Denní menu, 4.10.2019: Macháč prolétl do semifinále, Kvitová končí

- Filip Lefenda, Jan Vojkůvka

Petra Kvitová si semifinále na turnaji v Pekingu nezahraje. Česká tenistka nedotáhla do vítězného konce dobře rozehraný zápas proti Australance Bartyové a padla se světovou jedničkou těsně ve třech setech. Bez ztráty sady zatím prochází halovým challengerem v Nur-Sultanu Tomáš Macháč, který si poradil i s osmým nasazeným Rusem Vatutinem a vyrovnal postupem do semifinále své kariérní maximum.

10:00

MACHÁČ JE PO SKVĚLÉM VÝKONU V SEMIFINÁLE: Tomáš Macháč (365.) skolil na halovém challengeru v kazašském Nur-Sultanu dalšího favorita a zahraje si o finále! Osmnáctiletý Čech nedal šanci osmému nasazenému Rusu Vatutinovi (201.), kterého po skvělém výkonu porazil za hodinu a 9 minut 6:4 a 6:1. Macháč vstoupil do utkání čtyřmi gemy v řadě, celkově pak vzal o osm let staršímu protivníkovi hned pětkrát servis. V jeho druhém challengerovém semifinále v kariéře na něj čeká buď Francouz Moutet, nebo Němec Maden.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku– Tomáš Macháč (365.) x Alexej Vatutin (RUS, 201.) 6:4, 6:1

6:30

PETRA KVITOVÁ TĚSNĚ PADLA SE SVĚTOVOU JEDNIČKOU: Petra Kvitová (7.) prohrála podruhé v řadě s Australankou Bartyovou (1.) a na turnaji v Pekingu končí ve čtvrtfinále. Češka vstoupila do utkání se světovou jedničkou výborně, když brala díky brejku z páté hry úvodní sadu poměrem 6:4. Lepší hráčkou byla česká tenistka také ve druhém setu. Zatímco sama získávala svá podání snadno, Bartyová musela odvracet ve třech gemech celkem pět brejkbolů. Za stavu 4:5 pak Kvitová neustála situaci a ztratila servis. Do třetí sady vstoupila Češka brejkem, ten ale nepotvrdila. Klíčový moment tak přišel v osmé hře, v níž nezužitkovala Kvitová tři výhody v řadě, a tak nakonec o servis přišla. Bartyová následně podávala na vítězství a ztratila vedení 40:0, posléze ale přeci jen získala gem skrze shodu a zvítězila tak 4:6, 6:4 a 6:3.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku. – Ashleigh Bartyová (AUS, 1.) x Petra Kvitová (7.) 4:6, 6:4, 6:3

14:00

JEBAVÝ V BARCELONĚ FINÁLE HRÁT NEBUDE: Roman Jebavý s Nicholasem Monroem nedokázali potvrdit role nasazených jedniček na challengeru v Barceloně a do finále nepostoupili. V pátečním utkání proti španělsko-indické dvojici Sergiu Martos Gornesovi a Ramkumaru Ramanathanovi prohráli 4:6, 6:7(6), přičemž ve druhém setu prohrávali už dokonce 1:5. Jebavému s Monroem se ale podařilo utéct z mečbolu, získat zpět dvě ztracená podání a vybojovat tiebreak. V něm ale neudrželi vedení 4:2 a nakonec prohráli 6:8. – Jebavý, Monroe (USA) x Martos Gornes (ESP), Ramanathan (IND) 4:6, 6:7(6)

Kolář si deblové finále nezahraje
Zdeněk Kolář si po boku Belgičana Bemelmanse finále čtyřhry na halovém challengeru v Nur-Sultanu nezahraje. Oba jmenovaní nestačili v pátečním semifinále na Fina Heliovaaru a Ukrajince Marčenka, s nimiž prohráli až po závěrečném supertiebreaku 3:6, 6:4 a 7:10.

Vrbenský naděloval v Turecku kanára
Michael Vrbenský (548.) postoupil na patnáctitisícovém turnaji v turecké Antalyi do semifinále! Devatenáctiletý Čech, jenž je na akci třetím nejvýše nasazeným, zdolal o tři roky mladšího Dána Runa (1133.) za 64 minut 6:4 a 6:0.

Gengel otočil duel s nasazenou dvojkou
Marek Gengel (768.) slaví v egyptském Šarm aš-Šajchu postup do semifinále. Čtyřiadvacetiletý Čech otočil v pátek duel s turnajovou dvojkou Davidem Perezem Sanzem (476.), kterého po dvou hodinách a 26 minutách zdolal v tiebreaku rozhodujícího setu. Gengel zvítězil 4:6, 6:2 a 7:6(2). V odpoledních hodinách čeká českého tenistu ještě semifinále čtyřhry.

China Open, Peking (ženy, CHN, 8 285 274 USD, tvrdý povrch)
Ashleigh Bartyová (AUS, 1.) – PETRA KVITOVÁ (7.) 4:6, 6:4, 6:3

Nur-Sultan (muži, KAZ, 54 160 USD, tvrdý povrch)
TOMÁŠ MACHÁČ (365.) – Alexej Vatutin (RUS, 201.) 6:4, 6:1

Bemelmans (BEL), KOLÁŘ – Heliovaara (FIN), Marčenko (UKR) 3:6, 6:4, 7:10