Australian Open: Plíšková půjde do českého souboje! Ve vedru postupuje i Berdych

- Petr Sumbal

Čtvrtý den v Melbourne přinesl teploty kolem 40 stupňů a spoustu radosti pro české fanoušky. Suverénním postupem se blýskla Karolína Plíšková, po ní prošla do třetího kola i Barbora Strýcová, Lucie Šafářová a mezi muži Tomáš Berdych. Po velice vyrovnané bitvě se světovou osmičkou Garcíaovou naopak skončila Markéta Vondroušová. Po čtyřsetovém boji vypadl i Jiří Veselý. Do akce naskočily i české deblistky.

Česká jednička Karolína Plíšková si ve druhém kole za pouhých 44 minut poradila s Brazilkou Beatriz Haddadovou Maiaovou a porazila ji 6:1 a 6:1. Plíšková deptala v prvním setu soupeřku téměř bezchybnou hrou a ve stejném duchu pokračovala i ve druhé sadě. Celkem pětkrát sebrala soupeřce podání, zatímco svůj servis neztratila ani jednou.

„Hned po zápase jsem se podívala na hodiny. 44 minut? To je hodně dobré,“ pochvalovala si Plíšková po zápase délku zápasu i ušetřené síly. „Byla jsem ostražitá a na výsledku se to projevilo. Nedala jsem jí šanci se chytit. Takhle bezproblémový zápas jsem dlouho neměla,“ řekla.

Po suverénním postupu do třetího kola už je jisté, že Plíšková se v dalším zápase utká s Lucií Šafářovou a Melbourne tak uvidí další atraktivní české derby.

Šafářová do českého derby přes Rumunku Cisteaovou
O příští soupeřce Karolíny Plíškové se rozhodlo v zápase mezi Lucií Šafářovou a Soranou Cirsteaovou. Šafářová předvedla další skvělý výkon a výsledkem 6:2 a 6:4 si zajistila postup dál.

Ve třetím kole tak narazí Šafářová na Karolínu Plíškovou. Obě tenistky už spolu hrály sedmkrát, vzájemnou bilanci vede Plíšková (5:2).

Strýcová s přehledem do třetího kola
Barbora Strýcová porazila ve druhém kole Australian Open Španělku Laru Arruabarrenaovou po setech 6:3 a 6:4. Česká tenistka předvedla celkem 24 vítězných úderů (oproti 10 winnerům soupeřky), po celý průběh měla utkání pod kontrolou a zaslouženě postoupila do další fáze turnaje.

„Nepřišlo mi, že bylo šílené vedro, docela foukal vítr,“ říkala po utkání Strýcová. „Zápas se mohl vyvíjet úplně jinak, protože ona měla ve dvou nebo v třech gemech 40:0 na můj servis. Ve druhém setu jsem mohla prohrát, ale vždycky jsem to zvládla. To ji zlomilo,“ hodnotila česká tenistka.

Ve třetím kole ji čeká kvalifikantka Bernarda Peraová (123.), která překvapivě porazila světovou desítku Johannu Kontaovou.

Vondroušová smolně vypadla s Garcíaovou
Markéta Vondroušová měla slibně nakročeno k tomu, aby na Australian Open vyřadila Caroline Garcíaovou (8. hráčka světa). Vondroušová vyhrála první set v tiebreaku, v tom druhém se sice francouzská favoritka rozehrála, pak ale byla Vondroušová blízko tomu, aby zápas vyhrála ve třetím setu.

V rozhodující sadě dohnala jeden brejk a následně měla tři brejkboly na 5:3. Bohužel ani jeden nevyužila a Francouzka pak dotáhla zápas do vítězství 6:7(3), 6:2 a 8:6.

„Bylo to maso,“ řekla Vondroušová, která po zápase měla nohy sedřené do krve. „V prvním setu vedla 1:4, hrála fakt dobře, pak ale začala trochu kazit a já to dotáhla. Bylo to o pár míčcích. Když potřebovala, udržela si servis, nekazí důležité míčky. Bylo vidět, proč je osmá na světě,“ uznala po velkém boji Vondroušová.

Berdych bez nervů taktéž ve 3. kole
Česká mužská jednička Tomáš Berdych si ve druhém kole Australian Open poradila s Guillermem Garciou-Lopezem (71.) ve čtyřech setech 6:3, 2:6, 6:2 a 6:3. Do utkání český tenista vstoupil dobře, získal úvodní set, po chybách v tom druhém ale nechal Garciu-Lopeze vyrovnat.

Pak se ale Berdych ve velkém vedru vrátil k dobrému výkonu a s přehledem postoupil dál. „Určitě nejtěžší bylo se vypořádat s tím stavem po druhém setu, kdy mi nebylo kvůli vedru úplně dvakrát nejlíp. Ale povedlo se mi to, dostal jsem se z toho poměrně rychle. Toho si dneska cením nejvíc,“ řekl po zápase ve vysoké teplotě Berdych.

Ve třetím kole český tenista narazí na vítěze duelu Juan Martín Del Potro – Karen Chačanov.

Veselý v Melbourne vypadl ve druhém kole
Český tenista Jiří Veselý prohrál ve druhém kole s Adrianem Mannarinem 3:6, 6:7(4), 7:5 a 3:6. Klíčový byl nejspíš druhý set, kde byl Veselý blízko k tomu, aby vyrovnal na 1:1. Nakonec ale sadu ztratil v tiebreaku. „Začal jsem do toho znechuceně víc střílet. Frustrací jsem našel recept, hra se vyrovnala. Ale když jsem měl ve druhém setu setbol a soupeř byl mimo kurt, tak jsem nebyl schopen volej dohrát. Kdyby to bylo 1:1 na sety, tak zápas vypadá jinak," litoval Veselý po utkání.

V dalším průběhu byl zápas vyrovnaný, Veselý ještě snížil, ale ve čtvrté sadě přišel v klíčové chvíli o podání a Mannarino zápas doservíroval do vítězného konce. „Taktika, kterou jsme zvolili, byla špatná. Počkat si na šanci a zaútočit proti němu vůbec nefungovalo. Jeho strkaná a údery mu vycházely, protože na rozpáleném kurtu všechny balony rychle klouzaly," smutnil. Český tenista se v následujících dnech vrátí domů, kde se bude dva týdny připravovat na antuce. Následně vyrazí na tři turnaje do jižní Ameriky.

Peschkeová s novou parťačkou začaly vítězně
Květa Peschkeová spolu s Nikolou Melicharovou jako 13. nasazený pár začaly na Australian Open vítězně. Česko-americké duo si poradilo s domácí dvojicí Kimberly Birrellová, Jaimee Fourlisová po setech 6:4, 6:7(5) a 6:1. „Byly jsme rády, že jsme šly na kurt hned první rundu, to ještě nebylo to největší teplo. Ale bylo to cítit, že nám přitopili,“ vtipkovala Češka.

Peschkeová s Melicharovou měly mečbol už ve druhém setu, ztratily ho ale po dvojchybě. S tím však česká tenistka nesouhlasila. „Bylo to na lajně! Smutné, že to zahlásili, ale nedalo se nic dělat. Už jsme to mohly ukončit v tiebreaku, ale nepovedlo se,“ řekla Peschkeová po utkání.

Třetí sadu si však 13. nasazený pár už pohlídal a postoupil tak do druhého kola. „Ve třetím setu jsme hrály dobře a netrvalo to dlouho. Pro mě je fajn, že jsem si po dlouhé době dobře zahrála, každý set dobrý,“ hodnotila česká tenistka, která si novou spolupráci s Evou Melicharovou nemůže vynachválit. „Máme dobrou náladu, Eva je mladá holka plná elánu.“

Rod Laver Arena
Denní část
Maria Šarapovová (RUS) – Anastasija Sevastovová (LAT) 6:1, 7:6(4)
Garbine Muguruzaová (ESP) – Su-wej Hsieh (TPE) 6:7(1), 4:6
Novak Djokovič (SRB) – Gael Monfils (FRA) 4:6, 6:3, 6:1, 6:3

Noční část
Ashleigh Barty (AUS) – Camila Giorgi (ITA) 5:7, 6:4, 6:1
Jan Lennard Struff (GER) – Roger Federer (SUI) 4:6, 4:6, 6:7(4)

TOMÁŠ BERDYCH  – Guillermo Garcia-López (ESP) 6:3, 2:6, 6:2, 6:3
David Goffin (BEL) – Julien Bennetau (FRA) 6:1, 6:7(5), 1:6, 6:7(4)
Istomin (UZB), Kukuškin (KAZ) – Groth, Hewitt (oba AUS) 3:6, 3:6

Kurt č. 3
Sam Querrey (USA) – Marton Fucsovics (HUN) 4:6, 6:7(6), 6:4, 2:6
LUCIE ŠAFÁŘOVÁ – Corana Cristeaová (ROU) 6:2, 6:4
Monroe (USA), Smith (AUS) – Kyrgios, Reid (oba USA) 4:6, 7:5, 6:7(4)
Richard Gasquet (FRA) – Lorenzo Sonego (ITA) 6:2, 6:2, 6:3

Kurt č. 5
Townsend (USA), VORÁČOVÁ – Aojama (JPN), Jang (CHN) 4:6, 4:6
Kubot (POL), Melo (BRA) – Lorenzi (ITA), M. Zverev (GER) 6:2, 6:2
Džalamidžeová (RUS), Knollová (SUI) – Babosová (HUN), Mladenovicová (FRA) 5:7, 3:6
Cornet (FRA), Watson (GBR) – Rosolská (POL), Spearsová (USA) 2:6, 7:5, 4:6

Kurt č. 7
Tim Smyczek (USA) – Albert Ramos-Viňolas (ESP) 4:6, 2:6, 6:7(2)

Shamasdin (CAN), Skupski (GBR) – Daniell (ASU), Ingolt (GBR) 4:6, 6:2, 3:6
Pella, Schwartzman (oba ATG) – Podlipnik-Castillo (CHI), Vasilevskij (BLR) 6:3, 3:6, 6:7(3)

Kurt č. 12
Lipsky (USA). Marrero (ESP) – Klaasen (RSA), Venus (AUS) 7:6(14), 7:6(4)
Matkowski (POL), Qureshi (PAK) – Demoliner (BRA), Huey (PHI) 7:6(6), 6:4
Džumhur (BOS), Lajovič – Kontinen (FIN), Peers (AUS) 6:4, 2:6, 2:6

Kurt č. 13
Nicolas Kicker (ARG) – Lukáš Lacko (SVK) 6:2, 7:5, 1:6, 7:5
JIŘÍ VESELÝ – Adrian Mannarino (FRA) 3:6, 6:7(4), 7:5, 3:6
Bertenspvá (NED), Larssonová (SWE) – Kičenoková (UKR), Rodionovová (AUS) 6:4, 6:7(3), 1:6
Cerretani (USA), Skupski (GBR) – Mayer (ARG), Sousa (POR) 6:7(8), 5:7

Kurt č. 14
Lara Arruabarrenaová (ESP) – BARBORA STRÝCOVÁ 3:6, 4:6
Lauren Davisová (USA) – Andrea Petkovicová (GER) 4:6, 6:0, 6:0
Ostapenková (LAT), Pavljučenkovová (RUS) – Arruabarrenaová, Parraová Santonjaová (obě ESP) 0:6, 6:4, 0:6
Gavrilovová (AUS), Kasatkinaová (RUS) – Bradyová, Kingová (obě USA) 4:6, 1:6

Kurt č. 15
Adamczaková, Sanders (obě AUS) – Hozumiová, Katová (obě JPN) 3:6, 5:7
Chardy, Martin (oba FRA) – Cuevas (URU), Zeballos (ARG) 6:3, 6:7(3), 7:6(5)
Brengleová (USA), Puigová (POR) – Baiová, Hivesová (obě AUS) 6:4, 1:6, 6:4
Herbert, Mahut (oba FRA) – Ebden Millman (oba AUS) 7:6(4), 7:5

Kurt č. 19
Melicharová (USA), PESCHKEOVÁ – Birrellová, Fourlisová (obě AUS) 6:4, 6:7(5), 6:1
Paes, Raja (oba IND) – Basilašvilli (GRU) – Haider-Maurer (AUT) 6:2, 6:3
Copil (ROU), Troicki (SRB) – Ram (USA), Sharan (IND) 6:7(5), 4:6