Roland Garros: Plíšková s Vondroušovou začaly vítězně. Veselý končí

Druhý grandslam sezony odstartoval v neděli první várkou zápasů a v akci nechyběli ani čeští tenisté. Svou výbornou formu potvrdila v prvním kole Markéta Vondroušová. Roli favoritky potvrdila i Karolína Plíšková, jež přehrála Američanku Madison Brengleovou. Naopak porážku musel překousnout Jiří Veselý, který schytal ve třetím setu od Leonarda Mayera dokonce kanára.

Plíšková hladce postupuje
Karolína Plíšková zvládla na druhém letošním grandslamu utkání prvního kola a hladce postoupila. V zápase s Madison Brengleovou zvítězila za hodinu hry 6:2, 6:3.

Česká tenistka přitom nevstoupila do duelu vůbec dobře a ve druhé hře po dlouhé tahanici ztratila podání. Za stavu 0:2 však přestala chybovat a šesti gemy v řadě první set otočila.

I ve druhém setu byla Plíšková lepší hráčkou. Výhodu brejku sice prvně neudržela a ve čtvrtém gemu povolila Brengleové rebrejk, ale následně vyhrála tři hry v řadě a šla podávat na vítězství. Brengleová se ještě zmohla k odvrácení mečbolu a prorazila Plíškové podání, jenže se jí tento úspěch potvrdit nepodařilo. Česká hráčka utkání zakončila v deváté hře na returnu.

„Cítím se skvěle. První kola jsou nevyzpytatelná, nesou s sebou nervozitu. Byl to ode mě solidní výkon. Měla jsem hodně šancí, ona jen vracela. Párkrát jsem si prohrála servis, ten mohl být lepší,“ zhodnotila Plíšková.

Ve druhém kole si Plíšková zahraje se slovenskou kvalifikantkou Kristínou Kučovou.

Vondroušová vstoupila do turnaje vítězně
Dobrou formu posledních týdnů potvrdila Markéta Vondroušová i na začátku Roland Garros. Česká tenistka si v prvním kole poradila s Číňankou Ja-fan Wang, kterou porazila 6:4, 6:3.

Zápas to sice nebyl úplně nejjednodušší, ale Vondroušová od prvního gemu držela soupeřku pod tlakem. První výhodu brejku sice neudržela, ale ve třetím gemu znovu prorazila Wang servis a své vedení v páté hře ještě navýšila. Číňanka v šesté hře snížila na rozdíl jednoho brejku, ale zamezit české tenistce v dopodávání nedokázala.

Ve druhém setu opět Vondroušová sebrala soupeřce servis hned v prvním gemu, a i když v dalším průběhu čelila hned pěti brejkbolům, sama už o podání nepřišla. Zápas zakončila v deváté hře na returnu.

„Na první kolo to byl těžký zápas. Ona byla v žebříčku vysoko a je zvyklá hrát velké turnaje. Loni jsem s ní v Miami těsně prohrála. Jsem ráda, že jsem to zvládla ve dvou setech,“ uvedla Vondroušová.

Ve druhém kole se česká hráčka střetne s Ruskou Anastasijí Potapovovou, která zaskočila ve svém utkání Němku Angelique Kerberovou.

Veselý končí hned v prvním kole
Jiří Veselý se s letošním Roland Garros loučí hned v prvním kole. Zápas proti Argentinci Leonardo Mayerovi se mu nevyvedl, když neudržel v prvním setu vedení a nakonec prohrál 6:7(3), 3:6, 0:6.

Veselý předvedl v úvodním dějství pěkný obrat z 1:3 na 5:3, ale nepodařilo se mu dostat ani k setbolu a první set nedoservíroval. Naopak v tiebreaku, který si Mayer vynutil, prohrál hladce 3:7.

Od druhého setu už byl český tenista horším hráčem na kurtu. Rychle prohrával 1:5 a debakl ve druhém setu odvrátil až v koncovce, kdy se mu podařilo jedno ztracené podání získat zpět. Duel poté ukončil Mayer kanárem ve třetí sadě.

„Kdybych vyhrál první set, zůstal bych možná pozitivnější. Období, které prožívám, není úplně lehké. Dnes to bylo vidět. Po prvním setu přišla nejistota, panika. Zápas byl během padesáti minut pryč,“ přiznal Veselý.

Kurt Phillipa-Chatriera
Angelique Kerberová (GER, 5) [5] – Anastasia Potapovová (RUS, 81.) 2:6, 4:6
Stefanos Tsitsipas (GRE, 6.) [6] – Maxmilian Marterer (GER, 110.) 6:2, 6:2, 7:6(4)
Lorenzo Sonego (ITA, 73.) – Roger Federer (SUI, 3.) [3] 2:6, 4:6, 4:6
Madison Brengleová (USA, 97.) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (2.) [2] 2:6, 3:3

Kurt Suzanne-Lenglenové
Thomas Fabbiano (ITA, 98.) – Marin Čilič (CRO, 13.) [11] 3:6, 5:7, 1:6
Kei Nišikori (JPN, 7) [7] – Quentin Halys (FRA, 153.) [WC] 6:2, 6:3, 6:4
Fiona Ferrová (FRA, 88.) – Kristina Mladenovicová (FRA, 54.) 3:6, 6:7(3)
Sloane Stephensová (USA, 7.) [7] – Misaki Dojová (JPN, 110.) 6:3, 7:6(4)

Kurt Simonne-Mathieuové
Garbine Muguruzaová (ESP, 19.) [19] – Taylor Townsendová (USA, 96.) 5:7, 6:2, 6:2
Marco Cechinato (ITA, 19.) [16] – Nicolas Mahut (FRA, 253.) [WC] 6:2, 7:6(6), 4:6, 2:6, 4:6
Venus Williamsová (USA, 52.) – Elina Svitolinová (UKR, 9.) [9] 3:6, 3:6
David Goffin (BEL, 30.) [27] – Ricardas Berankis (LTU, 72.) 6:0, 6:2, 6:2

Kurt č. 1
Petra Martičová (CRO, 31.) [31] – Ons Jabeurová (TUN, 56.) 6:1, 6:2
Janko Tipsarevič (SRB, 317.) – Grigor Dimitrov (BUL, 47.) 3:6, 0:6, 6:3, 7:6(4), 4:6
Belinda Bencicová (SUI, 15.) [15] – Jessika Ponchetová (FRA, 187.) [WC] 6:1, 6:4
Robin Haase (NED, 67.) – Philipp Kohlschreiber (GER, 53.) 4:6, 4:6, 7:6(5), 1:6

Kurt č. 14
Alexei Popyrin (AUS, 109.) [WC] – Ugo Humbert (FRA, 61.) 3:6, 6:3, 7:6(10), 6:3
Světlana Kuzněcovová (RUS, 102.) – Kristína Kučová (SVK, 189.) [Q] 4:6, 2:6
Marton Fucsovics (HUN, 38.) – Diego Schwartzman (ARG, 20) [17] 3:6, 6:3, 6:7(7), 6:2, 2:6
Polona Hercogová (SLO, 70.) – Aliksandra Sasnovičová (BLR, 32.) [32] 4:6, 6:2, 3:3 přerušeno

Kurt č. 7
Metteo Berrettini (ITA, 32.) [29] – Pablo Andujar (ESP, 93.) 6:7(3), 6:4, 6:4, 6:2
Laura Siegemundová (GER, 99.) – Sofia Žuková (RUS, 169.) [Q] 6:3, 6:3
Albert Ramos-Viňolas (ESP, 91.) – Laslo Djere (SRB, 34.) [31] 3:6, 2:6, 6:7(2)
Jennifer Bradyová (USA, 80.) – Ivana Jorovičová (SRB, 103.) 7:6(5), 4:6 přerušeno

Kurt č. 6
Magdaléna Rybáriková (SVK, 75.) – Johanna Larssonová (SWE, 111.) 3:6, 4:6
Malek Jaziri (TUN, 94.) – Oscar Otte (GER, 145.) 3:6, 1:6, 6:4, 0:6
Bernarda Peraová (USA, 83.) – Katerina Kozlovová (UKR, 66.) 2:6, 6:7(5)
JIŘÍ VESELÝ (105.) – Leonardo Mayer (ARG, 68.) 6:7(3), 3:6, 0:6

Kurt č. 13
Casper Ruud (NOR, 63.) – Ernests Gulbis (LAT, 80.) 6:2, 7:6(2), 6:0
Ja-fan Wang (CHN, 57.) – MARKÉTA VONDROUŠOVÁ (38.) 4:6, 3:6
Prajnesh Gunneswaran (IND, 86.) – Hugo Dellien (BOL, 92.) 1:6, 3:6, 1:6
Sara Sorribesová Tormová (ESP, 72.) – Alison Van Uytvancková (BEL, 55.) 6:1, 5:7, 6:2