14. 9. 2018
Davis Cup Komentáře

Davis Cup není Air Race. Nad Dunajem to ale může být pěkný konec staré éry

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z BUDAPEŠTI: Zápas mezi Maďarskem a Českou republikou je vinou změn v Davis Cupu předem odsouzen k nezájmu. Z pohledu týmu Jaroslava Navrátila by ale bylo pěkné se ve velkém stylu rozloučit se starým formátem soutěže, který přinesl maličké zemi uprostřed Evropy tolik opojných okamžiků.

Ty kulisy jsou známé. Lidé těsnící se na břehu Dunaje, letadla prolétávající ohromnou rychlostí pod mostem Széchenyi lánchíd a v pozadí krásná budova parlamentu.

Prostředí, ve kterém se bude odehrávat víkendový zápas, rozhodně není na rozdíl od populárního závodu Red Bull Air Race nijak profláklé. Jak by také ostatně mohlo být, když se za normálních okolností jedná o místo za obchoďákem, kde parkují auta.

Na dějišti postaveném ve skromných podmínkách se ale díky fanouškům, kterých se na provizorní tribuny vejde něco málo přes čtyři tisíce, může zápas odehrát v krásné atmosféře.

A to i navzdory tomu, že při putování po městě byste vůbec nemohli zjistit, že se nějaký Davis Cup o víkendu koná. Žádné billboardy, ba ani malé plakáty. 

Už bylo několikrát zmíněno, že o víkendu v hlavním maďarském městě kromě nasazení zase o tolik nejde.

Navrátilova éra v tradičním Davis Cupu, která započala v roce 2006 barážovým zápasem v Nizozemsku, aby mohla o pár let později přinést České republice neuvěřitelné dva tituly a jedno finále k tomu, si zaslouží přechod k novému formátu za zvuku fanfár.

Nejlépe v podobě suverénního vítězství a demolice nezkušeného soupeře.

Už samotná nominace Jaroslava Navrátila ukázala, že týmová soutěž se za žádných okolností nebere na lehkou váhu. I česká jednička Jiří Veselý s ohledem na zářijové klání nechtěl nic riskovat a raději vynechal takový turnaj, jakým US Open je. Hlavně proto, aby byl svému kapitánovi k dispozici.

Zkrátka je v Budapešti momentálně ta nejlepší sestava, která mohla být.

Chtělo by všem ukázat, že navzdory takřka úplně jinému složení, tohle je ten výběr, jehož jméno zdobí štítky z let 2012 a 2013 na „salátové míse“.

Na Maďary to chce vletět s vervou a chutí. Jako třeba onehdy Radek Štěpánek vletěl na Nicolase Almagra.

V roce 1873 došlo ke sloučení Budína a Pešťi. V Budapešti se o 145 let později naopak rozdělí cesty úspěšných roků českého týmu v Davis Cupu a dlouholeté podoby samotné týmové soutěže, v níž svěřenci Navrátila tak zářili.  

Zpravodajství z maďarské Budapešti den po dni:

9.9.

Expres s daviscupovým nákladem vyrazil směr Budapešť. Naposledy v tradičních kolejích

Zvítězí Djokovič. A snad bude Serena prohrávat častěji, zní od českých reprezentantů

10.9.

Strašně příjemnej kurt! Češi si poprvé zatrénovali na centru u parkoviště

Rosolovi Budapešť hned sedla. Dost času na to být ještě lepší, zdůraznil

11.9.

VIDEO: Tady to o víkendu vypukne. Pavlásek představuje daviscupové dějiště

Na parkovišti hrál málokdo, smál se Veselý. Důležitá je ale parta, ne zázemí

Osvětlení je fakt dobře vyřešené, pochvaloval si Jebavý. Vadily jen mouchy

12.9.

Bude to náročný test, říká kapitán Maďarů. Ještě smutní nad 22 let starou záležitostí

Lekce maďarštiny! Jak si čeští tenisté poradili se zapeklitým ugrofinským jazykem?

13.9.

Dilema s dvojkou? Rozhodly zkušenosti a forma, řekl Navrátil

Třísla už nebolí. Měsíc bez zápasu se ale někde podepíše, myslí si Veselý

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Laver Cup: Debl snů 2? Federer s Djokovičem nastoupí hned v páteční čtyřhře

Druhý ročník Laver Cupu odpočítává do svého začátku poslední dvě desítky hodin. Ve čtvrtek došlo v Chicagu k prvnímu tajnému losu, na kterém kapitáni obou týmů nominovali hráče do…

Proč ženám nejdou tweenery? Federer přišel se zajímavým vysvětlením

Tweener, úder, který je na techniku velmi náročný. Jde nejen o rychlost, ale také o správný odhad chvíle pro úder, cit pro sílu a nasměrování míčku. Ženy se při těchto tenisových…

Nadalovo trápení. Světová jednička vynechá asijskou šňůru, udrží post jedničky?

Takhle si závěr sezony Rafael Nadal rozhodně nepředstavoval. Místo obhajoby pekingského titulu a šanghajského finále bude muset španělský tenista léčit své zraněné koleno. Kvůli…

Hvězdy jsou v Chicagu! Laver Cup načíná své druhé dějství

Středa se zapsala do krátké historie Laver Cupu jako den, kdy se začala psát druhá kapitola této týmové soutěže. Hvězdy z Evropy i celého světa se sjely do Chicaga, kde je čeká…

Angry Birds jedou! Strýcová po tříhodinovém singlu zvládla s Hlaváčkovou i debla

Pořádně nabitý den měla v Tokiu Barbora Strýcová. Po více než tříhodinové bitvě s Anett Kontaveitovou se musela po krátkém odpočinku ještě postavit ke čtyřhře po boku Andrey…

Rozhodčí Lahyani byl za pomoc Kyrgiosovi suspendován

Překročil hranice toho, co může rozhodčí udělat, a byl za to potrestán. Lidské gesto, kterým se umpirový sudí Mohamed Lahyani prezentoval ve druhém kole US Open, nyní Švéda vyšlo…

Další články