Futures v Opavě: Úvodní kolo zvládlo deset Čechů, loňský finalista končí

- Filip Lefenda, Jan Vojkůvka

Po dvou dnech kvalifikace se v opavském tenisovém centru rozjela hlavní soutěž dalšího halového turnaje kategorie Futures. Celkem na třech kurtech odstartoval úderem desáté hodiny nabitý program. Turnaj hned na začátku skončil pro loňského finalistu Petra Michneva. Do osmifinále si proklestilo cestu deset domácích tenistů.

Hned tři české postupující přinesla úvodní runda zápasů od 10 hodin. Nejrychleji si na "trojce" počínal Jan Mertl, který přemohl dvakrát 6:4 o šestnáct let mladšího Němce Rosenkranze. Stejný věkový rozdíl dělil také aktéry zápasu na kurtu číslo 2. Sedmatřicetiletý Jaroslav Pospíšil tam přehrál 6:3, 1:6 a 6:3 Slováka Glvače.

Největší bitva se ale uskutečnila zkraje středečního programu na dvorci číslo 1, kde spolu Češi Yvo Panák s Michaelem Vrbenským hráli o postup do osmifinále 2 hodiny a 32 minut. Nakonec se z postupu radoval třetí nasazený Vrbenský, který zdolal kvalifikanta jen těsně 3:6, 6:3 a 7:6(4).

Další zápas na "jedničce" sehrál na divokou kartu startující Dominik Langmajer, devatenáctiletý Čech však vzdoroval o rok staršímu Slovákovi Seleckému jen ve druhé sadě a prohrál za 67 minut 1:6 a 6:7(4). Z postupu se naopak raduje osmnáctiletý Tomáš Macháč, kterému po vyhraném tiebreaku úvodního setu Polák Matuszewski zápas vzdal.

Ze hry je Vít Kopřiva, který v derby s Petrem Nouzou překvapivě prohrál ve třech setech 6:3, 5:7, 4:6. Vypadl také Tadeáš Paroulek, jenž ve dvou setech nestačil na semifinalistu z Liberce Nielse Lootsmu, se kterým prohrál i minulý týden ve čtvrtfinále.

V českém duelu proti Jonáši Forejtkovi neuspěl Pavel Nejedlý a končí rovněž Jiří Vencl. Nad jeho síly byl krajan Filip Duda.

Překvapivým výsledkem skončilo také vystoupení Petra Michneva, který se loni v Opavě dostal až do finále. Tomu se nepodařilo potvrdit roli favorita proti Slovákovi Marku Semjanovi.

Z českých tenistů se do osmifinále dostali také Robin Staněk, Michal Konečný a Ondřej Štyler.

YVO PANÁK (1611.) – MICHAEL VRBENSKÝ (543.) 6:3, 3:6, 6:7(4)
Andrej Glvač (SVK, 994.) – JAROSLAV POSPÍŠIL (589.) 3:6, 6:1, 1:6
Mats Rosenkranz (GER, 701.) – JAN MERTL (613.) 4:6, 4:6
DOMINIK LANGMAJER (2013.) – Michal Selecký (SVK, 1491.) 1:6, 6:7(4)
PETR NOUZA (718.) – VÍT KOPŘIVA (507.) 3:6, 7:5, 6:4
TOMÁŠ MACHÁČ (1223.) – Piotr Matuszewski (POL, 1630.) 7:6(3) skreč Matuszewski
TADEÁŠ PAROULEK (555.) – Niels Lootsma (NED, 872.) 3:6, 4:6
PAVEL NEJEDLÝ (562.) – JONÁŠ FOREJTEK (-) 4:6, 1:6
FILIP DUDA (900.) – JIŘÍ VENCL (1057.) 7:6(4), 6:3
PETR HÁJEK (800.) – ROBIN STANĚK (860.) 6:7(3), 3:6
Georgij Kravčenko (UKR, 1339.) – MICHAL KONEČNÝ (571.) 6:7(3), 6:7(2)
PETR MICHNEV (609.) – Marek Semjan (SVK, 1020.) 4:6, 2:6
ONDŘEJ ŠTYLER (-) – Nikolas Lahký (-) 6:1, 6:2
Aslan Karacev (RUS, 381.) – Karol Drzewiecki (POL, 1244.) 2:6, 2:6
Piotr Grynkowski (POL, 1582.) – Jakub Paul (SUI, 715.) 5:7, 7:5, 1:4 skreč Grynkowski
Mateusz Terczynski (POL, 1449.) – Maciej Rajski (POL, 700.) 4:6, 3:6

Turnaj v Opavě den po dni

30.10.
Futures v Opavě: Do hlavní soutěže pronikli Panák s Macháčem

29.10.
Futures v Opavě: Ve slezské metropoli startuje kvalifikace, zapojilo se do ní deset Čechů