Australian Open: Plíšková zdolala rozjetou Italku! Strýcová se pomstila Putincevové

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: Karolína Plíšková v sobotu napodobila Petru Kvitovou a postoupila do osmifinále. Podařilo se jí zastavit rozjetou Italkou Giorgiovou, jež v prvních dvou kolech prohrála jen pět gemů. Barbora Strýcová spolu s Markétou Vondroušovou už odehrály svůj zápas druhého kola čtyřhry a proti kazašskému páru Putincevová, Dijasová naprosto excelovaly. Do akce úspěšně vstoupili i čeští junioři.

Plíšková zastavila rozjetou Italku po třísetové bitvě (6:4, 3:6, 6:2)
Karolína Plíšková (8.) neměla pro zápas 3. kola vůbec jednoduchý los. Italka Camila Giorgiová (28.) totiž na Australian Open dokázala v prvních dvou kolech suverénně postupovat a prohrála dohromady jen pět gemů. Plíšková však nakonec po více než dvouhodinovém boji zvládla rozjetou soupeřku zastavit a postoupit do osmifinále po výhře 6:4, 3:6, 6:2.

Italka Giorgiová hrála opět parádní zápas a trefila hned 43 vítězných úderů. Zároveň ale její hru hodně degradovalo 53 nevynucených chyb. Naopak Plíšková měla 25 winnerů i errorů. O výsledku prvního setu rozhodl brejk z páté hry, kterým Plíšková úvodní dějství vybojovala.

Ve druhé sadě se ovšem začalo bojovat, a i když Italka neudržela vedení 3:0, z následné brejkované vyšla lépe. Plíšková sice snížila na 2:3, ale ztratila okamžitě znovu servis. V sedmé a osmé hře se situace opakovala a Giorgiové se poté podařilo i přes brejkbol soupeřky set dopodávat.

V rozhodujícím dějství však převzala otěže zápasu znovu Plíšková, která už nečelila žádnému brejkbolu. Naopak sama v dramatické čtvrté hře přes 6 shod prorazila Italce servis a v osmém gemu na returnu nakonec využila v pořadí čtvrtý mečbol.

Strýcová s Vondroušovou prolétly do osmifinále deblu (6:2, 6:2)
Před Plíškovou ž v Melbourne odehrál svůj zápas český pár Barbora Strýcová, Markéta Vondroušová. Ve druhém kole čtyřhry naše tenistky zářily a kazašský pár Putincevová, Dijasová porazily jasně dvakrát 6:2. Češky byly od začátku dominantní, dokázaly využít všech šest brejkbolů a k tomu přidaly 23 winnerů. Po rychlém postupu si tak zahrají osmifinále, soupeřky do pondělního zápasu však zatím ještě neznají.

„Markéta hrála výborný zápas, stejně jako v prvním kole. Hraje se mi s ní hrozně fajn. Máme z toho jenom pozitivní dojem,“ hodnotila zápas Strýcová v rozhovoru pro Tenisový svět. „Soupeřky byly singlistky, takže si nedokázaly vytvořit tlak na síti, jako to umí deblistky. Takže jsme do toho šly, strašily jsme je, od začátku do konce jsme plnily plán.“

Strýcová se vítězstvím také úspěšně pomstila Julii Putincevové za vyřazení v prvním kole singlu. „Během zápasu jsem na to nemyslela, ale nakonec jsem ráda, že jsem jí to oplatila,“ potvrdila česká tenistka s úsměvem.

Forejtek zvládl první kolo juniorky (6:3, 6:0), nastoupí i Svrčina (6:0, 7:6)
Jako první z českých juniorů vstoupil do juniorské soutěže na Australian Open sedmý nasazený Jonáš Forejtek. V prvním kole si český mladík poradil s domácím Danem Sweenym hladce 6:3 a 6:0. Forejtek si oproti soupeři vedl lépe na servisu, přidal 24 winnerů a pouze 9 nevynucených chyb. Po výborném výkonu tak postoupil do druhého kola, kde ho pravděpodobně čeká nenasazený Maďar Peter Makk.

„Byl jsem na začátku trochu nervozní, ale zápas jsem zahájil slušně. Vedl jsem, prohrál jsem si pak ještě jeden servis, ale zvládl jsem to. Druhý set už byl v pohodě, soupeř nebyl moc vysoký, takže nepodával moc dobře. O to byl zápas jednodušší,“ řekl po zápase Forejtek pro Tenisový svět.

Úspěšný vstup do juniorky v Melbourne má za sebou i Dalibor Svrčina. Talentovaný český tenista potvrdil roli favorita v souboji s Brazilcem Natanem Rodriguesem, jemuž dokonce udělil kanára. Ve druhém setu sice byl zápas o poznání vyrovnanější a Svrčina dokonce čelil setbolům, ale nakonec dostal hru až do tiebreaku, ve kterém dokázal svého soupeře zdolat a postoupil do dalšího kola po výhře 6:0, 7:6(3).

„Soupeř byl na začátku nervozní, byl to jeho první grandslam. Já jsem nastoupil dobře, nedělal jsem chyby,“ těšilo Svrčinu v rozhovoru pro Tenisový svět. „Druhý set už byl celkem boj. Ze začátku jsem ho brejknul, ale prohrál jsem si potom servis. A potom ještě jednou. Místo 4:0 to bylo 2:2, pak jsem začal dělat chyby, soupeř měl brejkboly, naštěstí jsem to udržel. V tiebreaku už jsem zahrál slušně.“

Favoritky dokázaly své zápasy otočit
Na začátku sobotního programu měly problémy favoritky ženského pavouka. Nejdřív turnajová šestka Elina Svitolinová prohrála první set s Číňankou Čang Šuaj, následně ztrácela i v tom druhém. Nakonec ale po velkém boji zvládla svůj zápas otočit.

Podobně si vedla Japonka Naomi Osaková, vítězka posledního grandslamu US Open a čtvrtá hráčka světa. Ta prohrála první sadu s Tchajwankou Su-wej, následně ale zabrala a také ona po třech setech postoupila do osmifinále.

Svůj zápas třetího kola Australian Open s přehledem zvládla Simona Halepová (1.). Rumunská tenistka smetla Venus Williamsovou (36.) za pouhých 78 minut hry po setech 6:2, 6:3 a stala se další osmifinalistkou turnaje.

Nezaváhali ani favoriti
Novak Djokovič sice ztratil na turnaji poprvé set, ale v utkání s Kanaďanem Denisem Shapovalovem na svou ztrátu zareagoval kanárem. Svého soupeře přehrál 6:3, 6:4, 4:6, 6:0 a zahraje si v osmifinále.

Stejně jako Alexander Zverev. Ten po setech 6:3, 6:3, 6:2 vyřadil domác senzaci Alexe Bolta.

Simona Halepová (ROU) – Venus Williamsová (USA) 6:2, 6:3
10:30 Lucas Pouille (FRA) – Alexei Popyrin (AUS)

Melbourne Arena (02:30)
David Goffin (BEL) – Daniil Medveděv (RUS) 2:6, 6:7(3), 3:6
Pierre-Hugues Herbert (FRA) – Milos Raonic (CAN) 4:6, 4:6, 6:7(6)

J. Murray (GBR), Soares (BRA) – Bambridge, O´Mara (oba GBR) 3:6, 6:2, 7:5
Gasparjanová (RUS), Gavrilová (AUS) – Atawová (USA), Srebotniková (SLO) 2:6, 4:6
Azarenkovová (BLR), Bartyová (AUS) – Bradyová, Riskeová (obě USA) WO
Cuevas (URG), Verdasco (ESP) – Ram (USA), Salisbury (GBR) 3:6, 2:6

Kurt 7 (01:00)
Xan (CHN), Juraková (CRO) – Babosová (HUN), Mladenovicová (FRA) 6:2, 1:6, 0:6
Schuursová, Middelkoop (oba NLD)
– Adamczaková, Reid (oba AUS) 6:4, 7:6(1)
Kubot (POL), Zeballos (ARG) – Chardy, Martin (oba FRA) 7:5, 4:6, 6:3
Čang (CHN), Peers (AUS) – Babosová, Fuscovics (oba HUN) 3:6, 6:4 (7:10)

Kurt 8 (01:00)
Daniell (NZL), Koolhof (NLD) – Klaasen (RSA), Venus (AUS) 6:7(4), 3:6
Mooreová, Whittington (oba AUS) – Ninomiyaová, McLachlan (oba JPN) 6:2, 3:6 (10:5)
Inglot (GBR), Škugor (CRO) – Demoliner (BRA), Nielsen (DAN) 3:6, 2:6
Stosurová (AUS), Leander Paes (IND) – PESCHKEOVÁ (CZE), Koolhof (NLD) 6:4, 7:5

Kurt 13 (01:00)
Johnson, Kudla (oba USA) – Albot (MOL), Jaziri (TUN) 6:1, 2:6, 4:6
Fritz (USA), Norrie (GBR) – Sock, Withrow (oba USA) 7:6(6), 3:6, 6:7(8:10)
Beguová, Buzarnescuová (obě ROM) – Cornetová (FRA), Martičová (CRO) 6:2, 3:6, 1:6

Kurt 15 (01:00)
Jang (CHN), Bopanna (IND) – Groenefeldová (GER), Farah (COL) 6:3, 3:6 (6:10)
Baiová, Hivesová (obě AUS) – Hibinová (JPN), Krawczyková (USA) 2:6, 1:6
Spearsová (USA), Cabal (COL) – L. Čan (TPE), Dodig (CRO) 7:5, 6:1

Kurt 19 (01:00)
STRÝCOVÁ, VONDROUŠOVÁ (obě CZE)
– Dijasová, Putintsevová (obě KAZ) 6:2, 6:2
Sasnovičová (BLR), Townsendová (USA) – Hozumiová (JPN), Rosolská (POL) 6:2, 7:6(6)
Makarovová (RUS), Sitak (AUS) – Klepačová (SLO), Roger-Vasselin (FRA) 3:6, 4:6
Collinsová (USA), Venus (AUS) – H. Čan (TPE), Rojer (NLD) 4:6, 4:6