15. 4. 2018
Zpravodajství WTA ITF

Bolest i psychické utrpení kvůli kontrolám. Dali mi i pásku přes oči, rozplakala se Brengleová

Neskutečné utrpení, kterým trpí Madison Brengleová kvůli dopingovým kontrolám, už nedokázala držet v utajení. Americká tenistka přiznala, že kromě fyzických obtíží trpí i psychickými problémy, které plynou ze strachu z každého dalšího setkání s kontrolory.

Americká tenistka, jež tento týden zažalovala WTA a ITF kvůli zraněním plynoucím z antidopingových kontrol o více než 10 milionů dolarů, se svěřila se svými problémy v rozhovoru pro New York Times. Ačkoliv se snažila přesně popsat svůj stav po každém odběru krve, jen těžko si člověk může představit, čím skutečně prochází.

„Cítila jsem se bolest, jako by mi řezali ruku. Křičela jsem bolestí, protože jsem to nečekala,“ přiznala Brengleová své problémy, jež se u ní objevily v 17 letech, kdy dostala intravenózní sedativa při trhání zubu. Od té doby trpí komplexním regionálním bolestivým syndromem I. typu, který jí byl diagnostikován.

Problémy nastávají kdykoliv musí podstoupit odběr krve, což jí přináší nesnesitelnou bolest či otoky a z toho plynoucí dlouhodobou slabost. „Je to jako blesk. Jako by vám nalili na kůži kyselinu,“ popisovala Američanka.

Čekání na popravu
Poprvé se s antidopingovou kontrolou krve setkala během roku 2009 v kvalifikaci Wimbledonu. Její zážitek byl hrůzný. „Praštila jsem sebou na zem. Z bolesti jsem omdlela,“ svěřila se. I přes žádosti, aby se mohla podrobovat alternativnímu testování, se však změny nedočkala a dál musí prožívat neustálý strach.

Ten se vyvinul v panickou poruchu, která se projevuje u každého pacienta jinak, ale shodným znakem je zrychlené dýchání, pocit na omdlení a nevysvětlitelná záplava strachu ze smrti. Člověk s panickou atakou mívá často pocit, že má infarkt.

„Pořád tomu nerozumím, proč se mi to vlastně děje,“ nechápala Brengleová, která věřila, že se může situace zlepšit, když jí odeberou krev z nohy. Jenže nebylo a Brengleové při dalším záchvatu paniky dokonce nasadili pásku přes oči, aby neviděla zavedení jehly do těla. „Pro člověka, co má panickou ataku, to je jako čekání na popravu někde v Guantanámu,“ rozplakala se.

Po odběru jí natekla noha, že nemohla vůbec chodit. Po další kontrole při US Open se musela dokonce z turnaje odhlásit, jelikož vůbec necítila rameno a nebyla schopná hrát. Ruka jí otekla a pálila, sotva mohla pohnout prsty.

Diagnóza nic nezměnila
„Z těchto testů se mé tělo nikdy nedokáže zotavit. Změnilo to mou kariéru, celý můj život, víc, než si dokážete představit,“ přemítala hráčka.

Když později dostala do rukou oficiální diagnózu o svém onemocnění vzácným syndromem, nikdo nebral její námitky v úvahu. „Věděli to a ignorovali to,“ zlobila se Brengleová. Přesto se nehodlala vzdát svého milovaného sportu a po dlouhých letech mlčení se rozhodla bojovat.

Žaloba, kterou podala, má především upozornit na to, že i sportovci jsou lidé a mělo by s nimi být zacházeno s úctou. „Doktoři se mě občas ptají, jak mohu dál sportovat na profesionální úrovni, když se mnozí z takových problémů zhroutí,“ pokračovala Američanka. „Vždy je otázkou, co dokážete obětovat. Zároveň se ale musí ptát oni, co mohou udělat pro zmírnění zátěže tak, aby hráč mohl splnit antidopingový program.“

Jedním dechem však dodává, že už ztrácí síly. Doufá, že její žaloba něco změní, protože další odběr krve by nezvládla a je připravená okamžitě ukončit kariéru. „Zlomilo by mi to srdce, ale moje zdraví je přednější,“ dodala v slzách.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Nepůsobí to moc důvěryhodně, navíc pak, když se v komentářích dvakrát objeví: "Jesli je to všechno pravda " V kažým případě, pokud to pravda je, je to šílený, pokud ne, tak je to taky šílenost.
Tak jestli je to všechno pravda, pak ji především teprve čeká "Neskutečné utrpení". A tzv. "značka zdarma". Tedy pokud se jí nevyhnou těhotenství, porody, nemoci a pokud neumře "bleskem z nebe".
Jestli je to všechno pravda, tak je mi z kontrolorů k blití.

Pomoc pro Plíškovou? Halepová se odhlásila z Moskvy. V ohrožení je i Singapur

Simonu Halepovou trápí zdravotní problémy a musela se odhlásila z turnaje v Moskvě. Do hry ji nepustí záda a přetrvávající problémy s vyhřezlou ploténkou. Od turnaje v Pekingu…

Djokovič se obává našlapaného kalendáře. Takhle to nemůže fungovat, varuje

Závěr příštího roku má být z pohledu tenisového kalendáře pořádně nabitý. Nejprve Davisův pohár v novém formátu a o pár týdnů později obnovený Světový pohár družstev. „Obě akce…

Odpočet do unikátní výstavy: Dva daviscupoví hrdinové, dva nezapomenutelné zlaté víkendy

Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem jsou bezpochyby legendami českého tenisu. Právě tato dvojice je podepsaná pod dvěma jediným tituly v historii samostatné České republiky v…

„Kouč“ Kyrgiose zpět na scéně. Rozhodčí Lahyani soudcoval utkání ve Švédsku

Švédský rozhodčí Mohamed Lahyani si odpykal svůj trest a v pondělí na domácí půdě ve Stockholmu již rozhodoval duel čtyřhry. Lahyani pykal za kontroverzní situaci, ve které dlouhé…

Denní menu, 16.10.2018: Siniaková nadělila kanára ve třetím setu, Plíšková nestačila na favoritku

Kateřina Siniaková úspěšně vstoupila do turnaje v Lucemburku. Proti Švédce Larssonové sice potřebovala tři sety, postup ale vybojovala. Na stejném místě se v úterý představila…

Za odměnu do Singapuru. Petra tam jede v plné formě, říká Vaněk

Jiřího Vaňka čeká již druhá služební cesta do Singapuru. První prožil před dvěma lety s Karolínou Plíškovou, nyní bude na hvězdném Turnaji mistryň doprovázet Petru Kvitovou, která…

Další články