Denní menu, 2.1.2019: Kvitová v Brisbane končí, Berdych otáčel zápas

- Marek Bartošík, Filip Lefenda

Bohatý program přináší středa 2. ledna. V Brisbane se představila Petra Kvitová, která však souboj s talentovanou Estonkou Kontaveitovou prohrála. Los proti sobě svedl na stejném místě Marii Bouzkovou a Karolínu Plíškovou, přičemž z postupu do čtvrtfinále se radovala nasazená favoritka. Druhá ze sester Plíškových čtvrtfinále v Šen-čenu neobhájila, když padla ve třech setech s Rumunkou Niculescuovou. Nedařilo se ani Jiřímu Veselému, který v Puné neuhrál ani sadu s Pairem. Další čeští zástupci hrají na challengerech a ITF turnajích.

04:00

KVITOVÁ NESTAČILA NA KONTAVEITOVOU: Petra Kvitová (7.) si čtvrtfinále turnaje v Brisbane nezahraje. Nasazená čtyřka prohrála ve středu s Anett Kontaveitovou (20.) 5:7 a 6:7(1). V prvním setu si obě hráčky dlouho držely svá podání, až v jedenácté hře nakupila Češka několik chyb a o servis přišla. Estonská protivnice posléze skrze první setbol sadu uzavřela.

Do druhého setu vstoupila lépe Kvitová. Na úvodní brejk sice Kontaveitová bleskově zareagovala, favoritka přesto skrze další ukořistěné podání vedla v jednu chvíli už 5:2. Kvitová ale set do vítězného konce nedovedla. Soupeřka si zlepšenou hrou vynutila tiebreak, v němž povolila české soupeřce jen jediný uhraný bod.

Poslední generálka před nadcházejícím Australian Open čeká Petru Kvitovou příští týden v Sydney.  – Petra Kvitová (7.) x Anett Kontaveitová (EST, 20.) 5:7, 6:7(1)

06:30

ČESKÝ SOUBOJ OVLÁDLA PLÍŠKOVÁ: České osmifinálové derby se v Brisbane stalo kořistí favorizované Karolíny Plíškové (8.). Ta přehrála ve dvou setech nebojácně hrající krajanku Marii Bouzkovou (139.) poměrem 7:5 a 6:2.

Plíšková vstoupila do utkání rychlým brejkem čistou hrou a ujala se vedení 3:0, následující tři gemy ale patřily dvacetileté soupeřce. Bouzková zpřesnila hru a střádala i velké množství vítězných úderů, za stavu 5:6 však mimo jiné zahrála i svou první dvojchybu a těžkou situaci na servisu neustála.

Zkraje druhého setu Plíšková opět kradla servis, brejk ale nepotvrdila. Od stavu 2:2 však už zbylé čtyři hry patřily nasazené pětce, Bouzková se v závěru naopak trápila a kupila nevynucené chyby. Plíšková si tak po výhře zahraje o semifinále. Soupeřkou jí bude buď Britka Kontaová, nebo domácí Tomljanovicová.

Více se utkání věnujeme v samostatném článku. – Marie Bouzková (139.) x Karolína Plíšková (8.) 5:7, 2:6

19:30

BERDYCH ZDOLAL NASAZENÉHO VERDASCA: Tomáš Berdych (71.) si v katarském Dauhá zahraje ve čtvrtfinále! Český tenista zvládl i druhý zápas na turnaji, když tentokrát musel otáčet duel se Španělem Fernandem Verdascem (28.). Berdych sice ztratil úvodní sadu a ve třetím dějství neudržel vedení, ale nakonec dramatický souboj vyhrál po setech 4:6, 6:3, 7:5. – Fernando Verdasco (ESP, 28.) x Tomáš Berdych (71.) 6:4, 3:6, 5:7

Kr. Plíšková podlehla po boji Niculescuové
Kristýna Plíšková (94.) loňské čtvrtfinále na turnaji v Šen-čenu neobhájí. Češka sice osmifinálový duel s Rumunkou Monicou Niculescuovou (99.) rozehrála dobře, když si po obratu v prvním setu vynutila tiebreak, v němž vyhrála 7:2, další dvě sady už ale prohrála.

Ve druhé sadě přitom Plíšková rychle vedla 2:0, ve zbytku dějství ale uhrála už jen gem. V rozhodující sadě stáhla Češka manko tří her z 1:4 na 4:4, v desátém gemu si ale opět prohrála servis a zápas tak ztratila poměrem 7:6(2), 3:6 a 4:6.

Veselý padl s Pairem
Turnaj v indickém Puné skončil pro Jiřího Veselého (89.) v osmifinále. V něm česká dvojka nestačila na Francouze Benoita Pairea (52.), s nímž prohrála 4:6 a 2:6. Veselý nabídl soupeři hned třináct brejkbolů a ztratil v utkání celkem čtyřikrát servis, sám přitom uspěl na příjmu pouze jedinkrát.

Kolář nasazenou jedničku nepřemohl
Pouť Zdeňka Koláře (209.) challengerem v australském Playfordu končí ve druhém kole. Dvaadvacetiletý Čech v něm narazil na nejvýše nasazeného Lorenza Sonega (107.), s nímž prohrál za hodinu a 26 minut 3:6 a 4:6.

O osudu úvodního setu rozhodl jediný brejk. Ve druhém gemu ještě Kolář zvládl tři brejkboly odvrátit, o dvě hry později už ale skrze celkový sedmý brejkbol servis ztratil. Svou jedinou možnost český hráč na příjmu v sedmém gemu nevyužil, a tak prohrál set 3:6. Servis hrál hlavní roli také ve druhém dějství, které nabídlo rovněž jediné ztracené podání. Z brejku se v pátém gemu radoval opět Sonego, když proměnil vůbec jediný brejkbol celého setu.

Peschkeová zahájila sezónu výhrou
Květa Peschkeová postoupila na turnaji v Brisbane do čtvrtfinále čtyřhry. Třiačtyřicetiletá deblistka zdolala po boku Američanky Melicharové singlovou přemožitelku krajanky Kvitové – Estonku Kontaveitovou. Ta na australském podniku startovala ve čtyřhře spolu s Ruskou Kasatkinovou, turnajovým trojkám ale podlehly 4:6 a 5:7.

Qatar ExxonMobil Open, Dauhá (muži, QAT, 1 313 215 USD, tvrdý povrch)
Fernando Verdasco (ESP, 28.) [8] – TOMÁŠ BERDYCH (71.) [WC] 6:4, 3:6, 5:7

Tata Open Maharashtra, Puné (muži, IND, 561 345 USD, tvrdý povrch)
JIŘÍ VESELÝ (89.) – Benoit Paire (FRA, 52.) [5] 4:6, 2:6

Brisbane International (ženy, AUS, 1 000 000 USD, tvrdý povrch)
PETRA KVITOVÁ (7.) [4] – Anett Kontaveitová (EST, 20.) 5:7, 6:7(1)
MARIE BOUZKOVÁ (139.) [Q] – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ (8.) [5] 5:7, 2:6

Melicharová (USA), PESCHKEOVÁ [3] – Kasatkinová (RUS), Kontaveitová (EST) 6:4, 7:5

Shenzhen Open, Šen-čen (ženy, CHN, 750 000 USD, tvrdý povrch)
Monica Niculescuová (ROU, 99.) – KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (94.) 6:7(2), 6:3, 6:4

Jakupovičová (SLO), Chromačevová (RUS) [3] – Tuan (CHN), VORÁČOVÁ 4:6, 2:6

City of Playford Tennis International (muži, AUS, 81 240 USD, tvrdý povrch)
Lorenzo Sonego (ITA, 107.) [1] – ZDENĚK KOLÁŘ (209.) 6:3, 6:4

ITF

Kidsland Men’s and Women’s 25K tournament in Hong Kong (ženy, CHN, 25 000 USD, tvrdý povrch)
BARBORA ŠTEFKOVÁ (300.) – Jang Su-jeong (KOR, 262.) [7] 6:0, 2:6, 6:3

City of Playford Tennis International (ženy, AUS, 25 000 USD, tvrdý povrch)
MIRIAM KOLODZIEJOVÁ (272.) – Chloé Paquetová (FRA, 225.) 3:6, 4:6
ANASTASIA ZARYCKÁ (226.) – Maryna Zanevská (BEL, 220.) 0:6, 2:6

Paoliniová, Trevisanová (obě ITA) – Bolšovová Zadojnovová (ESP), ZARYCKÁ [4] 6:7(3), 6:7(4)