Denní menu, 19.6.2018: Strýcová zvrátila hrozící porážku, Kvitová vykročila za obhajobou

- Petr Sumbal

Také úterní den nabídl několik českých letošních premiér na travnatých turnajích. Svou premiéru, a vítěznou, na trávě má letos za sebou Petra Kvitová. Úspěšně vstoupila do turnaje v Birminghamu i Barbora Strýcová. Končí naopak kvalifikantka Kristýna Plíšková. Výhru nad velkým talentem ženského tenisu si ve Španělsku připsala Lucie Šafářová.

11:00

ŠAFÁŘOVÁ NA ÚVOD TRAVNATÉ SEZÓNY ZDOLALA KOSŤUKOVOU: Lucie Šafářová (53.) si připisuje povedený začátek travnaté sezóny, na úvod zdolala v prvním kole turnaje na španělské Majorce talentovanou patnáctiletou Ukrajinku Mratu Kosťukovou (136.). Ve druhém setu sice česká tenistka prohrávala už 1:4, ale ztrátu jednoho brejku poté smazala a celý set otočila. Utkání poté zakončila čistou hrou při svém servisu. Velkou slabinou Kosťukové bylo po celý zápas podání, dopustila se hned jedenácti dvojchyb. V osmifinále narazí Šafářová na lepší z dvojice Stefanie Vögeleová (93.), Viktoria Azarenková (85.). – Marta Kosťuková (UKR, 136.) – Lucie Šafářová (53.) 4:6, 5:7

15:30

KVITOVOU ČEKAL NA ÚVOD CESTY ZA OBHAJOBOU TĚŽKÝ TEST: Los v Birminghamu nebyl k českým tenistkám zrovna přívětivý a to samé platilo i v případě obhájkyně titulu Petry Kvitové (8.). Čtvrtá nasazená ovšem prokázala, že se nachází ve výborné formě a ve dvou setech (6:3, 6:4) přehrála finalistku z Nottinghamu Johannu Kontaovou (22.). Více se utkání věnujeme zde. – Johanna Kontaová (GBR, 22.) – Petra Kvitová (8.) 3:6, 4:6

15:00

BERDYCH V QUEEN'S CLUBU NEZVLÁDL PRVNÍ KOLO: Ani oblíbená tráva zatím nepřináší Tomáši Berdychovi (19.) tolik radosti, kolik by mohla. Po postupu do čtvrtfinále ve Stuttgartu totiž vypadl hned na dalším turnaji v Londýně už v prvním kole. Nad síly českého tenisty byl francouzský kvalifikant Julien Benneteau (86.), který Berdycha porazil po více než dvouhodinovém boji 7:5, 3:6, 6:3.   – Tomáš Berdych (19.) – Julien Benneteau (FRA, 66.) 5:7, 6:3, 3:6

Strýcová otočila zápas v Birminghamu
Barbora Strýcová (24.) neměla vůbec dobrý vstup do zápasu s Jennifer Bradyovou (77.), se kterou prohrávala už 3:6 a 2:3 se ztrátou brejku. Druhá polovina zápasu ale byla plně v režii české tenistky, která vydřela po více než dvou hodinách postup do osmifinále po výhře 3:6, 7:5, 6:3.

Rozhodující okamžik druhého setu souboje české hráčky s Američankou přišel v šesté hře druhé sady, kdy Strýcová srovnala na 3:3 a na returnu následně neustále na svou soupeřku dotírala. Ve třetím setu sice Bradyová dokázala uskočit do vedení 2:1, ale Strýcová čtyřmi hrami v řadě snahy soupeřky smetla z dvorce a zápas posléze doservírovala.

Kr. Plíšková na favoritku nestačila
Nadějně rozehraný zápas nedokázala kvalifikantka Kristýna Plíšková (74.) dotáhnout do vítězného konce. Proti Rusce Darje Kasatkinové sice vyhrála první set a ve druhém mohla za stavu 5:4 servírovat na postup, ale klíčový okamžik nezvládla a prohrála 6:3, 5:7, 4:6. Přitom ve druhém setu už prohrávala 1:4, ale čtyřmi gemy v řadě dokázala vývoj skóre otočit. V desáté hře ovšem za stavu 30 obě ztratila při podání dva servisy a další šanci na vedení v rozhodující sadě už nevyužila.

Sisková v Hammametu po třísetové bitvě postoupila (6:1, 4:6, 6:4)
Anna Sisková (943.) zvládla v tuniském Hammametu první kolo, když porazila po dvouapůlhodinové bitvě Italku Martinu Spigarelliovou (902.) po setech 6:1, 4:6, 6:4. Stejně jako v prvním, i ve druhém setu si Sisková rychle vybojovala na svou stranu výhodu brejku, tu si ale neudržela a nechala soupeřku srovnat na 1:1 na sety. Rozhodující sada ale patřila šestnáctileté Češce, která sice ještě umožnila své o deset let starší soupeřce snížit z 2:5 na 4:5, poté už ale při servisu Spigarelliové zápas uzavřela.

Smitková se v Ilkley kvalifikovala (6:3, 6:2)
Tereza Smitková (235.) úspěšně dokončila kvalifikaci v britském Ilkley, když v jejím finále zdolala kvalifikační jedničku Bibiane Schoofsovou (169.) z Nizozemska po setech 6:3, 6:2. Smitková se v celém zápase mohla opřít o svůj servis, o který ani jednou nepřišla a dokonce v zápase čelila jen jedinému brejkbolu. Schoofsová je nejvýše postavenou hráčkou, kterou Smitková v letošním roce porazila.

Pulchartová v Izraeli úspěšně zahájila v deblu (5:7, 6:1, 10:5)
Včera Laetitia Pulchartová vstoupila v izraelském Kirjatu Šmona ve dvouhře, dnes si zapsala vítězství i ve čtyřhře. Teprve sedmnáctiletá tenistka zvítězila po boku domácí Šahar Biranové nad izraelsko-francouzskou dvojicí Hili Kronzonová, Julia Vulpiová po setech 5:7, 6:1, 10:5.

Malečková v Klosters naplnila roli favoritky (6:2, 6:1)
Jesika Malečková (293.) ve švýcarském Klosters splnila roli papírové favoritky a nasazené pětky, když v prvním kole porazila po setech 6:2, 6:1 domácí hráčku Karin Kennelovou (538.). Malečková měla celé utkání ve svých rukou a i když si ve druhém setu neodpustila jednu ztrátu svého podání, na konečný výsledek to nemělo žádný vliv.

Paroulek postupuje v Budapešti
Úspěšný kvalifikant Tadeáš Paroulek (986.) zvládl i vstup do hlavní soutěže na turnaji v maďarském hlavním městě. Český tenista porazil domácí divokou kartu Davida Szintaie (1058.) dvakrát 6:4 a prošel do osmifinále.

Fever-Tree Championships, Londýn (muži, GBR, 2 116 915 €, tráva)
TOMÁŠ BERDYCH – Julien Benneteau (FRA, 66.) 5:7, 6:3, 3:6

Nature Valley Classic, Birmingham (ženy, GBR, 936 128 USD, tráva)
Johanna Kontaová (GBR, 22.) – PETRA KVITOVÁ (8.) [4] 3:6, 4:6
KRISTÝNA PLÍŠKOVÁ (74.) [Q] – Darja Kasatkinová (RUS, 14.) [6] 6:3, 5:7, 4:6
Jennifer Bradyová (USA, 77.) [Q] – BARBORA STRÝCOVÁ (24.) 6:3, 5:7, 3:6