Denní menu, 9.5.2017: Hradecká se Siniakovou postupují v Madridu, Pavlásek s Veselým otáčeli utkání v Římě. Dál jde i Rosol

- Petr Šístek, Filip Lefenda

Českým tenistkám se na štědře dotovaném turnaji kategorie Premier Mandatory v Madridu ve dvouhře vůbec nedařilo a nyní se tak představí již pouze ve čtyřhře. Šesté nasazené Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou ve dvou setech udolaly Raquel Atawovou a Darjou Kasatkinovou. Postup slaví také Květa Peschkeová, která v deblu zdolala krajanku Strýcovou. Na challengeru v Římě vybojoval cennou výhru Adam Pavlásek, který otočil zápas s rozjetým kvalifikantem Ottem. Úvodní kolo má za sebou i nasazená jednička Jiří Veselý, také on však musel proti domácímu držiteli divoké karty Donatimu utkání otáčet. Lukáš Rosol zvládl na challengeru ve Francii dva tiebreaky.

11:00

PAVLÁSEK UDOLAL ROZJETÉHO KVALIFIKANTA OTTEHO: Adam Pavlásek se po postupu do semifinále ostravského challengeru Prosperita Open přesunul do Říma, kde plní roli nasazené trojky. V úvodním kole poměřil síly s Oscarem Ottem, jemuž zde soupeři úvodní dva zápasy v kvalifikaci skrečovali a ve finálovém kole nedal šanci bývalému příslušníkovi elitní světové stovky Flaviu Cipollovi. Otte přitom hraje na antuce ve vynikající formě, na předchozích challengerech v Číně, kam odcestoval až jako 367. hráč žebříčku, si zahrál semifinále a finále.

Skvělou formu Otte potvrzoval i v úvodu zápasu s Pavláskem, neboť si bleskově vypracoval vedení 5:0 a český tenista dokázal první sadu již jen zdramatizovat snížením na 3:5. Ve druhé sadě byl Pavlásek dvakrát o brejk pozadu, ale jak za stavu 0:1, tak i 4:5, kdy soupeř servíroval na vítězství, dokázal zaznamenat rebreak. Český hráč následně set dovedl do tiebreaku, který po vyrovnaném průběhu ovládl 7:5.

V rozhodujícím třetím setu Pavlásek sebral svému soupeři servis hned v úvodním gemu a tuto výhodu si dokázal udržet až do stavu 5:3, kdy soupeře brejk podruhé a tím utkání ukončil. Český tenista tak po výhře 3:6, 7:6(5) a 6:3 postoupil do osmifinále, v němž se utká s Kimmerem Coppejansem. – Adam Pavlásek x Oscar Otte (GER), 3:6, 7:6(5), 6:3

15:00

ČESKÝ DEBLOVÝ SOUBOJ VYZNĚL LÉPE PRO PESCHKEOVOU: Pikantní česko-německý souboj byl k vidění na turnaji v Madridu ve čtyřhře. Babora Strýcová se na jedné straně kurtu představila s Němkou Julií Görgesovou a stejné národnostní složení měla i protější strana – Květa Peschkeová s Annou-Lenou Grönefeldovou. Ačkoliv do utkání vstoupily po výhře v úvodním setu lépe první jmenované, vítězky nedávného turnaje v Praze dokázaly duel otočit ve svůj prospěch a po výsledku 4:6, 6:4 a 10:8 tak i postoupit do osmifinále. V tom Peschkeová s Grönefeldovou změří síly s kanadsko-čínskou dvojicí Dabrowská, Sü.

V prvním setu si nasazené sedmičky vypracovaly náskok 4:1, na ten ovšem Peschkeová se svou spoluhráčkou odpověděla třemi hrami v řadě a rázem bylo srovnáno. Hry číslo devět a deset ale zase patřily soupeřkám, které tak braly úvodní sadu. V té druhé se Květa s Annou-Lenou dostaly do vedení dvou her, také Strýcová s Görgesovou ale dokázaly náskok smazat. Rozhodl tak až brejk v sedmé hře, který získaly pozdější vítězky. Jeho výhodu už do konce setu nepustily.

Rozhodnout tak musel závěrečný supertiebreak, který je vždy velkou loterií. Lépe se v něm uvedly Bára s Julií, které získaly tři z prvních čtyř výměn. Poté se ale karta začala obracet. Soupeřky otočily a od stavu 4:4 se začaly, co se skóre týče, vzdalovat. Za stavu 9:5 měly Peschkeová s Němkou čtyři mečboly, protivnice ale zvládly tři z nich zlikvidovat a dotáhnout se na manko jediného míče. Další obrat už se ale nekonal, vítězky střetnutí při svém servisu ukončily. – Strýcová, Görgesová (GER) x Peschkeová, Grönefeldová (GER) 6:4, 4:6, 8:10

12:30

VESELÝ OTOČIL ZÁPAS S DONATIM: Jiří Veselý plní na challengeru v Římě úlohu nejvýše nasazeného, na postup do osmifinále se ale v úvodu hlavní soutěže pořádně nadřel. Domácího držitele divoké karty Mattea Donatiho (217.) přehrál až ve třech setech, když musel utkání po prohraném prvním dějství v poměru 3:6 otáčet.

Ve druhém setu uzmul favorit svému soupeři hned první dvě podání, sám přitom jedno také ztratil, nicméně náskok brejku si uhájil až do konce sady, kterou vyhrál rovněž 6:3. A na chlup stejný výsledek se zrodil také v rozhodujícím setu. Donati držel s Veselým krok do stavu 3:3, v sedmé hře ale ztratil servis. Český hráč následně brejk potvrdil svým podáním, aby v devátém gemu duel na příjmu druhým mečbolem ukončil.

Po výsledku 3:6, 6:3 a 6:3 si příbramský rodák zahraje o čtvrtfinále s Řekem Stefanosem Tsitsipasem (201.), proti němuž bude opět velkým favoritem. – Jiří Veselý x Matteo Donati (ITA) 3:6, 6:3, 6:3

Hradecká se Siniakovou v Madridu nezaváhaly

Lucie Hradecká s Kateřinou Siniakovou v úvodním kole čtyřhry turnaje v Madridu přehrály Raquel Atawovou s Darjou Kastkinovou po setech 6:1 a 7:6(3). Češky dokázaly v úvodní sadě získat od stavu 1:1 pět her v řadě a ve druhém dějství sice nedokázaly utkání za stavu 5:4 dopodávat, avšak následně zvládly tiebreak, v němž využily hned první mečbol. Hradecká se Siniakovou se v osmifinále utkají se Samanthou Stosurovou a Šuaj Čang.

Rosol udolal Michona skrze zkrácené hry

Hodně zajímavý zápas má za sebou na challengeru v Aix en Provence Lukáš Rosol. Loňský čtvrtfinalista se v úvodním kole utkal s domácím Francouzem Axelem Michonem a porazil ho shodně po dvou tiebreacích, přičemž oba vyhrál poměrem 7:3. V utkání bylo k vidění celkem šest ztracených podání – po třech na obou stranách, přičemž po každém z brejků vždy okamžitě následoval rebrejk.

Vinou tohoto faktu si Čech zkomplikoval první set, když se v jedenácté hře dočkal premiérové krádeže servisu, sadu ale nedopodával. Ve druhém dějství byl dvakrát o krok napřed francouzský soupeř, za stavu 5:4 měl rovněž možnost dějství na podání ukončit, ale i jemu se brejk potvrdit nepodařilo, což jej posléze mrzelo.

Jebavý s Veselým v Římě slízli kanára, přesto postupují

Čerství vítězové čtyřhry z turnaje ATP v Istanbulu – Roman Jebavý a Jiří Veselý – se přesunuli na challenger do Říma, kde v krátké době změřili podruhé síly s Italem Mottim. Ten měl po svém boku tentokrát Němce Marterera, a ačkoliv v neděli vyfasoval dva kanáry, tentokrát se svým parťákem jednoho sám nadělil. Čechy to ale nerozhodilo. Favorité se po setech 6:3 a 0:6 zkoncentrovali na rozhodující supertiebreak, v němž sice promrhali vedení 8:4, avšak koncovku nakonec po výsledku 10:8 přeci jen zvládli.

Voráčová ve Francii bez problémů postupuje

Renata Voráčová je na turnaji ve francouzském městě Cagnes-Sur-Mer ve čtyřhře spolu s Rumunkou Olaruovou nejvýše nasazenou, a tuto roli zatím obě jmenované plní. V utkání úvodního kola si favoritky poradily poměrem 6:2 a 6:4 s chorvatsko-americkým duem Fettová, Gibbsová.

Malečková v Maďarsku utekla hrobníkovi z lopaty

Dvaadvacetiletá Češka Jesika Malečková byla v utkání úvodního kola na turnaji v Dunakeszi krůček od porážky, když s levorukou Slovinkou Ninou Potočnikovou prohrávala 3:6 a 1:3. Pátá nasazená se však stačila včas zmátořit a utkání otočit. Malečková nakonec slaví postup po vydřené výhře 3:6, 7:5, 6:4 a v dalším kole si zahraje proti krajance Anastasii Zarycké.

Mutua Madrid Open (ženy, 5 439 350 EUR, antuka, 1. kolo čtyřhry)

HRADECKÁ, SINIAKOVÁ [6] - Atawová (USA), Kasatkinová (RUS) 6:1, 7:6(3)
STRÝCOVÁ, Görgesová (GER)[7] - PESCHKEOVÁ, Grönefeldová (GER) 6:4, 4:6, 8:10

CHALLENGERY

Trophé Caisse d'Epargne Cepac, Aix-en-Provence (muži, 127 000 EUR, antuka, 1. kolo dvouhry)

LUKÁŠ ROSOL (158.) - Axel Michon (FRA, 324.)[LL] 7:6(3), 7:6(3)

Roma Garden Open (muži, 64 000 EUR, antuka)

ADAM PAVLÁSEK (95.)[3] - Oscar Otte (GER, 223.)[Q] 3:6, 7:6(5), 6:3
JIŘÍ VESELÝ (63.)[1] - Matteo Donati (ITA, 217.)[WC] 3:6, 6:3, 6:3

JEBAVÝ, VESELÝ - Marterer (GER), Motti (ITA) 6:3, 0:6, 10:8

Karshi Challenger (muži, 75 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo dvouhry)

MAREK JALOVIEC (288.) - Jurabek Karimov (UZB, 912.)[WC] 6:1, skreč Karimov

Open de Cagnes-sur-Mer Alpes-Maritime (ženy, 100 000 USD, antuka)

TEREZA MARTINCOVÁ (147.) - Ivana Jorovičová (SRB, 176.) 2:6, 7:5, 7:6(1)

VORÁČOVÁ, Olaruová (ROU)[1] - Fettová (CRO), Gibbsová (USA) 6:2, 6:4

ITF / FUTURES

Santa Marina Cup, Sozopol (muži, BUL F1, 15 000 USD, tvrdý povrch, 1. kolo čtyřhry)

KONEČNÝ, Ortega-Olmedo (ESP)[3] - Iliev, Penev (oba BUL)[WC] 6:0, 6:0

XIXO Open Zalaegerszeg (muži, HUN F1, 15 000 USD, antuka, 1. kolo dvouhry)

MICHAL SCHMID (615.) - David Pichler (AUT, 512.)[8] 2:6, 7:6(3), 6:7(5)
ONDŘEJ KRSTEV (946.)[Q] - Patrik Néma (SVK, 683.) 4:6, 5:7
VÍT KOPŘIVA (454.)[5] - Alexander Dubrivnyj (RUS, 1306.)[Q] 3:6, 1:6

Cherkassy, UKR F1 (muži, 15 000 USD, antuka, 1. kolo čtyřhry)

POSPÍŠIL, DUDA - Beran (CAN), Horanský (SVK)[4] 6:7(5), 4:6