Davis Cup: Z Austrálie s jedním bodem. Veselý otočil proti Grothovi, Šátral neuspěl

- David Soumar

PŮVODNÍ ZPRAVODAJSTVÍ Z MELBOURNE: Vyrazit do nedělních singlů za rozhodnutého stavu s Janem Šátralem a Zdeňkem Kolářem. Takový byl plán českého týmu. Nejmladšího člena našeho výběru ale přes noc skolilo nachlazení, a do boje musel znovu Jiří Veselý. I když se zápas proti Samu Grothovi zprvu nevyvíjel dobře, český dlouhán dokázal otočit a ve třech setech vyhrát. Šátral ho však napodobit nedokázal.

Už od prvního míče bylo jasné, že se Australan bude znovu prezentovat velmi agresivním a útočným tenisem. Stejným způsobem trápil Veselého se Šátralem i v sobotním deblu. Jistota na servisu a slušné voleje tlačily Veselého do rohu.

Domácí hráč měl v prvním setu jedinou brejkovou příležitost. Té se chytil a proměnil ji v zisk celého setu. Pro Australany se jednalo už o desátou úspěšnou sadu v řadě.

Úspěch ze čtyřhry a další set v zádech. Na koni byl jednoznačně domácí ranař. Za stavu 3:3 svou pohodu potvrdil. Nejdřív pobavil diváky, když vytáhl na Veselého lob pěkný tweener. I když mu efektní úder bod nepřinesl, dokázal Čecha připravit o servis.

Když brejk potvrdil a dostal se do vedení 5:3, vypadalo to s naší jedničkou vskutku zle. Groth ale zápas doservírovat nedokázal! Veselému nabídl dva brejkboly a hned na první zahrál dvojchybu.

Australan závěr druhého setu vůbec nezvládl. Veselému chybami daroval čtyři gemy v řadě, a tím pádem i celou sadu. Dílčí úspěch českou jedničku nakopl. Úvodní tři gemy na servisu v rozhodujím setu dokonce zvládl čistou hrou. Pak už stačilo nalomeného soupeře připravit o servis a bylo vyhráno. Závěrečnou sadu získal Veselý v poměru 6:3.

Šátrala zlomil tiebreak

I Jan Šátral za rozhodnutého stavu srdnatě bojoval. Na úvod si dokonce vybojoval výhodu jednoho brejku, tu ale rychle zase ztratil. Vyrovnaný první set tak dospěl až do tiebreaku. Tam se chytil domácí hráč.

Thompson získal náskok tří bodů, ze kterého se rychle stala i výhoda tří setbolů. Dva z nich dokázal Šátral odvrátit. Proti jednomu dokonce zariskoval, když výměnu přerušil a proti úderu soupeře si vzal jestřábí oko. Následovala ovšem dvojchyba a bylo po nadějích na zisk první sady.

Do té druhé Australan naskočil hodně odhlodaně. Čistou hrou se nastartoval k parádnímu výkonu. Šátral si ve druhém dějství udržel jen jednou vlastní servis (soupeře ale jednou brejknul). Z kurtu odcházel s porážkou 6:7, 2:6.

Austrálie – Česko 4:1
Jordan Thompson – Jiří Veselý 6:3, 6:3, 6:4
Nick Kyrgios – Jan Šátral 6:2, 6:3, 6:2
Sam Groth, John Peers – Jan Šátral, Jiří Veselý 6:3 6:2 6:2
Sam Groth – Jiří Veselý 6:3, 5:7, 3:6
Jordan Thompson – Jan Šátral 7:6 (5), 6:2