22. 5. 2019
Zajímavosti

Nesmyslné tenisové počítání. Proč se hraje 15:0, 30:0 a 40:0?

Asi každého příznivce bílého sportu někdy napadlo, proč se tenis počítá tak, jak se počítá? Když posléze hledali zvědavci odpověď, nenalezli ji. Důvod je jednoduchý – nad smyslem tenisového počítání se neustále spekuluje a jednoznačná odpověď zkrátka není.

Kdo tenis sleduje, tak si prostě zvykl, že se hraje na čtyři fiftýny a tenisový gem musí skončit rozdílem dvou míčků. Už slovíčko fiftýn (z anglického fifteen, tedy 15) naznačuje počítání jednotlivých her. Vývojem, který je nejasný, se určilo bodování zanesené do pravidel.

Tenisový počty jsou následující. 0, 15, 30, 40, hra (případně shoda a výhoda). Původně se místo čísla 40 uvádělo 45. Takové počítání bylo údajně zavedeno kvůli tomu, že bodování v gemech se zaznamenávalo na hodinách. Za každý bod (výměnu) se ručička posunula o čtvrt hodiny.

Jelikož má hodina 60 minut, čili čtyři čtvrt hodiny, gem se hrál na čtyři vyhrané výměny. Až později bylo zavedeno, že gemy musí končit rozdílem dvou míčků. Stejně tak je tomu ostatně u setů, které se hrají do 6 gemů, případně do rozdílu dvou her. A až v roce 1965 James van Alen vymyslel pro zrychlení hry tiebreak.

45 nebo 40?

Vraťme se ale k bodování jednotlivých her. Jak již bylo zmíněno, skóre se dříve zapisovalo pomocí hodin. To je jedna z nejrozšířenějších verzí. A původně se místo 40 uvádělo ve skórování 45. Vzniknout mělo ve středověké Francii. Pak ale došlo ke změně.

„Nemyslím si, že by kdokoliv skutečně věděl, jak to vlastně začalo nebo proč se boduje právě tímhle způsobem,“ uvedla Elizabeth Wilsonová, která napsala knihu o historii tenisu. Vše jsou podle ní hlavně legendy než skutečné historické údaje.

Teorie, že se počítají body po čtvrt hodinách, má své opodstatnění. S tímto bodováním měli přijít francouzští mniši, kteří při bodování používali právě ciferník jako nejjednodušší způsob počítání.

Další teorie hovoří o francouzských stříbrných mincích v hodnotě 60 sous a menších v hodnotě 15 sous. O tyto částky se v rámci sázek na zápasy hrálo na královském dvoře a zisk jednoho gemu měl hodnotu 60 sous.

Jak ale došlo ke snížení bodů z 45 na 40?

Podle jednoho anglického textu z 16. století si francouzští studenti následně zkracovali kvůli výslovnosti číslo 45 na 40 (místo forty-five na forty). Dále se hovoří o tom, že číslovka byla snížena kvůli tenisovým rozhodčím, aby se jim skóre vyslovovalo jednodušeji.

Další teorií je, že bodování vzniklo z francouzské hry Jeu de paume, při níž se místo rakety hrálo rukou. Kurt měl tehdy 90 stop (necelých 27 a půl metru). Na každé straně sítě tedy 45 stop. Pokud se hráči podařilo vyhrát výměnu mohl postoupit o 15 stop, při druhém bodu o dalších 15 stop, ale při třetím bodu už jen o 10 stop. To proto, aby nestál přímo u sítě. Součtem se tak dostáváme ke 40.

„Faktem je, že nikdo neví, proč to tak je,“ dodala Wilsonová.

A proč se vlastně při bodování neříká "zero", ale naopak se říká "love"? Tento výraz se používá nejen k vyjádření lásky, ale také k vyjádření, že někdo nemá nic. A nejen v tenise, ale například i v kartách.

Další možností je, že původ je ve spojení „playing for love“, což znamená hraní pro radost. Jedna z verzí, ke které se přiklání i odborníci, hovoří o zkomolení francouzského výrazu "l’oeuf", jenž znamená "vejce". To se používá například v baseballu či kriketu.

Ať je to, jak chce, až budete jednou chtít někomu vysvětlit původ tenisového bodování, předem upozorněte, že správnou odpověď nezná nikdo.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Protekce? Federer bude na Wimbledonu dvojkou na úkor Nadala. McEnroe nesouhlasí

Velké pozdvižení způsobilo oznámení pořadatelů Wimbledonu, že nasazenou dvojkou nebude světová dvojka a čerstvý vítěz Roland Garros Rafeal Nadal, nýbrž Roger Federer, osminásobný…

Rosol přežil mečboly a jde dál. Soupeř to měl ve svých rukou, uznal

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z LONDÝNA: Lukáš Rosol je jeden zápas od hlavní soutěže Wimbledonu. Třiatřicetiletý Čech v nervy drásající bitvě udolal Guillerma Garcíu-Lópeze ve třech…

Štědrý Wimbledon! Na kolik si přijdou nejlepší a kolik vyinkasují hráči v kvalifikaci?

Organizátoři Wimbledonu letos opět navyšovali odměny. Na více peněz si přitom nepřijdou pouze vítězové či účastníci závěrečných kol turnaje, nýbrž i hráči, kteří vypadli hned v…

Nová Serena? O Wimbledon bojuje teprve patnáctiletá Američanka

Zatímco se její vrstevnice připravují na juniorský Wimbledon, patnáctiletá Cori Gauffová zápolí v kvalifikaci o postup do hlavní soutěže mezi dospělými. A nutno říci, že zatím…

Wimbledon: Čtyři z pěti Čechů postoupili do finále grandslamové kvalifikace

Dva čeští muži a tři ženy v Roehamptonu dnes usilovali o postup do finále wimbledonské kvalifikace a hned čtyři z nich byli úspěšní. Lukáš Rosol ve velkém dramatu porazil Garcíu…

Denní menu, 26.6.2019: Plíšková prolétla do čtvrtfinále v Eastbourne, pět Čechů hraje o Wimbledon

Karolína Plíšková má za sebou úspěšné osmifinále na trávě v Eastbourne. Česká tenistka ho zvládla z apouhou hodinu, když hladce zdolala ve dvou setech Elise Mertensovou. V…

Další články