ITS Cup: V singlu se představil tucet Čechů, dál jich jde hned 9

- Filip Lefenda, Jan Vojkůvka

Středečním dnem pokračoval v olomouckém OMEGA centru úvodní kolo třetího letošního ITS Cupu, který je tentokrát věnován mužům. Kromě nejvýše nasazeného Víta Kopřivy, jenž má v kapse postup, zasáhlo postupně do dvouhry dalších jedenáct českých tenistů a hned osm z nich prošlo do dalšího kola.

Kopřiva si pomohl třinácti esy
Nejvýše nasazený hráč turnaje má vstup zdárně za sebou. Vít Kopřiva (333.) zdolal na úvod Vladimira Ivanova (783.) z Estonska. K vítězství 6:3 a 6:2, které se rodilo 62 minut, si dvaadvacetiletý Čech dopomohl i třinácti esy. I díky nim nenabídl Kopřiva soupeři za celý duel jediný brejkbol.

Nouza splnil roli favorita
Do osmifinále postoupil v hanácké metropoli také Petr Nouza (561.), který splnil roli favorita proti Švédu Christianu Samuelssonovi (1005.) a porazil jej 7:5 a 6:4. O osudu úvodní sady rozhodl jediný brejk z jedenáctého gemu, v tom druhém pak Nouza zaváhal až za stavu 5:1, kdy protivníkovi povolil ztraceným servisem snížení na rozdíl gemu. Další šanci na ukončení zápasu už si ale jednadvacetiletý Čech vzít nenechal.

Michnevovi soupeř vzdal
Osmifinále si v Olomouci zahraje i Petr Michnev (1400.). Zkušenému třicetiletému Čechovi jeho rakouský protivník Alexander Erler (529.) zápas za stavu 5:7 a 1:3 z jeho pohledu vzdal.

Kvalifikant Rumbler po obratu postupuje
Robert Rumler (-), jenž se do hlavní soutěže prodral skrze kvalifikaci, nadále vítězí. Ve středu otočil pětadvacetiletý Čech, jenž nefiguruje na žebříčku ATP, střetnutí s Němcem Karlem Cubelicem (1048.). O čtyři roky mladšího soupeře přehrál Rumler po setech 4:6, 6:4 a 6:1.

Dále jde i Konečný
Už pátým středečním postupujícím Čechem se v Olomouci stal Michal Konečný (680.). Zkušený třicetiletý Čech promarnil proti Poláku Piotrovi Grynkowskému (1111.) v prvním setu vedení 5:2, nakonec ale získal sadu skrze tiebreak. Ve druhém dějství už povolil Konečný protivníkovi jen dva gemy a zahraje si díky výhře 7:6(7) a 6:2 osmifinále.

Pospíšil využil pět brejkbolů
Postup do osmifinále v Olomouci vybojoval rovněž nestárnoucí Jaroslav Pospíšil, který v utkání s Polákem Sandrem Szicem proměnil 5 ze 6 brejkbolů. Celý zápas prvního kola vyhrál za pouhých 71 minut 6:2, 6:3.

Poljak zdolal domácího kvalifikanta
Favorizovaný David Poljak se v úvodním kole turnaje v Olomouci vypořádal se svým krajanem Dominikem Rečkem, který prošel úspěšně kvalifikací. Čtvrtý nasazený českého kvalifikanta přehrál za pouhých 52 minut po setech 6:3, 6:1, když neprohrál ani jedno své podání a oba brejkboly soupeře dokázal odvrátit.

Staněk zvládl duel s Rusem Chomentovským
Postup do osmifinále ITS Cupu vybojoval ve středu i Robin Staněk. Český tenista si v úvodním kole poradil s Rusem Matvejem Chomentovským ve dvou setech 6:4, 6:1.

Krstev vyřadil v 1. kole Paulsona
Mezi posledními zápasy ve dvouhře se ve středu rozhořelo také derby mezi Ondřejem Krstevem a Andrew Paulsonem. Dvaadvacetiletý Krstev dokázal svého o pět let mladšího krajana pokořit ve dvou setech 6:4, 6:1 a postoupil do osmifinále.

Divoká karta Barnát končí
V úvodním kole naopak skončil svou pouť hlavní soutěží dvouhry Jiří Barnát. Domácí divoká karta nestačila na polského kvalifikanta Dominika Nazaruka, s nímž prohrála za 77 minut po setech 3:6, 4:6.