21. 2. 2017
Zajímavosti ITF

Zaričanskij vedl, ale zařval na rozhodčího F*ck you a do dalšího kola jde Čech

Mělo jít o rutinní zápas prvního kola turnaje futures. Klání v egyptském Šarm aš-Šajchu mezi Davidem Poljakem a Daniilem Zaričanským ale nabídlo vskutku nevšední podívanou. Ukrajinský tenista získal první set a i nadále byl lepším hráčem na dvorci, avšak jeden chybný výrok rozhodčího jej rozlítil natolik, že neváhal užít nevybíravého slovníku, za což byl diskvalifikován.

Pozoruhodnému momentu přihlížel i Marek Gengel, kterého úvodní zápas na turnaji teprve čeká. A scéna jako z éry Johna McEnroa v něm zanechala hluboký dojem. „Tohle jsem ještě v životě neviděl,“ říká s úžasem.

„Přišel jsem tam asi v půlce prvního setu, Zaričanskij hrál dobře,“ pokračuje Gengel ve vyprávění. Jeho slova potvrzuje i David Poljak, který v úvodu zápasu tahal za kratší konec. „Hrál moc dobře, bylo by těžké to otočit. Je to levák, ale oba údery hrál rychle obouruč. Já jsem se postupně rozehrál a své šance jsem měl, takže jsem si pořád věřil,“ vysvětluje.

Rozhodující moment zápasu ale přišel ve druhém setu za stavu 1:1 a 0:15 z pohledu Ukrajince. „Zaričanskij podával, zahrál první servis a rozhodčí ho ošidil. Byl z toho rozhozený a následně dal dvojchybu. To samozřejmě psychicky nevydržel a zařval rozhodčímu do očí f*ck you,“ líčí divoké momenty Gengel.

V tu chvíli bylo prakticky jasné, co musí následovat. „Rozhodčí si sundal brýle a zavolal supervizora turnaje. Po jeho příchodu se chvíli dohadovali a výsledkem byla diskvalifikace,“ popisuje Gengel následné události. Ukrajinec nečekaný konec zápasu přijal již relativně vyrovnaně. „Ruku po zápase mi podal. Jinak se nehádal, ale na přecházejících turnajích se choval blbě,“ konstatoval Poljak, kterému postup do osmifinále znenadání spadl do klína.

K pochybnému jednání Zaričanského v minulých týdnech se vrátil i Gengel. „Myslím, že si to zasloužil. Viděl jsem, jak na minulém turnaji hrál čtyřhru s Víťou Kopřivou. Tehdy vztekle odpálil míček na druhý kurt, kde málem trefil do hlavy jiného hráče. Takže to bylo skoro stejné, jako incident, který předvedl Shapovalov na Davis Cupu. Podle mě to měli Zaričanskému skrečovat už tehdy, tak se mu to teď vrátilo,“ vzpomíná Gengel na další nezvládnutí emocí ukrajinského tenisty.

Ostatně Daniil Zaričanskij se pravděpodobně velké popularitě mezi tenisty těšit nebude. O tom svědčí i závěrečné konstatování Marka Gengela. „Já ho moc neznám, ale kolují o něm řeči, že je to magor,“ směje se sympatický český tenista.

Ukrajinec, který se aktuálně nachází na svém žebříčkovém maximu, kterým je 938. místo, ale kromě skandálů sbírá i první úspěchy. Na konci ledna totiž s Petrem Hájkem v oblíbeném Šarm aš-Šajchu triumfoval ve čtyřhře.

"Mně se s ním hrálo dobře, to je jasné, když jsme vyhráli. I mimo kurt byl v pohodě. Ale šlo vidět, že je blázen, protože v onom finále nastřelil Maamouna a ani se mu neomluvil. V důsledku toho po sobě začali řvát a dokonce to vypadalo, že se poperou. A to nebyl jediný incident. Jsem docela rád, že jsme neprohráli, protože bych od něho možná ještě něco schytal," vzpomíná Hájek s úsměvem. Ale další spolupráci s ukrajinským tenistou by se nebránil. "Hráli jsme spolu dobrého debla," chválí si.

A zmiňuje i pozoruhodné nejasnosti, které i na oficiálních místech panují okolo národnosti Zaričanského. "Je u něj zajímavé, že na seznamu přihlášených mívá uvedeno, že je Ukrajinec, a třeba na livescore ITF bývá s běloruskou vlajkou. Když jsem se ho na to ptal, tak mi říkal, že má dvě občanství, ale narodil se na Ukrajině," vysvětluje Hájek, který aktuálně laboruje s břišním svalem a připravuje se na maturitu.

Na obranu Ukrajince je ale také nutno dodat, že výstřelky proti pravidlům nejsou v dnešním tenise ničím výjimečným. To dokazuje i divoký závěr včerejšího utkání mezi Adrianem Mannarinem a Kylem Edmundem v Delray Beach. Francouzský tenista ve druhé sadě prohrával 0:5 a prezentoval se značně vlažným přístupem k utkání. A poté, co míček na returnu dvakrát odpálil daleko do hlediště, bylo jeho počínání rozhodčím oceněno trestným gemem, což za daného stavu znamenalo předčasný konec zápasu.

David Poljak byl při fedcupovém klání se Španělkami sparingpartnerem českých tenistek

přečtěte si také

Diskuze


Pro přidávání komentářů do diskuze se musíte přihlásit. Pokud nemáte svůj účet, můžete se registrovat.

Denní menu, 16.9.2019: Bouzková zvládla čínské drama, v Asii postupuje i Kr. Plíšková

Kristýna Plíšková vstoupila úspěšně do turnaje v jihokorejském Soulu, kde si bez ztráty podání smlsla na domácí divoké kartě. O poznání větší drama se uskutečnilo v Kantonu, kde…

První ročník ATP Cupu rozlosován, akce slibuje hvězdné obsazení

V pondělí byl slavnostně rozlosován premiérový ročník ATP Cupu, který se ve dnech 3. až 12. ledna uskuteční ve třech australských městech. Do nové týmové soutěže se zapojí celkem…

Bouzková odvrátila v Kantonu čtyři mečboly v řadě a může vyzvat světovou trojku

Měl to být pro ni snadný zápas, opak se ale stal pravdou. Souboj favorizované Marie Bouzkové (63.) s domácí divokou kartou Fang Jing Sün (243.) dospěl na podniku v Kantonu až do…

Plíšková má po triumfu v Čeng-čou jistý Turnaj mistryň! Jako jediná si jej zahraje počtvrté v řadě

Česká tenistka Karolína Plíšková (2.) se stala teprve druhou hráčkou, která si zajistila účast na letošním Turnaj mistryň. Ten se uskuteční na přelomu října a listopadu v čínském…

Takhle dohrávají zápas šampioni, vysekl poklonu Navrátil. Se čtveřicí mladíků už počítá

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ZE ZENICE: Zdá se to být začátek nové éry. Nehrající kapitán českého daviscupového týmu Jaroslav Navrátil vsadil v duelu euro-africké zóny proti Bosně a…

Fanoušci asi emoce vypouštějí za mě, smál se hrdina Forejtek. Tvrdý povrch se mu začíná líbit

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ ZE ZENICE: Bylo to drama se vším všudy. Čeští tenisté vstupovali do nedělních bojů v Zenici proti domácí Bosně a Hercegovině s pohodlným vedením 2:0. Nakonec…

Další články