Davis Cup: Oslabení Australané a Srbové jsou krok od finále. Čína šokuje Japonsko

Páteční kvalifikace Davis Cupu není pouze o České republice a Nizozemsku. Vyjma zápasu v Ostravě se hraje dalších jedenáct duelů, které rozhodnou o listopadových účastnících finále.

Česká republika – Nizozemsko 1:1
Zápasu se podrobně věnujeme v samostatném článku.

Číná – Japonsko 1:1
První kvalifikační duel Davis Cupu obstarala Čína s Japonskem a po pátečním dni je na světě překvapení. Domácí výběr se totiž nečekaně ujal vedení, když Zhe Li (262.) zametl s Jošito Nišiokou (66.) 6:3, 6:2. Japonský tým následně dokázal vyrovnat zásluhou Taro Daniela (69.), šestadvacetiletý tenista si poradil se Ze Zhangem (208.) 7:6(3), 6:4.

Austrálie - Bosna a Hercegovina 2:0
Nejlépe má po pátečním dni zatím nakročeno Austrálie, která vede nad Bosnou a Hercegovinou 2:0 na zápasy. Dvojka Australanů John Millman (36.) prvně neměla velké problémy s Damir Džumhur (52.), kterého za necelou hodinu a čtvrt vyprovodila z kurtu po výsledku 6:3, 6:2. Domácí tým se poté mohl radovat ještě jednou. Talentovaný Alex De Minaur (28.) si následně pohlídal utkání s Mirzou Bašičem (99.), svého protihráče dokázal porazit 6:3, 7:6(0).

Indie – Itálie 0:2
Své páteční kvalifikační zápasy Davis Cupu mají za sebou také Indie s Itálií, která po pátku vede 2:0. Na úvod potvrdil roli velkého favorita Andreas Seppi (37.), zkušený tenista přehrál Ramkumara Ramanathana (133.) 6:4, 6:2. Rovněž druhý duel vyzněl lépe pro Italy, Matteo Berrettini (53.) porazil Prajnesha Gunneswarana (102.) 6:4, 6:3.

Uzbekistán – Srbsko 0:2
Ani absence Novaka Djokoviče (1.) Srbsku nezabránila v tom, aby po pátečním dni Davis Cupu vedli 2:0 na zápasy. O první bod se postaral Dušan Lajovič (42.), který svedl vyrovnaný duel proti Sanjaru Fayzievovi (593.), kterého i přes ztrátu servisu ve druhém setu dokázal porazit 7:6(4), 6:3. Druhý zápas měl dle papírových předpokladů nabídnout vyrovnanější podívanou, Filip Krajinovič (72.) však snadno přehrál Denise Istomina (105.) 6:2, 6:4, když soupeři nabídl jen dva brejkboly.

Kazachstán – Portugalsko 2:0
Vedení Kazachstánu po pátečních dvouhrách se nečekalo. Velkou zásluhu na tom má talentovaný Alexander Bublik (171), jednadvacetiletý tenista zvládl otočit duel proti favorizovanému Joao Sousovi (39), kterého udolal 6:7(1), 6:4, 6:4. Druhý zápas obstaral Michail Kukuškin (55), ten na domácí půdě znemožnil Pedro Sousu (101.), jehož smetl 6:2, 6:0. Kukuškinovi k tomu stačilo pouhých dvaašedesát minut hry.

Švýcarsko – Rusko 0:2
Rusové potvrzují zatím ve Švýcarsku role favoritů, když získali v pátečních dvouhrách oba body. Daniil Medveděv (16.) se sice pořádně natrápil na své vítězství nad Henrim Laaksonenem (142.), jehož udolal až po setech 7:6(8), 6:7(6), 6:2, ale druhý zápas měl vítěze už mnohem jasnějšího. Karen Chačanov (11.) si ve dvou setech 6:3, 7:5 poradil s Marcem-Andreou Hüslerem (362.).

Rakousko – Chile 1:1
Rakousko se v domácím prostředí v kvalifikaci Davis Cupu musí obejít bez hlavní hvězdy Dominica Thiema a po prvním dni hrají s Chile 1:1. První bod utkání vybojoval pro Chilany Nicolas Jarry (41.), jenž si poradil s domácím Jurijem Rodionovem (197.) 7:5, 7:5. Ve druhé dvouhře se rakouská jednička Dennis Novak (154.) dokázal prosadit proti Christianovi Garinovi (95.) v duelu, v němž nebyl ani zdaleka favoritem a po výhře 6:4, 6:4 srovnal stav zápasu na 1:1.

Slovensko – Kanada 1:1
Zcela otevřený je po prvním dni také zápas kvalifikace mezi Slovenskem a Kanadou. Hosty poslal do vedení, podle očekávání, v úvodním singlu Denis Shapovalov (25.), jenž si poradil za 78 minut hry s Filipem Horanským (219.) 6:4, 7:5. Domácí se dočkali radosti ve druhé dvouhře, v níž týmová jednička Martin Kližan (38.) zdolal ve dvou setech za 97 minut Felixe Augera-Aliassimeho (106.) 7:5, 6:3.

Německo – Maďarsko 2:0
Bez zaváhání vstoupili v rolích favoritů do kvalifikace Davis Cupu Němci. V úvodním utkání se sice Philipp Kohlschreiber (32.) trochu natrápil proti talentovanému Zsomborovi Pirosovi (371.), jehož udolal až po téměř třech hodinách 6:7(6), 7:5, 6:4, ale zajistil domácímu výběru první bod. Ten druhý, už bez jakéhokoliv dramatu, získal Alexander Zverev (3.), jenž Petera Nagyho (-) přehrál dvakrát 6:2.

Brazílie – Belgie 1:1
Kolumbie – Švédsko 2:0