15. 4. 2018
Zpravodajství WTA ITF

Bolest i psychické utrpení kvůli kontrolám. Dali mi i pásku přes oči, rozplakala se Brengleová

Neskutečné utrpení, kterým trpí Madison Brengleová kvůli dopingovým kontrolám, už nedokázala držet v utajení. Americká tenistka přiznala, že kromě fyzických obtíží trpí i psychickými problémy, které plynou ze strachu z každého dalšího setkání s kontrolory.

Americká tenistka, jež tento týden zažalovala WTA a ITF kvůli zraněním plynoucím z antidopingových kontrol o více než 10 milionů dolarů, se svěřila se svými problémy v rozhovoru pro New York Times. Ačkoliv se snažila přesně popsat svůj stav po každém odběru krve, jen těžko si člověk může představit, čím skutečně prochází.

„Cítila jsem se bolest, jako by mi řezali ruku. Křičela jsem bolestí, protože jsem to nečekala,“ přiznala Brengleová své problémy, jež se u ní objevily v 17 letech, kdy dostala intravenózní sedativa při trhání zubu. Od té doby trpí komplexním regionálním bolestivým syndromem I. typu, který jí byl diagnostikován.

Problémy nastávají kdykoliv musí podstoupit odběr krve, což jí přináší nesnesitelnou bolest či otoky a z toho plynoucí dlouhodobou slabost. „Je to jako blesk. Jako by vám nalili na kůži kyselinu,“ popisovala Američanka.

Čekání na popravu
Poprvé se s antidopingovou kontrolou krve setkala během roku 2009 v kvalifikaci Wimbledonu. Její zážitek byl hrůzný. „Praštila jsem sebou na zem. Z bolesti jsem omdlela,“ svěřila se. I přes žádosti, aby se mohla podrobovat alternativnímu testování, se však změny nedočkala a dál musí prožívat neustálý strach.

Ten se vyvinul v panickou poruchu, která se projevuje u každého pacienta jinak, ale shodným znakem je zrychlené dýchání, pocit na omdlení a nevysvětlitelná záplava strachu ze smrti. Člověk s panickou atakou mívá často pocit, že má infarkt.

„Pořád tomu nerozumím, proč se mi to vlastně děje,“ nechápala Brengleová, která věřila, že se může situace zlepšit, když jí odeberou krev z nohy. Jenže nebylo a Brengleové při dalším záchvatu paniky dokonce nasadili pásku přes oči, aby neviděla zavedení jehly do těla. „Pro člověka, co má panickou ataku, to je jako čekání na popravu někde v Guantanámu,“ rozplakala se.

Po odběru jí natekla noha, že nemohla vůbec chodit. Po další kontrole při US Open se musela dokonce z turnaje odhlásit, jelikož vůbec necítila rameno a nebyla schopná hrát. Ruka jí otekla a pálila, sotva mohla pohnout prsty.

Diagnóza nic nezměnila
„Z těchto testů se mé tělo nikdy nedokáže zotavit. Změnilo to mou kariéru, celý můj život, víc, než si dokážete představit,“ přemítala hráčka.

Když později dostala do rukou oficiální diagnózu o svém onemocnění vzácným syndromem, nikdo nebral její námitky v úvahu. „Věděli to a ignorovali to,“ zlobila se Brengleová. Přesto se nehodlala vzdát svého milovaného sportu a po dlouhých letech mlčení se rozhodla bojovat.

Žaloba, kterou podala, má především upozornit na to, že i sportovci jsou lidé a mělo by s nimi být zacházeno s úctou. „Doktoři se mě občas ptají, jak mohu dál sportovat na profesionální úrovni, když se mnozí z takových problémů zhroutí,“ pokračovala Američanka. „Vždy je otázkou, co dokážete obětovat. Zároveň se ale musí ptát oni, co mohou udělat pro zmírnění zátěže tak, aby hráč mohl splnit antidopingový program.“

Jedním dechem však dodává, že už ztrácí síly. Doufá, že její žaloba něco změní, protože další odběr krve by nezvládla a je připravená okamžitě ukončit kariéru. „Zlomilo by mi to srdce, ale moje zdraví je přednější,“ dodala v slzách.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Nepůsobí to moc důvěryhodně, navíc pak, když se v komentářích dvakrát objeví: "Jesli je to všechno pravda " V kažým případě, pokud to pravda je, je to šílený, pokud ne, tak je to taky šílenost.
Tak jestli je to všechno pravda, pak ji především teprve čeká "Neskutečné utrpení". A tzv. "značka zdarma". Tedy pokud se jí nevyhnou těhotenství, porody, nemoci a pokud neumře "bleskem z nebe".
Jestli je to všechno pravda, tak je mi z kontrolorů k blití.

Zavedení koučinku při zápase? Slavný turnaj vystoupil proti plánům ATP

Když vedení WTA zavedlo pravidlo o možnosti přivolání trenéra na kurt, mužská asociace ATP byla razantně proti. Zavedení podobného pravidla tvrdě odmítla. Jenže čas ukázal, že i…

Denní menu, 21.7.2018: Vondroušová ztratila vedení a končí. Češi se porvou o deblový titul

Poprvé od loňského dubna mohla talentovaná Markéta Vondroušová projít až do finále turnaje WTA. Ve švýcarském Gstaadu však nepotvrdila roli favoritky proti Mandy Minellaové. O…

ITS Cup: Muchová favoritkou v boji o finále, debl přinese českou šampionku

Předposlední hrací den olomouckého ITS Cupu přinese celkem tři zápasy. Ve dvouhře se poslední domácí zástupkyně Karolína Muchová pokusí projít do souboje o titul. V cestě jí stojí…

Advantage Cars Prague Open: Rozjíždí se kvalifikace českého challengeru

Areál v pražské Štvanici po roce opět ožije světovým tenisem. Kombinovaný turnaj mužů a žen rozehrají v sobotu tenisté, které čeká úvodní kvalifikační kolo. V něm se představí 12…

VIDEO: Umění, nebo štěstí? Přehlídka nejlepších tweenerů

Tenis nenabízí beznadějné situace. I tím se mnozí hráči řídí, když nastane okamžik, při němž nezbývá nic jiného, než vytáhnout skvostný tweener, nebo-li úder mezi nohama. Je to…

ITS Cup: Muchová vylepšila své turnajové maximum

Haná v pátek rozjíždí druhou polovinu turnaje. Ve čtvrtfinále dvouhry se z domácích tenistek ukázala jen Karolína Muchová. Jednadvacetiletá hráčka doslova deklasovala Polku Maiu…

Další články