ITF

Rieter Open Ústí n. O.: Macháč a Mertl šokovali favority turnaje

- Filip Lefenda, Radek Štohl

Na antukovém turnaji Rieter Open v Ústí nad Orlicí se bude ve středu hrát o čtvrtfinále. Všech osm utkání bude mít české obsazení, ve třech případech na sebe dokonce narazí ryze domácí tenisté. Je to i případ nejvýše nasazeného Marka Jaloviece, jenž vyzve krajana Michala Konečného. V akci ale bude i dalších devět Čechů.

Macháč si vyšlápl na turnajovou dvojku (6:1, 6:4)
Velké vítězství slaví na antukovém podniku v Ústí nad Orlicí Tomáš Macháč (1343.). Sedmnáctiletý český kvalifikant si vyšlápl na nasazenou dvojku z Ruska – talentovaného dvacetiletého Romana Safjullina (339.). Český tenista zdolal favorita nečekaně hladce za hodinu a třináct minut po setech 6:1 a 6:4.

Rikl zdolal Nejedlého i potřetí (6:3, 6:3)
Už potřetí se v letošní sezóně utkali Patrik Rikl (547.) a Pavel Nejedlý (595.), přičemž se i tentokrát – stejně jako naposledy před týdnem v Pardubicích – radoval z postupu prvně jmenovaný. Rikl vyhrál v Ústí nad Orlicí dvakrát 6:3 a zahraje si čtvrtfinále.

Paroulek končí v osmifinále (2:6, 2:6)
Osmnáctiletý Tadeáš Paroulek (912.) v Ústí nad Orlicí dohrál. Mladý český hráč nestačil ve středu na o pět let staršího Rusa Alexandera Vasilenka (673.), s nímž ubojoval v obou setech shodně jen dva gemy.

Poljak jde dál po skreči soupeře
David Poljak (536.) si na Futures v Ústí Orlicí zahraje ve čtvrtfinále singlu. Dvaadvacetiletý tenista proti Mikalai Haliakovi (986.) vedl 6:2, 5:2, běloruský protihráč se mu však za daného stavu rozhodl utkání vzdát. Poljaka v zápase o páté semifinále v sezóně čeká čtvrtý nasazený Oscar Jose Gutierrez (431.) .

Jaloviec v Ústí postupuje (6:3, 6:3)
Nejvýše nasazený muž antukového turnaje v Ústí nad Orlicí Marek Jaloviec (325.) je bez ztráty setu ve čtvrtfinále. Hráč ze čtvrté světové stovky si ve středu poradil s krajanem Michalem Konečným (594.) dvakrát 6:3.

Mertl vyřadil Kotova (7:6, 6:3)
Jan Mertl (553.) vyřadil z turnaje v Ústí nad Orlicí nasazenou trojku Pavla Kotova (394.). Šestatřicetiletý Mertl prohrával s o sedmnáct let mladším protivníkem v úvodním setu už 1:4, nakonec si ale vynutil tiebreak, v němž povolil soupeři jen tři míče. Druhý set už byl jednoznačnou záležitostí domácího tenisty, který sice za stavu 5:0 mírně polevil a nechal Kotova snížit na rozdíl dvou her, v devátém gemu ale Mertl zápas doservíroval.

Staňkovi nefungoval servis (2:6, 4:6)
Robin Staněk (682.) bude na turnaji v Ústí nad Orlicí pokračovat už jen ve čtyřhře, v níž startuje po boku krajana Mertla. Ve dvouhře totiž třiadvacetiletý Čech podlehl čtvrtému nasazenému Brazilci Oscaru Josemu Gutierrezovi (431.) 2:6 a 4:6, když se během zápasu potácel s úspěšností prvního servisu.

Kopřiva otočil zápas s Fraňkem (3:6, 6:1, 6:3)
Překvapení se nekonalo. Sedmý nasazený Vít Kopřiva (549.) sice do osmifinálového utkání proti krajanu Michalu Fraňkovi (1606.) vstoupil v Ústí nad Orlicí špatnou nohou, duel s kvalifikantem ale po prohraném prvním setu otočil. Kopřiva vyhrál 3:6, 6:1 a 6:3.