Češi v akci: Veselý prohrál dohrávku s Andersonem, Siniaková postoupila v Birminghamu

- Petr Šístek

Jiří Veselý zahajuje travnatou sezonu v londýnském Queen’s Clubu, kde mu ve finálovém kole kvalifikace stojí v cestě velmi těžký soupeř, Kevin Anderson. Včerejší deštivé počasí dovolilo tenistům odehrát pouze jeden a půl setu a dnes se tak bude začínat za stavu 6:7(2) a 3:3 z pohledu českého tenisty. Příbramský rodák dokázal s vytáhlým Jihoafričanem vyhrát jediný ze třech dosavadních vzájemných utkání.

Dohrávka jejich kvalifikačního zápasu byla roztahaná skutečně po celý den. Když už počasí dovolilo, aby se oba tenisté dostali na kurt, oba si relativně snadno uhájili své servisy a druhý set došel do tiebreaku stejně, jako set první, který se odehrál v neděli. Jenže ve zkrácené hře za stavu 5:5 začalo opět pršet a hráči museli zpět do šatny.

Na svou dohrávku následně čekali opět několik hodin, a když se na kurt mohli konečně vrátit, tak se o postupujícím rozhodlo během pouhých dvou míčků. Oba vyhrál Anderson, tiebreak uzavřel 7:5 a po výsledku 7:6, 7:6 si připsal postup do hlavní soutěže.

Český tenis měl svou zástupkyni i ve finále kvalifikace turnaje kategorie WTA Premier v Birminghamu, kde se v souboji se 116. hráčkou světového žebříčku Aleksandrou Kruničovou představila Kateřina Siniaková. Královéhradecká tenistka zvládla úvodní dvě kola kvalifikace s velkým přehledem, když v nich neztratila ani set a celkem prohrála pouhých sedm gemů a svou výbornou formu si přenesla i do závěrečného kvalifikačního kola.

Do zápasu sice vstoupila ztrátou servisu a ve třetím gemu musela odvracet dva brejkboly, ale svou úlohu zvládla a duelu následně již na servisu dominovala. K výbornému podání přidala v prvním setu dva brejky a stejný počet si připsala i ve druhé sadě. Zrodila se tak výhra dvakrát 6:3 a postup do hlavní soutěže.

Tomáš Berdych má za sebou úspěšný vstup do turnaje v německém Halle. Na úvod si ale nezahrál ve dvouhře, nýbrž v deblu po boku Španěla Marcela Granollerse, se kterým vyřadili po setech 6:3, 6:4 duo Huey, Mirnyj. Osmý hráč světa sice čtyřhru hraje sporadicky, ale pro rozehrání se na travnatých dvorcích je to ideální příležitost, jak si uhrát dobrou formu před blížícím se Wimbledonem.

Česko-španělský pár ani příliš nevyvedlo z míry nepříjemné počasí v Německu a nutnost utkání kvůli dešti přerušit. Po většinu duelu byli o krok napřed před svými soupeři, kteří pouze doháněli manko po ztrátách servisu.

V závěru dne je v Halle na programu i zápas Radka Štěpánka, který po boku partnera Nenada Zimonjiče vyzve domácí bratry Zverevovy.

AEGON CHAMPIONSHIPS QUEEN'S (muži, 1 802 945 eur, tráva, 2. kolo kvalifikace)

JIŘÍ VESELÝ (68.) - Kevin Anderson (RSA, 20.) 6:7 (2), 6:7 (5)

GERRY WEBER OPEN, HALLE (muži, 1 700 610 eur, tráva, 1. kolo čtyřhry)

TOMÁŠ BERDYCH, Marcel Granollers (ESP) - Treat Huey (PHI), Max Mirnyj (BLR) 6:3, 6:4

RADEK ŠTĚPÁNEK, Nenad Zimonjič (SRB) - Alexander Zverev (GER), Mischa Zverev (GER)

AEGON CLASSIC BIRMINGHAM (ženy, 846 000 USD, tráva, 3. kolo kvalifikace)

KATEŘINA SINIAKOVÁ (101.) - Aleksandra Kruničová (SRB, 116.) 6:3, 6:3

CHALLENGERY

POPRAD-TATRY CHALLENGER (muži, 42 500 € + H, antuka, 1. kolo)

Kompletní zpravodajství z popradského turnaje můžete sledovat ZDE.

FERGANA CHALLENGER (muži, 50 000 $ + H, tvrdý povrch, 1. kolo čtyřhry)

MICHAL KONEČNÝ, Sadio Doumbia (FRA) - Tošihide Matsui (JAP), Višnu Vardhan (IND) 6:7(9), 7:6(3), 8:10

ITF/FUTURES

ZUBR CUP, Přerov (ženy, 10 000 USD, antuka, 1. kolo)

Kompletní zpravodajství z přerovského turnaje můžete sledovat ZDE.

Braunschweig Women's Open 2016 (antuka, $25,000, 2. kolo kvalifikace)

SANDRA HONIGOVÁ (-) - Karen Barritzaová (DEN, 420.) 1:6, 6:7(0)

FUTURE ALKMAAR (antuka, muži, $10,000, 3. kolo kvalifikace)

LUKÁŠ VEJVARA (1747.) - Michiel de Krom (NED, -) 6:2, 6:2

DANIEL VRBA (-) - Bobbie de Goeijen (NED, 1511.) 3:6, 3:6

BGZ BNP Paribas, Varšava (antuka, muži, $10,000, 3. kolo kvalifikace)

DOMINIK SÜČ (1076.) - Michal Dembek (POL, 1225.) 1:6, 2:2

BGZ BNP Paribas, Varšava (antuka, muži, $10,000, 1. kolo čtyřhry)

VÁCLAV ŠAFRÁNEK, FILIP DOLEŽEL - Karol Krawczynski (POL), Ksaweri Pociej (POL) 6:3, 4:6, 7:10

TENNIS ORGANISATION CUP, Antalya (tvrdý povrch, muži, $10,000, 3. kolo kvalifikace)

TOMÁŠ PAPÍK (803.)Vladyslav Jančenko (UKR, -) 6:2, 6:4