US Open: Vondroušová vyhrála a je blízko maximu. Kr. Plíšková schytala kanára

- redakce

US Open má na programu svůj druhý hrací den, ten nabídne také několik zápasů s českou stopou. Jako první se do akce dostala Petra Kvitová, která neztratila sadu s Wickmayerovou. O něco později svůj zápas rozehrála Kristýna Plíšková, která od Bertensové dostala dokonce kanára. Postoupila i Markéta Vondroušová, která vyřadila Monu Barthelovou. Jiří Veselý se před začátkem turnaje z US Open kvůli problémům s tříslem odhlásil.

Kvitová na úvod US Open nepřišla o set (6:1, 6:4)
Petra Kvitová (5.) si na US Open zahraje ve druhém kole. Češka v prvním utkání na turnaji porazila Yaninu Wickmayerovou (94.) 6:1, 6:4. Kvitová do zápasu vstoupila výborně a v úvodním dějství vedla 5:0, celý set uzavřela za 25 minut. Nástup do druhé sady vyšel lépe soupeřce. Ta ve druhém gemu sice nevyužila dva brejkboly, následně za stavu 2:1 už ale ano. Kvitová se ale nevzdala a od stavu 1:4 vyhrála pět her v řadě.

„Druhý set byl možná až zbytečně dlouhý na to, jak se vyvíjel ten první. Jsem ráda, že jsem to nakonec otočila a povedlo se vyhrát, aniž bych šla do třetího. Podmínky byly hodně náročné. Fungoval i heat rule. Bylo by deset minut pauzy před třetím setem. Už jsme to měla trochu v hlavě, že se půjdu zchladit,“ říkala Kvitová po zápase.

Vondroušová na US Open prošla do 2. kola (6:1, 6:4)
Markéta Vondroušová (103.) se potřetí v kariéře objeví ve druhém kole grandslamového turnaje. Česká naděje v prvním zápase na US Open porazila po setech 6:1a 6:4 Monu Barthelovou (111.), která se do hlavní soutěže dostala jako lucky loser. Vondroušová během celého zápasu ani jednou neztratila vlastní servis, soupeřce ho naopak vzala čtyřikrát. Devatenáctiletá tenistka v utkání odvrátila tři brejkboly, včetně devátého gemu druhého setu. O maximum na grandslamu si bývalá juniorská jednička zahraje proti lepší z dvojice Harmony Tan – Eugenie Bouchardová.

Kr. Plíšková od Bertensové schytala kanára (0:6, 5:7)
Kristýna Plíšková (95.) na US Open vypadla v prvním kole singlu. Česká tenistka na úvod turnaje nepřekvapila Kiki Bertensovou, se kterou prohrála 0:6, 5:7. Plíšková od začátku duelu nevyhrála devět gemů za sebou, následně ale ve druhé sadě srovnala na 3:3. Od té doby obě tenistky na servisu neměly problémy, Češka však ve dvanácté hře nabídla Bertensové tři mečboly v řadě. Dva z nich Plíšková odvrátila, třetí již nezažehnala.

„Když jsem prohrávala 0:3, tak celkem hrozilo, že dostanu dvanáct nula. To jsem ještě nedostala. Na to, že jsem se rozhodně necítila špatně, musela ona hrát fakt dobře,“ chválila soupeřku. „Výborně se hýbe, porazila teď jen samé dobré hráčky. Nedala mi vůbec prostor. Nedá balon zadarmo, všechno vrátí.“

Veselý na US Open nenastoupí
Jiří Veselý (87.) se nezúčastní prvního kola US Open. Pětadvacetiletý hráč se měl utkat s Corentin Moutetem (112.), kvůli problémům s třísly však do zápasu nezasáhne. Hlavní část mužské dvouhry se tak bude muset odehrát bez české účasti.

„Je to levé tříslo. Mám to delší dobu, už od Umagu. Stalo se mi to v zápase s Cecchinatem. Pak jsem to asi ne zrovna správně léčil. Už se to dvakrát natrhlo, další problém by mohl být na delší dobu,“ věděl Veselý a vzal si čas na zotavení.

Siniaková vydřela výhru ve třech setech (6:7(3), 6:3, 7:5)
Kateřina Siniaková v posledních týdnech nepředváděla svůj nejlepší tenis a žebříčkem se lehce sesunula na své současné 54. místo. Sérii čtyř porážek na US Open dokázala ukončit, když vyřadila nasazenou Anett Kontaveitovou ve třech setech.

V prvním setu měla Češka dokonce dva setboly, které ale nevyužila, a Estonku tak trochu nakopla. Ta v tiebreaku celou sadu ovládla. Siniaková ale nesložila zbraně, ve druhém setu se do utkání v pohodě vrátila. Zápas plný zvratů tak vrcholil v rozhodující sadě. V ní byla Češka blízko vyřazení, když měla za stavu 4:5 a 30:30 soupeřka na raketě mečbol. Snadný a nahraný míč ale zkazila a set se najednou otočil na stranu blonďaté tenistky z Hradce Králové. Ta třetí set zvládla v poměru 7:5 a už vyhlíží druhé kolo s Australankou Tomljanovičovou.

Nick Kyrgios (AUS) – Radu Albot (MDA) 7:5, 2:6, 6:4, 6:2
Maria Šarapovová (RUS) – Patty Schnyderová (SUI) 6:2, 7:6(6)

PETRA KVITOVÁ – Yanina Wickmayerová (BEL) 6:1, 6:4
Kirsten Flipkensová (BEL) – Coco Vandewegheová (USA) 6:3, 7:6(3)
Fabio Fognini (ITA) – Michael Mhoh (USA) 4:6, 6:2, 6:4, 7:6(4)

Kurt č. 7
Michail Kukuškin (KAZ) – Noah Rubin (USA) 6:3, 6:1, 4:6, 7:6(3)
Dominika Cibulková (SVK) – Arantxa Rusová (NED) 4:6, 6:2, 6:3
Federico Gaio (ITA) – David Goffin (BEL) 2:6, 4:6, 6:7(5)
Julia Putincevová (KAZ) – Bernarda Peraová (USA) 6:7(6), 4:6

Kurt č. 8
Laslo Djere (SRB) – Leonardo Mayer (ARG) 6:4, 6:4, 4:6, 2:1 skreč. Mayer
Aljaksandra Sasnovičová (BLR) – Belinda Bencicová (SWI) 2:6, 6:1, 6:2
Monica Puigová (PUR) – Stefanie Voegeleová (SWI) 6:0, 6:0
Benoit Paire (FRA) – Dennis Novak (AUT) 7:6(6), 3:6, 7:5, 7:6(5)

Kurt č. 9
Joao Sousa (POR) – Marcel Granollers (ESP) 6:2, 6:2, 6:3
Timea Bacsinszká (SWI) – Aleksandra Kruničová (SRB) 2:6, 6:3, 0:6
Filip Krajinovič (SRB) – Matthew Ebden (AUS) 6:7(1), 7:6(5), 6:4, 1:6, 1:4 skreč Krajinovič

Tim Smyczek (USA) – Jan-Lennard Struff (GER) 6:7(2), 4:6, 3:6
Francesca Di Lorenzová (USA) – Christina McHaleová (USA) 6:1, 7:6(1)
Mackenzie McDonald (USA) – Robin Haase (NED) 6:4, 6:4, 3:6, 1:6, 3:6
Harmony Tanová (FRA) – Eugenie Bouchardová (CAN) 3:6, 1:6

Kurt č. 14
Stefano Travaglia (ITA) – Hubert Hurkacz (POL) 2:6, 6:2, 6:7(6), 0:3 skreč. Travaglia
Ruben Bemelmans (BEL) – Jaume Munar (ESP) 7:5, 3:6, 6:7(3), 6:2, 1:6
Věra Zvonarevová (RUS) – Anna Blinkovová (RUS) 6:2, 6:7(6), 7:5
Kristina Mladenovicová (FRA) – Tamara Zidanseková (SLO) 6:0, 6:3