15. 4. 2018
Zpravodajství WTA ITF

Bolest i psychické utrpení kvůli kontrolám. Dali mi i pásku přes oči, rozplakala se Brengleová

Neskutečné utrpení, kterým trpí Madison Brengleová kvůli dopingovým kontrolám, už nedokázala držet v utajení. Americká tenistka přiznala, že kromě fyzických obtíží trpí i psychickými problémy, které plynou ze strachu z každého dalšího setkání s kontrolory.

Americká tenistka, jež tento týden zažalovala WTA a ITF kvůli zraněním plynoucím z antidopingových kontrol o více než 10 milionů dolarů, se svěřila se svými problémy v rozhovoru pro New York Times. Ačkoliv se snažila přesně popsat svůj stav po každém odběru krve, jen těžko si člověk může představit, čím skutečně prochází.

„Cítila jsem se bolest, jako by mi řezali ruku. Křičela jsem bolestí, protože jsem to nečekala,“ přiznala Brengleová své problémy, jež se u ní objevily v 17 letech, kdy dostala intravenózní sedativa při trhání zubu. Od té doby trpí komplexním regionálním bolestivým syndromem I. typu, který jí byl diagnostikován.

Problémy nastávají kdykoliv musí podstoupit odběr krve, což jí přináší nesnesitelnou bolest či otoky a z toho plynoucí dlouhodobou slabost. „Je to jako blesk. Jako by vám nalili na kůži kyselinu,“ popisovala Američanka.

Čekání na popravu
Poprvé se s antidopingovou kontrolou krve setkala během roku 2009 v kvalifikaci Wimbledonu. Její zážitek byl hrůzný. „Praštila jsem sebou na zem. Z bolesti jsem omdlela,“ svěřila se. I přes žádosti, aby se mohla podrobovat alternativnímu testování, se však změny nedočkala a dál musí prožívat neustálý strach.

Ten se vyvinul v panickou poruchu, která se projevuje u každého pacienta jinak, ale shodným znakem je zrychlené dýchání, pocit na omdlení a nevysvětlitelná záplava strachu ze smrti. Člověk s panickou atakou mívá často pocit, že má infarkt.

„Pořád tomu nerozumím, proč se mi to vlastně děje,“ nechápala Brengleová, která věřila, že se může situace zlepšit, když jí odeberou krev z nohy. Jenže nebylo a Brengleové při dalším záchvatu paniky dokonce nasadili pásku přes oči, aby neviděla zavedení jehly do těla. „Pro člověka, co má panickou ataku, to je jako čekání na popravu někde v Guantanámu,“ rozplakala se.

Po odběru jí natekla noha, že nemohla vůbec chodit. Po další kontrole při US Open se musela dokonce z turnaje odhlásit, jelikož vůbec necítila rameno a nebyla schopná hrát. Ruka jí otekla a pálila, sotva mohla pohnout prsty.

Diagnóza nic nezměnila
„Z těchto testů se mé tělo nikdy nedokáže zotavit. Změnilo to mou kariéru, celý můj život, víc, než si dokážete představit,“ přemítala hráčka.

Když později dostala do rukou oficiální diagnózu o svém onemocnění vzácným syndromem, nikdo nebral její námitky v úvahu. „Věděli to a ignorovali to,“ zlobila se Brengleová. Přesto se nehodlala vzdát svého milovaného sportu a po dlouhých letech mlčení se rozhodla bojovat.

Žaloba, kterou podala, má především upozornit na to, že i sportovci jsou lidé a mělo by s nimi být zacházeno s úctou. „Doktoři se mě občas ptají, jak mohu dál sportovat na profesionální úrovni, když se mnozí z takových problémů zhroutí,“ pokračovala Američanka. „Vždy je otázkou, co dokážete obětovat. Zároveň se ale musí ptát oni, co mohou udělat pro zmírnění zátěže tak, aby hráč mohl splnit antidopingový program.“

Jedním dechem však dodává, že už ztrácí síly. Doufá, že její žaloba něco změní, protože další odběr krve by nezvládla a je připravená okamžitě ukončit kariéru. „Zlomilo by mi to srdce, ale moje zdraví je přednější,“ dodala v slzách.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Nepůsobí to moc důvěryhodně, navíc pak, když se v komentářích dvakrát objeví: "Jesli je to všechno pravda " V kažým případě, pokud to pravda je, je to šílený, pokud ne, tak je to taky šílenost.
Tak jestli je to všechno pravda, pak ji především teprve čeká "Neskutečné utrpení". A tzv. "značka zdarma". Tedy pokud se jí nevyhnou těhotenství, porody, nemoci a pokud neumře "bleskem z nebe".
Jestli je to všechno pravda, tak je mi z kontrolorů k blití.

Ta podobnost je až zarážející. Nastalo další velké střídání stráží?

Byl to zápas, který vstoupil do tenisové historie. Stefanos Tsitsipas v krásném osmifinálovém duelu přehrál dvojnásobného obhájce titulu Australian Open Rogera Federera 6:7, 7:6,…

Dočká se český tenis dalšího dvojvládí? Překazit ho může jen Ósakaová

Bylo jich pět, nyní zůstaly tři. Karolína Plíšková, Petra Kvitová a Naomi Ósakaová. Jedna z nich bude po Australian Open světovou jedničkou. Patrně nejblíže má k této pozici…

VIDEO: Takhle bláznivě řádil box Plíškové. Jsem vyřízený, smál se Hrdlička

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: Obrovská radost po famózním obratu Karolíny Plíškové proti Sereně Williamsové nezasáhla jen samotnou vítězku. V boxu přímo na stadionu se po…

Denní menu, 23.1.2019: Plíšková otočila bitvu se Serenou, Strýcová s Vondroušovou končí

Karolína Plíšková otočila na Australian Open téměř prohraný duel s Američankou Serenou Williamsovou, s níž prohrávala ve třetím setu už 1:5. Poté se však Češka blýskla šesti…

Serena uznala: Kotník mě neomezoval. Karolína hrála prostě úžasně

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: Na takové porážky není kapacita typu Sereny Williamsové zvyklá. S odvážnou Karolínou Plíškovou prohrála ze čtyř mečbolů a vedení 5:1 v…

Plíšková nemohla uvěřit: Neskutečné, z jakých s***** jsem se dostala

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: „Tohle se stane jednou za život,“ odtušila Karolína Plíšková, když ve středu těžko uvěřitelným způsobem vyřadila Serenu Williamsovou ve…

Další články