4. 4. 2018
Zajímavosti Davis Cup

Antuka jako výhoda? Veselý ji miluje, Izraelci nenávidí

Důvodů, proč si vybrat pro střetnutí s Izraelem antuku, bylo mnoho. Ať už je to obliba ze strany české jedničky Jiřího Veselého, dlouhodobá úspěšnost na tomto povrchu, nebo neoblíbenost ze strany soupeře. V RT TORAX aréně tak vznikl dvorec, který má pomoci českému týmu postoupit do zářijové baráže.

Poslední dvě utkání na antuce přitom český daviscupový tým prohrál. Mnozí si při pohledu na tuto bilanci řeknou, že zvolit červený povrch možná nebylo to pravé ořechové a zároveň si pomyslí, že si toto sdělení protiřečí s tím původním. Pravda je ovšem trochu jinde – i přes loňskou prohru v Nizozemsku a porážku z Francie z roku 2014 je antuka velmi úspěšným českým povrchem.

Za posledních deset let Češi odehráli v Davis Cupu celkem jedenáct utkání a hned sedmkrát odcházeli z kurtu jako vítězové a to včetně dramatických střetnutí proti Srbsku a Argentině v roce 2012, kdy získali v týmové soutěži celkové prvenství.

Nejoblíbenější povrch
Česká jednička Jiří Veselý má antuku nejraději ze všech povrchů, na kterých se tenis hraje. Posbíral na ní šest titulů z challengerů a tradičně ho každým rokem právě antuka drží v plusové zápasové bilanci. Podobné je to pak i s Lukášem Rosolem, kterému se na antuce podařilo získat v roce 2013 premiérový titul na okruhu ATP v Bukurešti.

Obdobná situace je i u Adama Pavláska, Václava Šafránka a Romana Jebavého. Pavlásek, který vyhrál doposud na challengerech celkem tři turnaje, triumfoval vždy pouze na antuce.

Izraelci se antuce vyhýbají
Být výběr povrchu na izraelském týmu, antuce by se obloukem vyhnuli. A není se čemu divit. Jejich jednička Dudi Sela na tomto povrchu během dlouhé profesionální kariéry vyhrál jen 38 zápasů a prohrál jich hned 59.

Pouhé tři zápasy na antuce odehrál během kariéry Edan Leshem a zkušenosti osmnáctiletého Yshaia Oliela nejsou o moc větší. Asi málokoho překvapí, že Izraelci naopak milují tvrdý povrch.

Což je také jeden z důvodů, proč v ostravské Porubě využít právě antukového dvorce. Na něm se český tým chce pokusit nastartovat svou cestu zpět mezi elitu.

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Vondroušová po měsíční pauze nadělila kanára. Ve druhém setu musela otáčet

Po více než měsíci se na kurtu objevila na okruhu WTA vycházející hvězda českého ženského tenisu Markéta Vondroušová. Devatenáctiletá hráčka na turnaji v maďarské Budapešti…

Kdo se směje naposled... Los v Marseille si kuriózně pohrál s dvojicí hráčů

Narazit na sebe ve dvouhře hned dvakrát v rámci jednoho turnaje? Tato bizarní kuriozita se přihodila dvojici tenistů tento týden na halovém podniku ATP ve francouzském Marseille.

VIDEO: Jak tohle udělala?! O nejlepším úderu z Dubaje je jasno

Po posledním grandslamu sice přišla o svůj výsostný post světové jedničky, o tom, že patří mezi absolutní tenisovou špičku, však Simona Halepová přesvědčuje i nadále. Do turnaje v…

Další vydřená výhra. Ještě to rozdýchávám, ale jsem bojovnice, smála se Kvitová. Proč se omlouvala?

Petra Kvitová zvládla v Dubaji další třísetové drama, když po krajance Siniakové porazila i v dobré formě hrající Jennifer Bradyovou. S tou sice odvracela v prostředním dějství…

Denní menu, 20.2.2019: Česká středa. Kvitová s Plíškovou postupují v Dubaji, další Češi hrají v Budapešti, Marseille či Riu

Pořádná tenisová nálož čeká ve středu na českého fanouška. Petra Kvitová zvládla další třísetové drama, když porazila v dobré formě hrající Američanku Bradyovou. S její krajankou…

Plíšková zdolala neoblíbenou soupeřku. Pomohla jí i přestávka kvůli dešti

Karolína Plíšková, jež měla v úvodním kole turnaje v Dubaji, zvládla vstup do hlavní soutěže a zahraje si osmifinále. Česká tenistka ve druhém kole zdolala po necelých dvou…

Další články