila duel proti Rumunce Cirsteaové – přemožitelce Barbory Strýcové z úvodního kola. Asi největším překvapením je naopak vypadnutí nasazené jedenáctky Bělorusky Sabalenkové, která padla ve dvou zkrácených hrách se zkušenou Španělkou Suarezovou Navarrovou.

Caroline Wozniacká (DEN) – Dajana Jastremská (UKR) [23] 7:5, 7:5
Tommy Paul (USA) – Grigor Dimitrov (BUL) [18] 6:4, 7:6(6), 3:6, 6:7(3), 7:6(3)

Večerní program (1:00)
Jordan Thompson (AUS) – Fabio Fognini (ITA) [12] 6:7(4), 1:6, 6:3, 6:4, 6:7(4)

1573 Arena (1:00)
Carla Suarezová Navarrová (ESP) – Aryna Sabalenková (BLR) [11] 7:6(6), 7:6(6)
Elise Mertensová (BEL) – Danka Koviničová (MNE) 6:2, 6:0
Matteo Berrettini (ITA) [8] – Tennys Sandgren (USA) 6:7(7), 4:6, 6:4, 6:2, 5:7
Michael Mmoh (USA) [WC] – Roberto Bautista Agut (ESP) [9] 7:5, 2:6, 4:6, 1:6

Kurt č.3 (1:00)
Ann Li (USA) [Q] – Sofia Keninová (USA) [14] 1:6, 3:6
Jekatěrina Alexandrovová (RUS) [25] – BARBORA KREJČÍKOVÁ [Q] 6:1, 6:3
Benoit Paire (FRA) [21] – Marin Čilič (CRO) 2:6, 7:6(6), 6:3, 1:6, 6:7 (3:10)
Marc Polmans (AUS) [WC] – Dušan Lajovič (SRB) [24] 2:6, 4:6, 3:6

Kurt č.5 (1:00)
H.Čchan, L.Čchan (obě TPE) [7] – Kalašnikovová, Katová (GEO/JPN) 7:6(3), 6:3
Arevalo, O'Mara (ESA/GBR) – Dellien, Londero (BOL/ARG) 6:3, 6:2
Molteni, Nys (ARG/MON) – Bolt, Ebden (obě AUS) [WC] 4:6, 6:4, 7:5
Fourlisová, Rodionová (AUS) [WC] – Fichmanová, Listerová (CAN/SWE) [Alt] 7:6(4), 6:2

Kurt č.7 (1:00)
Taylor Townsendová (USA) – Jessica Pegulaová (USA) 6:4, 7:6(5)

Bradyová, Dolehideová (obě USA) – Melicharová, Xu (USA/CHN) [5] 6:3, 6:4
Dojová, Niculescuová (JPN/ROU) – Kalinská, Putincevová (RUS/KAZ) 6:7(5), 6:4, 6:2

Kurt č.11 (1:00)
Krajicek, Škugor (USA/CRO) [16] – JEBAVÝ, Zelenay (SVK) 6:4, 6:7(4), 6:3
Kingová, McHaleová (obě USA) – Peraová (USA), VORÁČOVÁ 6:1, 3:6, 6:7 (1:10)
Kužmová, Sasnovičová (SVK/BLR) [15] – Bozovicová, Marshallová (obě AUS) [WC] 6:2, 4:6, 6:3

Greetje Minnenová (BEL) [Q] – Jelena Rybakinová (KAZ) [29] 3:6, 4:6
Cecchinato, Djere (ITA/SRB) – Koolhof, Mektič (NED/CRO) [5] 3:6, 6:7(6)

Kurt č.15 (1:00)
Anastasija Pavljučenkovová (RUS) [30] – Nina Stojanovičová (SRB) 6:1, 7:5
Krawietz, Mies (oba GER) [3] – Bublik, Kukuškin (oba KAZ) 3:6, 6:7(7)
Davisová, Golubicová (USA/SUI) – Aiavaová, Cabreraová (obě AUS) [WC] 7:6(5), 1:6, 6:1
Muhammadová, Santamariaová (obě USA) – Honová, Sandersová (obě AUS) /WC] 6:3, 3:6, 6:3

Kurt č.19 (1:00)
Sara Sorribesová Tormová (ESP) – Veronika Kudermětovová (RUS) 2:6, 6:1, 6:1
Daniel Evans (GBR) [30] – Jošihito Nišioka (JPN) 4:6, 3:6, 4:6
Qiang Wang (CHN) [27] – Fiona Ferrová (FRA) 6:1, 6.2

Kurt č.22 (1:00)
Ricardas Berankis (LTU) – Sam Querrey (USA) 6:7(2), 6:4, 4:6, 4:6
Marton Fucsovics (HUN) – Jannik Sinner (ITA) 6:4, 6:4, 6:3
Collinsová, Rosolská (USA/POL) – Kozlovová, Linetteová (UKR/POL) 5:7, 7:5, 6:0