US Open: Veselý zvládl dramatickou bitvu! Do hlavní soutěže prošly i Allertová s Martincovou

- redakce

Závěrečný den kvalifikačních bojů na US Open udělal českým příznivcům velkou radost. Na poslední grandslam sezony se dokázali kvalifikovat Jiří Veselý, Denisa Allertová a Tereza Martincová. Velmi blízko postupu do hlavní soutěže byl i Lukáš Rosol, ten ale ve třech setech padl s Bělorusem Gerasimovem.

Veselý se kvalifikoval po třech a půl hodinách boje
Pořádně tuhou bitvu o postup do hlavní soutěže US Open má za sebou Jiří Veselý. Český tenista se dokázal prokousat přes finále kvalifikace po více než tří a půl hodinové bitvě s Italem Paolem Lorenzim, jehož porazil 6:4, 5:7, 7:6(2).

Veselý měl šanci dotáhnout utkání do vítězného konce už ve druhém setu, když vedl 5:3, ale poté prohrál čtyři hry v řadě a musel do rozhodující sady. V ní nevyužil napřed vedení 3:1, poté ani mečbol v desátém gemu a nakonec o svém postupu musel rozhodnout až v tiebreaku, do něhož se dostal i díky dvěma odvráceným brejkbolům v jedenácté hře. Ve zkrácené hře už nedal italskému hráči šanci a přehrál ho hladce 7:2.

„Obrovská úleva. Jsem fyzicky i psychicky úplně vyřízený. V závěru jsem dostával křeče. Na konci už byla moje příšerná, nemohl jsem opřít skoro o nic. Zápas jsem měl výborně rozehraný, držel jsem dlouhou dobu jeho vývoj v rukou. Bylo to jenom o mně, jestli ho mentálně ustojím nebo ne. Zahrál jsem pak naštěstí skvělý tiebreak,“ hodnotil velmi vyčerpaný Veselý.

Martincová otočila duel s Kučovou, prošla do hlavní soutěže
Hlavní soutěž US Open vybojovala v pátek Tereza Martincová! Česká tenistka sice v souboji se Slovenkou Kristínou Kučovou prohrála úvodní sadu, ale nakonec zvítězila 4:6, 6:2, 6:2.

Duel, který trval téměř dvě a půl hodiny, Martincová definitivně zlomila za stavu 2:2 ve třetím setu. Dokázala totiž odvrátit tři brejkboly při vlastním podání a následně vyhrála čtyři hry v řadě.

„Celkově jsem se necítila tentokrát vůbec dobře. Bylo to velmi náročné, přesně ten typ utkání, kdy vám to vůbec nejde a vy to musíte vzít jako fakt. Od druhého setu jsem se naštěstí zvedla. Předtím jsem dělala na mé poměry obrovské množství chyb,“ kroutila hlavou Martincová, která se do hlavní soutěže US Open podívá podruhé v kariéře.

Allertová se rovněž kvalifikovala
Úspěšnou kvalifikaci má za sebou i druhá Češka ve finálovém kole na US Open. Denisa Allertová musela čelit 25. nasazené Australance Priscille Honové, jíž zdolala 6:3, 7:5. V úvodním setu sice nevyužila svého obratu z 1:2 na 4:2 a přišla o výhodu brejku, ale posléze první sadu dotáhla do vítězného konce.

Ve druhém dějství hned třikrát nechala soupeřkou dotáhnout ve skóre a předvést úspěšný rebrejk, poté však v koncovce potvrdila, že je v utkání lepší hráčkou a po brejku v jedenácté hře hladce dopodávala.

„Věděla jsem, že zápas bude těžký. Nastoupila jsem ale s dobrou hrou, vyhrála jsem první sadu a ve druhém setu jsem vedla 2:0. Nicméně jsem trošku polevila a soupeřka zároveň začala hrát lépe než v prvním setu. Koncovka byla opravdu vyrovnaná, klíčové bylo ustát gem na 6:5. Tam mohlo být vše ještě úplně jinak,“ uznala Allertová, která oproti Martincové s Veselým měla postup do hlavní soutěže relativně hladký.

Rosol odvracel mečboly, v tiebreaku 3. setu padl
Jediným neúspěšným českým účastníkem finálového kola kvalifikace US Open se nakonec stal Lukáš Rosol. V souboji s mírně favorizovaným Bělorusem Jegorem Gerasimovem sice dokázal vyhrát prostřední sadu, ale nakonec padl po setech 2:6, 7:6(3), 6:7(5).

V rozhodujícím dějství odvrátil český tenista hned čtyři mečboly, zároveň ale neproměnil v sedmé a jedenácté hře celkem čtyři brejkboly, které by ho dostaly do vedení a nakonec v tiebreaku třetího setu prohrál těsně 5:7. Rosol byl po zápase velmi frustrovany z výkonu umpirového sudího Timo Janzena, kterému po skončení nepodal ani ruku.

Účasti Čechů v hlavní soutěži US Open:
Jiří Veselý – 2013 až 2017, nejlepší výsledek 2015 (3. kolo)
Tereza Martincová – 2017, nejlepší výsledek 2017 (1. kolo)
Lukáš Rosol – 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, nejlepší výsledek 2015 (2. kolo)
Denisa Allertová – 2015, 2016, 2017, nejlepší výsledek (vždy 2. kolo)