US Open: Muchová při premiéře zazářila, Bouzková nepřekvapila. Plíšková do třetího setu nemusela

- Jan Vojkůvka, David Soumar

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z NEW YORKU: Celkem pět českých hráček se ve Flushing Meadows pere o místo ve druhém kole posledního grandslamu sezony. Karolína Plíšková zvládla jako první roli favoritky, když Dijasovou porazila ve dvou setech. Ta sahala i po setbolech, v rozhodujících chvílích byla silnější česká hráčka. Svou americkou pohádku o jeden další díl prodloužila Karolína Muchová, která při své premiéře v hlavní soutěži dokázala vybojovat postup.

Karolína Plíšková potvrdila roli favoritky (6:4, 7:6(4))

Nastupovat v prvním kole v roli favoritky není nikdy snadné. Své by o tom mohla vyprávět Simona Halepová, která jako první ženská světová jednička v historii vypadla v úvodním kole US Open. Karolína Plíšková se naštěstí nedělním příběhem Rumunky neinspirovala a svou roli papírové favoritky ustála.

I když jí Zarina Dijasová z Kazachstánu také dala zabrat. Ve druhém setu měla dokonce setboly, a to hned čtyři. Plíšková kritický moment ustála a následně zápas při svém podání dotáhla do vítězného konce. „Snažila jsem se udělat všechno pro to, abych nemusela do třetího setu,“ říkala při rozhovoru na dvorci.

To se povedlo a Plíšková už se může těšit na druhé kolo. V tom vyzve úspěšnější z dvojice Bouzková – Bogdanová.

U žen jde dále i Šafářová (6:4, 6:4)

Lucie Šafářová (69.) se na US Open jako čtvrtá Češka dostala do druhého kola dvouhry. Šafářová v úvodním zápase na turnaji porazila Petru Martičovou (47.) dvakrát 6:4. Zkušená tenistka se v úvodním setu dostala do vedení 3:2, když si předtím si se soupeřkou vyměnila podání. Ve druhé sadě o vítězce rozhodl jediný brejk, kterého se dopustila Šafářová v pátém gemu.

Muchová při premiéře ohromila (6:4, 6:2)

Velmi povedený start do prvního grandslamu v kariéře zažívá Karolína Muchová. Ta zvládla po třech kolech v kvalifikaci i svou premiéru v hlavní soutěži turnaje velké čtyřky. Sklonit se před ní musela Dajana Jastremská, která na žebříčku figuruje o sto míst výše.

Česká debutantka začala skvěle, když Ukrajinku o první servis připravila hned v úvodním gemu. Sama při podání tolik nechybovala a po setech 6:4 a 6:2 může slavit premiérový úspěch. Pomalu už může vyhlížet zápas druhého kola, kde na ni čeká Španělka Muguruzaová.

Premiéra čeká i Marii Bouzkovou, která těž nebude bez šance na postup. Češka vyzve Rumunku Anu Bogdanovou.

Role favoritek chtějí potvrdit po Plíškové i další nasazené Češky. Barbora Strýcová si zahraje proti domácí kvalifikantce Danielle Laové.

Vyrovnaný souboj nabídne duel mezi Lucií Šafářovou a Chorvatkou Petrou Martičovou, ve kterém drobnou favoritkou bude česká osmifinalistka US Open z minulé sezony.

Strýcová v prvním kole US Open nezaváhala (6:3, 6:4)

Jako třetí prošla z českých žen do druhého kola Barbora Strýcová (23.). Vítězka turnaje v New Havenu (ve čtyřhře s Andreou Sestini Hlaváčkovou) se ve dvouhře před posledním grandslamem sezony hledala, když od Wimbledonu nevyhrála jediný singlový zápas. Neúspěšnou sérii zlomila v New Yorku. Proti domácí kvalifikantce Laové byla ovšem v průběhu zápasu se svými údery několikrát nespokojena, což dávala nahlas vědět. Američanka se dokázala ve druhém setu zvednou ze stavu 0:3 a do zápasu se vrátila. Závěr si ale pohlídala rodačka z Plzně. Zlomená soupeřka zakončila utkání dvojchybou a pustila tak Strýcová po setech 6:3 a 6:4 do druhého kola.

První nepostupující je Bouzková. Nezvládla premiéru (4:6, 2:6)

Marie Bouzková (170.) na US Open nenavázala na úspěšnou kvalifikaci a stala se tak první českou tenistkou, která se na posledním grandslamu sezóny nepodívala do druhého kola. Bouzková prohrála s Anou Bogdanovou (83.) 4:6, 2:6. Dvacetiletá tenistka během celého zápasu neodvrátila tři brejkboly, naopak v prvním setu dvě šance za stavu 4:4 a 40:15 nevyužila. Ve druhém setu na returnu získala v každém gemu maximáílně dva fiftýny.

John Isner (USA) – Bradley Klahn (USA) 7:6(3), 6:3, 6:4
Zarina Dijasová (KAZ) – KAROLÍNA PLÍŠKOVÁ 4:6, 6:7(4)
Denis Shapovalov (CAN) – Felix Auger-Aliassime (CAN) 7:5, 5:7, 4:1 skreč. Auger-Aliassime