Moneta Czech Open: Šafránek vyřadil nasazenou trojku, Pavlásek dokonce dvojku. Dál jde i Veselý

- Jan Havlovic, Filip Lefenda

Na prostějovské antuce se v úterý naplno rozběhla hlavní soutěž dvouhry, do které zasáhli po Zdeňku Kolářovi další čeští tenisté. O překvapení se postarali Václav Šafránek, jenž vyřadil nasazenou trojku Carballese Baenu, a Adam Pavlásek, který si ve dvou tiebreacích poradil s turnajovou dvojkou Cuevasem! Obhajobu titulu zahájil vítězně i Jiří Veselý, končí naopak Jan Šátral s Markem Jaloviecem.

Šáfránek vyřadil nasazenou trojku (3:6, 7:6, 6:4)
Václav Šafránek (257.) slaví na challengeru Moneta Czech Open cenný skalp! Český tenista porazil v úterním duelu prvního kola nasazeného hráče číslo tři Španěla Carballese Baenu (76.) po velkém boji po setech 3:6, 7:6(2) a 6:4. Šafránek dokázal ve druhém setu za stavu 4:5 odvrátit mečbol soupeře a v rozhodující sadě dovedl utkání do vítězného konce.

Jaloviec dostal druhou šanci, Melzera ale nepřekvapil (3:6, 0:6)
Marek Jaloviec (331.) sice v Prostějově neuspěl v kvalifikaci, nakonec se ale do hlavní soutěže dostal doslova za pět minut dvanáct jako lucky loser. Soupeřem českého hráče byl Gerald Melzer (111.), Rakušan se ale ukázal být značně nad Jaloviecovy síly. Na první brejk ještě zvládl Čech reagovat, poté už ale na kurtu jasně dominoval soupeř. Melzer zvítězil hladce 6:3 a 6:0, v dalším kole jej čeká Václav Šafránek (257.), jenž na úvod úterního programu zaskočil nasazenou španělskou trojku Carballese Baenu (76.).

Pavlásek si vyšlápl na druhého nasazeného (7:6, 7:6)
O další velké překvapení se na prostějovském Moneta Czech Open postaral Adam Pavlásek (185.). Ten zdolal v utkání prvního kola nasazenou dvojku Pabla Cuevase (75.) z Uruguaye ve dvou tiebreacích 7:6(3) a 7:6(4). Oba tenisté dominovali na svých servisech, v utkání nebyl k vidění ani jeden brejk.Český hráč dokonce nenabídl soupeři ani jeden brejkbol, Cuevas pak čelil třem hrozbám, všechny ale odvrátil.

Šátral neudržel výhodu brejku (5:7, 6:4, 5:7)
Jan Šátral (365.), jenž na prostějovském challengeru postoupil do hlavní soutěže z kvalifikace, sehrál s favorizovaným Švédem Eliasem Ymerem (122.) vyrovnanou partii, nakonec ale nezvládl koncovku rozhodujícího dějství. Po prohraném prvním setu Šátral zabral, ve třetí sadě pak vedl díky brejku 3:1, zápas ale nedopodával. Protivník se naopak brejkem vrátil zpět na dostřel a za stavu 5:6 pak Ymer ukořistil čistou hrou Šátralovo podání. Vyhrál tak 7:5, 4:6 a 7:5, a bude tak příštím soupeřem Jiřího Veselého (80.)

Veselý na úvod nezaváhal (6:3, 6:3)
Jiří Veselý (80.) vstoupil v Prostějově za obhajobou loňského titulu pohodovou výhrou nad italským kvalifikantem Gianlucou Magerem (351.). Soupeře ze čtvrté stovky žebříčku zdolala nasazená pětka bez ztráty podání dvakrát 6:3. O čtvrtfinále si Veselý zahraje se Švédem Eliasem Ymerem (122.).

Gengel s Kellovským vyřadili nasazené dvojky (4:6, 7:6, 12:10)
Také v deblové části prostějovského challengeru se událo obrovské překvapení. Na divokou kartu startující dvojice Marek Gengel, Dominik Kellovský vyřadila po obrovském boji nasazené dvojky Němce Begemanna s Mexičanem Reyesem-Varelou. Favorité vyhráli první set brejkem z desátého gemu 6:4, druhá sada byla bez brejku, a tak musela rozhodnout zkrácená hra, kterou zvládli lépe Češi. V rozhodujícím supertiebreaku čelili Gengel s Kellovským za stavu 7:9 dvěma mečbolům, vítězným returnem a senzačním prohozem je ale odvrátili a nakonec vyhráli 12:10!

Martin Cuevas (URU, 302.) [Q] – Thomaz Bellucci (BRA, 278.) 4:6, 3:6
Renzo Olivo (ARG, 219.) – Laslo Djere (SRB, 101.) 1:6, 3:6
VÁCLAV ŠAFÁRNEK (257.) [WC] – Roberto Carballes Baena (ESP, 76.) [3] 3:6, 7:6(2), 6:4
Federico Gaio (ITA, 314.) [Q] – Mirza Bašič (BIH, 81.) [6] 6:2, 7:6(1)
Guillermo Garcia-Lopéz (ESP, 67.) [1] – Gleb Sakharov (FRA, 210.) 6:4, 6:4
MAREK JALOVIEC (331.) [LL] – Gerald Melzer (AUT, 111.) 3:6, 0:6
ADAM PAVLÁSEK (185.) – Pablo Cuevas (URU, 75.) [2] 7:6(3), 7:6(4)
Radu Albot (MDA, 97.) [8] – Ernest Gulbis (LAT, 160.) 6:3, 6:3
Vincent Millot (FRA, 251.) [ALT] – Jaume Munar (ESP, 155.) 2:6, 2:3 skreč Millot

4.6.
Moneta Czech Open: Šátral slaví postup do hlavní soutěže, Kolář je po obratu v osmifinále