Wimbledon: Jediný český muž ve dvouhře postupuje. Češkám se nedařilo

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z LONDÝNA: Druhý hrací den slavného Wimbledonu přinesl zbývající zápasy prvního kola mužské i ženské dvouhry. Na dvorce se tak dostal i zbývající kvartet českých tenistů, kteří si letos v All England Clubu zahrají. Svou premiéru v letošním ročníku má za sebou jediný český singlista Jiří Veselý, který si ve čtyřech setech poradil s Němcem Florianem Mayerem. Do hry se dostaly také Petra Kvitová, Markéta Vondroušová a Denisa Allertová, které však všechny v úvodním kole prohrály.

Veselý zvládl ve Wimbledonu první kolo (7:6(3), 6:4, 4:6, 6:1)
Po premiérovém postupu do semifinále na okruhu ATP v této sezoně se Jiřímu Veselému podařilo navázat na úspěšný turnaj v Antalyi. V úvodním kole wimbledonské dvouhry český tenista narazil na německého veterána Floriana Mayera, s nímž zápolil 145 minut, po nichž si zajistil postup do kola druhého po setech 7:6(3), 6:4, 4:6, 6:1.

Veselý po precizně odservírovaných prvních dvou sadách nezvládl začátek třetího setu a prohrál si dvakrát podání. Jeden brejk sice okamžitě smazal, ale s druhým se mu už nepodařilo nic udělat. Čtvrtý set však byl opět plně v režii jediného českého muže ve dvouhře v All England Clubu.

„Získal jsem konečně nějaký body a trošku i pohody, trochu sebevědomí a navazuju na to. Jsem rád, že jsem tady přešel přes první kolo, který bylo těžké,“ uvedl Veselý. „Mayer na trávě uhrál hodně dobrých výsledků, vyhrál třeba před dvěma lety turnaj v Halle. Dnešní zápas byl dost fyzicky náročný.“

Kvitová senzačně končí (4:6, 6:4, 0:6)
Jedna ze spolufavoritek Wimbledonu Petra Kvitová na slavném turnaji končí v prvním kole. Senzační porážku české tenistce připravila Běloruska Aljaksandra Sasnovičová, jež využila mnoha zaváhání české hráčky a postoupila do druhého kola po výhře 6:4, 4:6, 6:0.

České tenistce se nedařilo na podání a v duelu ztratila servis hned pětkrát. Navíc se nevyvarovala spoustě nevynucených chyb a poprvé od roku 2009 byla vyřazena v prvním kole Wimbledonu. Utkání se podrobně věnujeme zde.

„Skoro nic mi nefungovalo a necítila jsem se dobře. Už od rána to nebylo dobré a blíž k zápasu to bylo jen horší. Bylo to první kolo a byla jsem dost nervozní. V tu chvíli se snažím hlavně bojovat sama se sebou – to byl bohužel můj největší protivník,“ přiznala posmutněle Kvitová.

„Ve druhém setu jsem hrála úplně jinak než v tom prvním. Bohužel ve třetím setu už šlo všechno moc rychle. Dřív jsem hrála na grandslamech nejlépe, ale teď se to otočilo. Hrozně moc chci zase nějaký vyhrát, neměla bych to tolik řešit,“ podotkla.

Allertová dohrála hned v prvním kole (2:6, 2:6)
Těžký los, který pro první kolo Wimbledonu vyfasovala Denisa Allertová, se obhájkyni druhého kola z minulé sezony stal osudným. Češka v souboji s 28. nasazenou Anett Kontaveitovou sice dokázala dvakrát sebrat své soupeřce podání, ale sama si ho prohrála hned šestkrát a podlehla Estonce za 58 minut po setech 2:6, 2:6.

„Nebyl to moc dobrý los na první kolo. Opravdu těžká soupeřka, je v top formě. Hrála jsem hůř, dělala jsem víc chyb a ona si to pohlídala,“ přiznala Allertová. „Vítr byl nepříjemný, občas to hůř skočilo. Než jsem se chytila, tak to trvalo. Ona to dokázala zvládnout lépe. Zdravotně jsem v pohodě, jen by to chtělo lepší výkony. Připravím se zpátky na antuku, možná si zahraju i ITF turnaje v Olomouci nebo Praze.

Vondroušová uhrála jen tři gemy, prohrála popáté v řadě (1:6, 2:6)
Trápení Markéty Vondroušové pokračuje. Česká tenistka v úvodním kole Wimbledonu nestačila na Američanku Sachii Vickeryovou, s níž prohrála ve dvou setech 1:6, 2:6.

„Bylo to nepříjemné. Ona hodně bránila a běhala. Měly jsme dlouhé výměny, výsledek tomu moc neodpovídá,“ smutnila po zápase mladá Češka. „Byl to těžký na hlavu, pořád jsem ji tlačila, ona mi to házela zpátky a já to pak zkazila,“ řekla Vondroušová, která na Wimbledonu bude hrát ještě čtyřhru.

Ve dvouhře prohrála páté utkání v řadě a na první výhru čeká od 24. dubna, kdy vyhrála první kolo na antuce ve Stuttgartu.