27. 8. 2019
Zpravodajství Grandslam

Upadla, okřikla fanouška, srazila sběrače. Plíšková přehrála Martincovou až po boji

PŮVODNÍ ZPRAVODASTVÍ Z NEW YORKU: S airpody na uších vyšla odhodlaně proti české jedničce. Na druhém největším kurtu v newyorském areálu Flushing Meadows se úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová vydala na zteč proti hráčce takového kalibru jakou je Karolína Plíšková. Další české derby v New Yorku, další duel s pořádným nábojem a vyrovnaným průběhem.

Jako jedna ze dvou Češek zvládla nástrahy kvalifikace. Tereza Martincová nicméně nepůsobila v pondělí na stadionu Louise Armstronga jako neotrkaná kvalifikantka. Proti české jedničce se prezentovala hned od začátku derby hrou, která ji zdobila v boji o hlavní soutěž. Parádní returny od lajny, pestrá volba úderů, variabilita na podání. „Věděla jsem, že Káju nesmím nechat hrát. První míče jsem se snažila natáhnout k základní lajně. Riskovala jsem i při podání. Ne že bych chtěla esovat, ale chtěla jsem jí znepříjemnit return, aby mi ho nemohla nastřelit pod nohy. Aby rytmus neurčovala ona,“ vyprávěla po konci české bitvy Martincová.

I díky těmto zbraním se aktuálně 139. hráčce rankingu WTA podařilo prolomit servis bývalé světové jedničky, a to hned třikrát v řadě. Martincová však nikdy nedokázala brejk potvrdit. „Praly jsme se s podmínkami na kurtu, kde nám slunce svítilo přímo do obličeje. Začnete si nadhazovat jinam, jen abyste míč vůbec viděl,“ zkoušela hledat příčiny Martincová, která krajance zápas dost znechutila. „Moje trápení se servisem bylo někdy i frustrující,“ uznala svěřenkyně Conchity Martinézové.

A i díky tomu Martincová při vlastním podání za stavu 5:4 vedla dokonce 30:0 a byla jen dva míče od šokujícího zisku první sady. Plíšková se však zmobilizovala a dokázala ještě vše otočit ve svůj prospěch. „Chybí mi zkušenosti, které potřebuji hlavně při těch nejdůležitějších míčích. Když přišla zlomová chvíle, možná jsem chtěla až moc. Uvědomovala jsem si, kdo stojí na druhé straně. A Kája umí klíčové balony zahrát neskutečně,“ smutnila Martincová.

Plíšková přesto za stavu 6:5 ještě set ukončit nezvládla, ve vyrovnaném tiebreku už díky zlepšenému výkonu při hře na síti triumfovala.

Druhá sada ale následně nebyla pro českou jedničku žádnou formalitou. Nejprve Plíšková upadla. „Nějak jsem šlápla do prázdna. Bylo to docela nepříjemné, trošku to se mnou otřáslo,“ popisovala první karambol. Martincová i díky rozhození Plíškové otočila z 1:3 na 5:4.

Česká jednička zvládla vyrovnat na 5:5, tentokrát jí však potkala srážka se sběračem. „On narazil do mě, jak sprintoval, tak mě asi neviděl. Jsem ráda, že žiju,“ komentovala situaci s nadhledem.

A krom toho ještě Plíšková musela okřikovat nepříjemného diváka. „Seděl asi metr ode mě a anglicky zakřičel něco vy smyslu, ať se probudím. To jsem ještě ignorovala. Později zařval, že hraju hrozně. Tak jsem mu sprostě odpověděla, ať je potichu...“ smála se světová trojka.

I přes všechny lapálie nakonec dotáhla v roli favoritky zápas k vítězství. Ke smutku Terezy Martincové, která předvedla životní výkon. „Jsem smutná. Byla jsem blízko v obou setech proti jedné z nejlepších hráček na světě,“ litovala Martincová. Samotné US Open, které odstartovala v minulém týdnu v kvalifikaci, hodnotí ovšem pozitivně. „Ukazuje se, že nějaký progres tam je. Na Wimbledonu jsem v kvaldě porazila holky, které jsou tady v hlavní soutěži. Trošku se zvedám. Doufám, že se v nejbližší době dostanu do pozice, abych šla rovnou do hlavní soutěže,“ věří.

A přání to může být opravdu reálné...

US Open, New York (USA, 57 238 700 USD, tvrdý povrch)
1. kolo dvouhry žen
TEREZA MARTINCOVÁ (139.) [Q] – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (3.) [3] 6:7(6), 6:7(3)

Karolína Plíšková Tereza Martincová

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Halové MČR: Titul ze dvouhry získal Rikl, čtyřhru ovládli Nouza s Dudou

Milovice uplynulý týden hostily MČR mužů. Ve dvouhře přemožitele nenašel Patrik Rikl, čtyřhru opanovalo duo Petr Nouza, Filip Duda. Již ve druhé polovině listopadu se mezi ženami…

ITF turnaje v Číně nezruší. Nehodláme trestat miliardu lidí, říká její šéf

Mezinárodní tenisová federace nehodlá reagovat na aféru okolo „zmizelé“ tenistky Pcheng Šuaj rušením akcí na čínském území. Opačný krok přitom v minulých dnech učinila Ženská…

Žebříčky ATP/WTA: Nosková už je ve třetí stovce, patnáctiletá Bartůňková poskočila o 228 míst

Zatímco v popředí žebříčku už v závěru sezony velké změny čekat nelze, v nižších patrech se pořadí díky menším turnajům ITF mění i nadále. Výrazné posuny směrem vzhůru zaznamenalo…

Po singlech hotovo! Rusko po 15 letech vyhrálo Davis Cup

Ruští tenisté slaví vítězství v letošním Davis Cupu! Ve finále porazili Chorvaty už po dvouhrách, když na výhru Andreje Rubljova navázal v souboji jedniček také Daniil Medveděv,…

Denní menu, 5.12.2021: Linda Fruhvirtová získala titul v Bradentonu, Brenda finále skrečovala

Žádné české výkony v hlavních soutěžích seniorských turnajů dnes na programu nebyly, do akce tentokrát šli jen tři mladí čeští zástupci, kteří se představili v kvalifikacích v…

Šwiateková po pěti letech končí s trenérem. Získala s ním juniorský i profesionální grandslam

Další z řady dlouhých a úspěšných spoluprací je u konce. Dvacetiletá Iga Šwiateková se před novou sezonou rozhodla o výraznou změnu a ukončila spolupráci se svým trenérem Piotrem…

Další články