Advantage Cars Prague Open: Neuspěla více jak polovina Čechů. Zachránily je vzájemné derby

Neděle ve Štvanici nebyla pro české tenisty a tenistky úspěšná. Do dalších bojů postoupilo jenom z pět ze šestnácti, čtyři navíc po úspěšných zápasech proti svým krajanům. Dalších utkání se již nezúčastní Magdaléna Pantůčková či Petra Krejsová, postup si vysloužili Petr Nouza či Kateřina Vaňková.

Muži

Konečný ztratil dobře rozehraný první set a nečekaně prohrál
Michal Konečný (578.) se do finále kvalifikace nepodívá. Osmadvacetiletý tenista se v neděli dostal do vedení 5:1 v prvním setu, který ale ztratil v tiebreaku. Ačkoliv druhou sadu získal ve svůj prospěch, Vadym Ursu (1086.) ho přehrál 7:6(6), 2:6, 6:2.

Nejedlý překvapil Poljaka. Ten nevyužil setbol
Pavel Nejedlý (584.) si zahraje o hlavní soutěž challengeru na Štvanici, když ve druhém kole kvalifikace porazil Davida Poljaka (470.) 6:2, 7:5. Poražený tenista po ztraceném prvním setu měl ve druhé sadě čtyři setboly, ani jeden však nevyužil a s pavoukem se předčasně rozloučil.

Nouza otočil duel se Staňkem
Druhým úspěšným Čechem v nedělní kvalifikaci se stal Petr Nouza (731. Mladý tenista zvládl udolat Robina Staňka (678.) 5:7, 6:2, 6:4. O hlavní soutěž však bude muset pořádně zabrat, čeká ho totiž nejvýše postavený Filip Horanský (255.).

Kopřiva si na jedničku nevyšlápl
Vít Kopřiva (516.) nepostoupil do druhého kola kvalifikace na Advantage Cars Prague Open. Kopřiva v úvodním kole nestačil na prvního nasazeného Filipa Horanského (255.) 4:6, 1:6, když mu v prvním setu ani nestačilo stáhnout stav 1:4.

Kellovský německého favorita neporazil
Dominik Kellovský (843.) v kvalifikaci na Advantage Cars Prague Open skončil ve druhém kole kvalifikace. V něm padl s Němcem Marcem Sieberem (447.) 3:6, 6:7(6), když za první set nedokázal využít ani jeden ze tří brejkbolů.

Ženy

Žovincová druhý letošní zápas nezvládla
Vendula Žovincová (754.) prohrála hned v úvodním kole kvalifikace, nad síly jednadvacetileté tenistky byla Julija Lysá (690.), která vyhrála 3:6, 6:3, 6:3. Žovincová se letos kvůli studijním povinnostem zúčastnila druhého zápasu ve dvouhře na okruhu, v tom prvním na začátku února v Trnavě nestačila na Sofii Lansereovou 0:6, 2:6.

Šafářová při premiéře neustála obtížný los
Premiéru mezi dospělými má za sebou Zdena Šafářová (-). Teprve čtrnáctiletá tenistka a momentálně 405. juniorka světa neměla šanci proti zkušenější Victorii Munteanové (610.), se kterou prohrála dvakrát 2:6. Šafářová v červnu v juniorské kategorii vyhrála dvouhru i čtyřhru na mezinárodní akci na do 18 let.

Bužková nestačila na ruskou protihráčku
Radka Bužková (984.) v úvodním kole kvalifikace nevyzrála na favorizovanou Anastasii Pribylovovou (495.), s ruskou soupeřkou prohrála po setech 3:6, 3:6.

Pantůčková roli favoritky nepotvrdila
Magdaléna Pantůčková (468.) v Praze vypadla ihned v prvním kole kvalifikačních kole. Česká tenistka si i přes výhru v prvním setu nedokázala poradit s Annou Pribylovovou (642.), se kterou prohrála 6:3, 3:6, 5:7. Pantůčková ve třetím setu sice prohrávala 2:5, přesto srovnala na 5:5. Jedenáctá hra jí však nevyšla a i když v následujícím gemu pro šance vybojovala, závěr utkání nezvládla.

Vaňková zametla s Maďarkou
Kateřina Vaňková (736.) úspěšně vstoupila do kvalifikace v Praze, kde v úvodním kole ztratila jediný gem. Domácí tenistka v zápase proti Csille Argyelanové (1132.) vyhrála 6:1, 6:0.

Krejsová po úspěšném začátku ve třetí sadě skrečovala
Petra Krejsová (527.) v prvním kole v kvalifikace na soutěž Advantage Cars Prague Open musela vzdát utkání proti Johaně Markové (660.). Zkušenější Krejsová úvodní dějství vyhrála 6:2, následně prohrávala 3:6, 0:3 a kvůli problémům se zády nakonec skrečovala.

Detiuc nedala šanci Pospíšilové
Anastasia Detiuc (460.) hladce postoupila do druhého kola kvalifikace. V prvním zápase na turnaji poradila Denisu Pospíšilovou (-) 6:3, 6:1. Pospíšilová letos odehrála teprve páté utkání na okruhu.

Filip Horanský (SVK, 255.) – VÍT KOPŘIVA (516.) 6:4, 6:1
DOMINIK KELLOVSKÝ (843.) – Marc Sieber (GER, 447.) 3:6, 6:7(6)

1. kolo kvalifikace žen
Julija Lysá (UKR, 690.) – VENDULA ŽOVINCOVÁ (754.) 3:6, 6:3, 6:3
Darja Kružkovová (RUS, 585.) – Lucrezia Stefaniniová (ITA, 471.) 0:6, 2:6
Varvara Gračevová (RUS, 529.) – Jessie Aneyová (USA, 1216.) 7:5, 6:2
ZDENA ŠAFÁŘOVÁ (-) – Victoria Munteanová (FRA, 610.) 2:6, 2:6
Tayisiya Mordergerová (GER, 480.) – An-Sophie Mestachová (BEL, 478.) 6:1, 3:6, 4:6
Rebecca Šramková (SVK, 268.) – Pia Konigová (AUT, 676.) 3:6, 4:6
Anastasia Pribylovová (RUS, 495.) – RADKA BUŽKOVÁ (984.) 6:3, 6:3
Anna Pribylovová (RUS, 642.) – MAGDALÉNA PANTŮČKOVÁ (468.) 3:6, 6:3, 7:5
Tena Lukasová (CRO, 243.) – Yana Mordergerová (GER, 775.) 6:1, 3:6, 6:4
Csilla Argyelanová (HUN, 1132.) – KATEŘINA VAŇKOVÁ (736.) 1:6, 0:6
Maria Marfutinová (RUS, 479.) – Katerina Filipová (SWE, -) 6:3, 6:2
JOHANA MARKOVÁ (660.) – PETRA KREJSOVÁ (527.) 2:6, 6:3, 3:0 skreč. Krejsová
DENISA POSPÍŠILOVÁ (-) – ANASTASIA DETIUC (460.) 3:6, 1:6